klub kubus

W Osiedlowym Klubie „Kubuś” na Słowikach w następnych miesiącach będzie się działo. Prowadzący klub KS Flika zaprezentował mieszkańcom dwa projekty, dzięki którym do końca roku zajęcia dla siebie znajdą i młodzi, i seniorzy.

Zaradność ludzi zaangażowanych we Flikę sprawiła, że na działalność „Kubusia” już teraz udało się pozyskać ponad 150 tysięcy złotych, a to wcale nie musi być koniec. – Aplikowaliśmy jeszcze do ministerialnego Programu KLUB oraz złożyliśmy wniosek na prowadzenie Centrum Seniora – mówi Maria Beszterdo, pomysłodawczyni i koordynatorka większości projektów realizowanych przez Flikę, w której do momentu objęcia funkcji radnej miejskiej była prezesem.

W ostatnich dniach w „Kubusiu” odbyła się prezentacja dwóch projektów ukierunkowanych na prowadzenie zajęć różnego pokroju dla każdego z pokoleń mieszkańców. „Prowadzenie Klubu Osiedlowego na Osiedlu Słowiki” to projekt na 50 tysięcy złotych, finansowany ze środków gminy Olkusz, natomiast „Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020” to już propozycja warta ponad 102 tysiące złotych, finansowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Do tego warto wspomnieć, że niedawno KS Flika pozyskała kolejne 20 tys. zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki na prowadzenie zajęć sportowych z elementami gimnastyki korekcyjnej na terenach wiejskich, a że rządowy projekt wymaga wkładu własnego samorządu, to kolejne 7 tys. do tych zajęć dołoży gmina. Łącznie na dzisiaj Flika może pochwalić się rekordowymi środkami na działalność w swojej blisko siedmioletniej historii.

– To zasługa wielu osób. W klubie nie działam sama. Nasza wspólna praca została zauważona i doceniona. Z krótką tylko przerwą od 2013 roku prowadzimy Osiedlowy Klub „Kubuś”, gdzie od poniedziałku do piątku dla lokalnej społeczności organizujemy różnorodne zajęcia, które integrują i pozwalają rozwijać pasje – zaznacza Maria Beszterdo.

Biorąc pod uwagę tegoroczne dostępne środki, oferta skierowana do mieszkańców nie tylko Słowików, ale całej gminy jest bardzo atrakcyjna. Oprócz tradycyjnych zajęć dla najmłodszych z języka angielskiego, plastyki, emisji głosu, rytmiki i tańca, swoją spokojną przystań w „Kubusiu” ponownie znajdą seniorzy.

– Nasza oferta powstała na podstawie doświadczenia pracy z osobami starszymi. Celem rządowego projektu ASOS jest edukacja osób starszych poprzez czynne uczestnictwo w rożnego rodzaju zajęciach edukacyjnych. Wspólne spotkania będą mobilizować do aktywnego spędzania wolnego czasu. Sądzimy, że zaowocuje to w zdobycie nowych znajomości, wpłynie na rozwój osobisty oraz poprawi u uczestników zajęć sprawność fizyczną – wylicza Maria Beszterdo.

Bezpłatne zajęcia dla seniorów w ramach programu ASOS zostały podzielone na kilka kategorii. „Sprawny człowiek – sprawne działanie” to wspólny tytuł dla zajęć aktywizacyjnych, takich jak aqua-aerobic, zdrowy kręgosłup i nordic walking. „W każdym drzemie artysta” to już propozycja zajęć w ramach SztukAdemii (kreatywnych zajęć twórczych), a „Metamorfozy ciała i ducha” zagwarantują spotkania z kosmetyczką i wspólne gotowanie. Kolejna z propozycji nosi nazwę „Gadżety elektroniczne niestraszne dla seniora – Senior w sieci”. Tutaj seniorzy wezmą udział w warsztatach z obsługi komputera, internetu i e-booków. Nie od dzisiaj także wiadomo, że człowiek nie samą pracą żyje – od czasu do czasu musi zmienić otoczenie. I właśnie dlatego na Słowikach odbywać się będą „Kulturalne wieczorki”, na których pojawią się lokalni poeci, muzycy i wykładowcy. W ramach projektu nie zabraknie też wycieczek w urokliwe miejsca południowej Polski.

Udział w projekcie co prawda jest określony limitem uczestników zajęć, ale wciąż są wolne miejsca. Może warto wyjść z domu i zrobić coś dla siebie? Szczegóły i terminy zajęć prowadzonych przez KS Flika w Osiedlowym Klubie „Kubuś” dostępne są na facebooku oraz pod numerem telefonu 575 890 696.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze