Zajęte przez nieuprawnionych kierowców miejsca dla niepełnosprawnych przy Carrefourze, zapchane osiedlowe uliczki, parkowanie na trawnikach – takie widoki to codzienność w Olkuszu. Wiadomo, że miejsc parkingowych brakuje wszędzie, ale w niektórych przypadkach „pomysłowość” kierowców nie zna granic. Na razie policja nie może interweniować w miejscach, które nie są drogami publicznymi. Zgodnie z najnowszym projektem nowelizacji o ruchu drogowym być może to się zmieni.
Na drogach, które nie znajdują się w wykazie dróg gminnych, powiatowych, wojewódzkich czy krajowych, nie obowiązują przepisy ruchu drogowego. Oznacza to, że policja nie może tam wręczyć mandatu np. za nieprawidłowe parkowanie czy przekroczenie prędkości. A do takich wykroczeń często dochodzi właśnie na parkingach przy marketach czy na osiedlowych uliczkach.  
– Takie zmiany idą na pewno w dobrym kierunku, bo ułatwią nam pracę. Zdarza się, że dochodzi do sytuacji, gdzie coś jest wykroczeniem, a kilka metrów dalej już nie, ponieważ teren ten jest np. drogą wewnętrzną, gdzie nie możemy ingerować. Często takie zdarzenie stanowi większe zagrożenie niż na drodze publicznej – tłumaczy oficer prasowy olkuskiej policji, sierż. Łukasz Czyż.
Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, policja będzie mogła w takich miejscach ukarać kierowców i rowerzystów także za jazdę pod wpływem alkoholu czy poruszanie się niesprawnym pojazdem. Dodatkowo funkcjonariusze będą mogli odholować źle zaparkowany samochód na specjalny parking. Nowością w przepisach będzie także skrócenie okresu odbioru auta z sześciu do trzech miesięcy. Jeśli po upływie tego okresu właściciel nie odbierze samochodu, sąd zdecyduje o przekazaniu pojazdu na własność Skarbu Państwa. Na terenie powiatu olkuskiego taki parking znajduje się w Bukownie. Holowane są tam samochody, których kierowca nie posiada ważnego ubezpieczenia OC, oraz auta zabezpieczone przez policję do prowadzonych śledztw i dochodzeń.
Zmiana przepisów umożliwi interwencje policjantów na parkingach przy marketach.  – W Olkuszu największy taki parking jest przy Carrefourze. Jeśli miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych zajmują pełnosprawni kierowcy, wówczas nie mamy możliwości interwencji. Podobnie jest przy innych wykroczeniach. Wyjątkiem są, oczywiście, wypadki – dodaje sierż. Czyż.
Aby jednak policja mogła interweniować w danym miejscu, musi znajdować się tam znak z napisem „droga wewnętrzna” lub „strefa zamieszkania”. Czy nowe przepisy wejdą w życie, okaże się za kilka tygodni.
Wiola Woźniczko

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jerzy
Jerzy
14 lat temu

Z parkingu dla osób niepełnosprawnych przy Banku Śląskim też żadko niepełnosprawny może skożystać, bo ciągle jest zajęty przez osoby do tego nieuprawnione. Pozdrawiam

Klaudiusz
Klaudiusz
14 lat temu

Zapraszam Panów policjantów w soboty na ulicę Świętokrzyską – droga publiczna – można się wykazać. Może Przegląd też się wybierze z kamerą – „pomysłowość” niektórych hm…. kierowców??? nie zna tam granic