sesja droga3

Ogromne emocje i mocne słowa – w takiej atmosferze dyskutowano na ostatniej sesji olkuskiej Rady Miejskiej nad dofinansowaniem powiatowego remontu drogi Troks – Braciejówka. Problem w tym, że gmina chciała przekazać 500 tys. zł, podczas gdy powiat liczył na ponad 3 mln zł. Obecni na sesji mieszkańcy dwóch sołectw nie kryli oburzenia na taką postawę gminy. Radni tłumaczą, że zależy im na modernizacji traktu, ale nie są w stanie przeznaczyć na inwestycję oczekiwanej przez powiat kwoty.

W lipcu powiat olkuski otrzymał pozytywną ocenę wniosku złożonego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, a dotyczącego przebudowy drogi powiatowej nr 1090K (od drogi nr 783 Troks – Braciejówka – Jangrot – Trzyciąż) na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 783 do drogi wojewódzkiej nr 794”. Wartość całego projektu wynosi 16.637.400,85 zł, a wysokość uzyskanego dofinansowania 7.099.178,91 zł. Według kosztorysu wartość robót na terenie gminy Olkusz to 11.551.405,34 zł, z czego dofinansowanie stanowi 4.928.984,66 zł, a wkład własny – 6.622.420,68 zł. O powyższej kalkulacji powiat poinformował gminę 31 lipca, oczekując dotacji w wysokości połowy wkładu własnego, czyli 3.311.210,34 zł.

Skąd takie wyliczenia? Dwa lata temu samorządowcy: starosta Paweł Piasny, wicestarosta Jan Orkisz, burmistrz Olkusza Roman Piaśnik, burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski, wójt Klucz Norbert Bień i wójt Bolesławia Krzysztof Dudziński podpisali porozumienie dotyczące wspólnych remontów dróg. Zgodnie z zapisami zawartymi w porozumieniu, zaplanowano modernizacje czterech dróg w każdej z gmin. Warunkiem realizacji tych inwestycji było uzyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych, w wysokości co najmniej 50 proc. wartości przedsięwzięcia. Samorządowcy ustalili, że w zakresie realizacji inwestycji powiat wraz z każdą z gmin będą ponosić koszty udziału własnego po połowie.

Właśnie na ten dokument powołał się starosta Piasny, domagając się od burmistrza Piaśnika dotrzymania słowa i przyznania dofinansowania w kwocie ponad 3,3 mln złotych. Na sesji radni procedowali uchwałę o dofinansowaniu, ale w kwocie 500 tys. złotych. Gmina bowiem nie jest w stanie przeznaczyć na powiatową inwestycję oczekiwanej przez starostę kwoty, bo to wiązałoby się z ograniczeniem zaplanowanych gminnych inwestycji. W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że w budżecie na 2018 rok i na następne lata konieczne jest zabezpieczenie środków finansowych na rewitalizację kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza.

sesja droga1

Starosta, któremu na sesji towarzyszył jego zastępca Jan Orkisz oraz radny powiatowy Łukasz Kmita, nie przebierał w słowach, nazywając burmistrza oszustem i kłamcą. Wyjaśniał, że po przetargu kwota wykonania inwestycji być może się zmniejszy. Zwrócił się też do radnych, aby środki na dotację wpisano do Wieloletniej Prognozy Finansowej, tak, by mógł podpisać umowę na unijne wsparcie. – Dopóki nie będę miał aktu prawnego, na postawie którego podpiszę z burmistrzem umowę, na mocy której Urząd Miasta i Gminy zobowiąże się do spłacania przez trzy lata tego zobowiązania, nie przyjmę tych pieniędzy i na 90 proc. nie będę realizował remontu – zapowiedział Paweł Piasny.

Takie zachowanie szefa powiatu oburzyło część radnych. Niektórzy, jak radny Ryszard Ryza przypominali, że gmina regularnie wspiera finansowo powiatowe remonty. Radny Janusz Dudkiewicz z kolei zadeklarował chęć rozmów na ten temat, proponując jednocześnie staroście zaciągnięcie kredytu lub emisję obligacji. Generalnie rada opowiada się za remontem drogi Troks – Braciejówka, ale nie jest w stanie przeznaczyć na to zadanie więcej niż 500 tys. złotych. 

Do słów starosty odniósł się burmistrz Roman Piaśnik, twierdząc, że nie zniży się do poziomu szefa powiatu, którego zachowanie jest karygodne. – Kiedy podpisywaliśmy porozumienie byłem za tym, abyśmy pomagali i aby ta droga powstała. Wtedy nie były określone kwoty, nie było wiadomo, jaka będzie sytuacja. Zgodnie z porozumieniem, zewnętrzne dofinansowanie miało być na poziomie co najmniej 50 proc. a wynosi 43 proc. Pan starosta by chciał robić wszystko, ale rękami gmin, nic swoimi. Pisze ciągle na facebooku, że spłaca kredyty, że jest dobrym gospodarzem, ale nie inwestuje. A któż to, jak nie pan starosta powiedział, że zabierze 1,7 mln złotych dotacji na zamek Rabsztyn na Subregionie Małopolski? Ja nie posługuję się takimi słowami jak pan – przekonywał burmistrz Roman Piaśnik, zapewniając, że remont tej drogi jest potrzebny i gmina na pewno wesprze go finansowo. 

-Wiem, że pan się bardzo stara, ale rzeczywiście nigdy nie osiągnie pan mojego poziomu – skwitował starosta Piasny słowa burmistrza.

 

sesja droga2

Głos chcieli zabrać przybyli na sesję mieszkańcy, ale niestety nie dostali takiej możliwości. Ta kwestia również wzbudziła sporo emocji. 

Ostatecznie uchwała została przyjęty 12 głosami za, przy 2 głosach wstrzymujących się. Tuż przed głosowaniem z sali wyszli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy wcześniej bezksutecznie wnioskowali o przerwę.

Do tematu powrócimy niebawem. Inwestycja wsparta unijnymi środkami musi być wykonana i rozliczona w 2018 roku. O dalszych losach drogowego remontu będziemy informować na bieżąco. Oby tylko wzajemne animozje i poziom dyskusji nie przekreśliły szans na dalszą współpracę pomiędzy samorządami. 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
33 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mariuszek
mariuszek
5 lat temu

[quote name=”miastowy”]a po co w Troksie droga.Nikt tam z Olkusza nie jeździ.Natomiast Troks z Braciejówką jeżdżą do miasta i tutaj drogi są potrzebne.[/quote]

zastanów sie co piszesz cymbale

Łyk
Łyk
5 lat temu

[quote name=”Jezusicku”]A ja sie pytam – co na sesji robił Pan Kmita? Czyzby podal sobie roczke z Panem Piasnym? O co tutaj chodzi?

Specjalista od ubezpieczen spolecznych i specjalista od drog…[/quote]

Szkoda że Redaktor 🙂 nie przyszedł, było by nowocześnie, europejsko i teansparetnie 🙂

Jezusicku
Jezusicku
5 lat temu

A ja sie pytam – co na sesji robił Pan Kmita? Czyzby podal sobie roczke z Panem Piasnym? O co tutaj chodzi?

Specjalista od ubezpieczen spolecznych i specjalista od drog…

Młody
Młody
5 lat temu

[quote name=”Jaś”]PIS jest Ok, wygraja wybory na 100%.[/quote]

Jeżeli tyle kłamstwa, kłótni, obiecanek nierealizowanych a nawet smrodu śmieciowego wokół to jest oczywistym że Olkuszanie „Dobrej Zmiany” po wyborach już doczekać się nie mogą …

Jaś
Jaś
5 lat temu

PIS jest Ok, wygraja wybory na 100%.

MieszkaniecAr.krajow
MieszkaniecAr.krajow
5 lat temu

Panie Starosto dlaczego pan ciągle żąda pieniędzy na swoje drogi powiatowe które powinien pan remontować tylko żąda pan z gminy a może pan coś dołoży na ulicę Armii Krajowej czy ulicę E. Orzeszkowej które pilnie trzeba remontować.

P.Chmist
P.Chmist
5 lat temu

Panie Piasny teraz pan chce pieniędzy z gminy a dla czego doprowadził pan swoim postępowaniem do nie przyznania środków unijnych na renowacje zamku w Rabsztynie w kwocie 1,7mln. To szczyt hipokryzji.

Zdzichu z Osieka
Zdzichu z Osieka
5 lat temu

Romek dobrze zrobiłeś! Nie daj mu ani grosza! To jego zasr…. obowiązek remontować to co należy do powiatu. Chciał być starostą to niech bierze ten krzyż na bary i do roboty. A jak mu brakuje kasy to niech da coś dla powiatu z tych prawie 40 milionów co ma jak oświadczył w deklaracji za 2016 rok.

miastowy
miastowy
5 lat temu

a po co w Troksie droga.Nikt tam z Olkusza nie jeździ.Natomiast Troks z Braciejówką jeżdżą do miasta i tutaj drogi są potrzebne.

Jaś
Jaś
5 lat temu

[quote name=”ipn”]Czy Przegląd Olkuski to taka lokalna Gazeta Wyborcza ?[/quote]
Lepsza Gazeta Wyborcza niż Gazeta Polska. Lepszy Przegląd Olkuski niż gadzinówka wydawana przez zakon posła Osucha, która udaje, że jest bezstronna i obiektywna.

ipn
ipn
5 lat temu

Czy Przegląd Olkuski to taka lokalna Gazeta Wyborcza ?

Ryszard Ochucki
Ryszard Ochucki
5 lat temu

władza to najsilniejszy narkotyk, nie da się tak po prostu ,, dać sobie spokój „

Rafał
Rafał
5 lat temu

[quote name=”theon”]Starosta to taki w ogóle twór o bardzo lichej legitymacji ( niewybieralni tworzą radę i spośród siebie wybierają Starostę ), natomiast władza i środki do dyspozycji spore. No i jak w tym konkretnym przypadku ego mocno nabrzmiałe, to uwiera i denerwuje ten wstydliwy fundament, zwłaszcza w konfrontacji z osobą mającą mandat z wyborów bezpośrednich ;-)[/quote]
Mądrze powiedziane, obserwuję Starostę Piasnego i co wybory to słabszy wynik. Jak by miał choć trochę ambicji to dałby sobie spokój z polityką.

theon
theon
5 lat temu

Starosta to taki w ogóle twór o bardzo lichej legitymacji ( niewybieralni tworzą radę i spośród siebie wybierają Starostę ), natomiast władza i środki do dyspozycji spore. No i jak w tym konkretnym przypadku ego mocno nabrzmiałe, to uwiera i denerwuje ten wstydliwy fundament, zwłaszcza w konfrontacji z osobą mającą mandat z wyborów bezpośrednich 😉

Tomek B
Tomek B
5 lat temu

A co starosta nie umie wygospodarować nawet połowy środków na remonty dróg powiatowych.
Może to świadczyć tylko o jego nieudolności. Jak w ogóle ma śmiałość występować do burmistrza o pomoc.
Wstyd!, kogo ci radni postawili na starostę.

arek
arek
5 lat temu

… ale za to jest nowa „piękna” elewacja budynku UM kwalifikującego się do natychmiastowego kapitalnego remontu

Pracownik Urzędu
Pracownik Urzędu
5 lat temu

[quote name=”Gosia”]Starosta ma swoje drogi, a Burmistrz swoje, gdyby mnie ktoś coś dawał to bym wzięła i podziękowała . Panie Starosto trzeba wiedzieć, że jak się umie liczyć, to trzeba liczyć na siebie. Co do wypowiedzi Starosty względem Burmistrza, to kulturą Pan Starosta się nie wykazał.[/quote]
Pan Piasny pokazał tylko butę i arogancje zwracając się tak do burmistrza !

Ryszard Ochucki
Ryszard Ochucki
5 lat temu

mógł się Starosta tak szybko nie pozbywać dróg powiatowych na terenie Wolbromia, by miał, to by sobie remontował 😆

Modny
Modny
5 lat temu

Szanowni komentatorzy, radnego Dutkiewicza nie ma w obecnej Radzie, jest za to „szara eminencja” Janusz Dudkiewicz z okręgu nr 4. A tak abstrahując, umów się dotrzymuje. A skoro (Zgodnie z zapisami zawartymi w porozumieniu, zaplanowano modernizacje czterech dróg w każdej z gmin.Warunkiem realizacji tych inwestycji było uzyskanie dofinansowania ze środków zewnętrznych, w wysokości co najmniej 50 proc. wartości przedsięwzięcia.) warunki nie są dotrzymane, to i realizacji umowy nie ma.Tak więc na jakiej podstawie miasto przekazuje powiatowi te 500 000 PLN? Inną sprawą jest to, że burmistrz się przeliczył (nie policzył bo nie umiał) ile może go kosztować takie porozumienie.

Gosia
Gosia
5 lat temu

Starosta ma swoje drogi, a Burmistrz swoje, gdyby mnie ktoś coś dawał to bym wzięła i podziękowała . Panie Starosto trzeba wiedzieć, że jak się umie liczyć, to trzeba liczyć na siebie. Co do wypowiedzi Starosty względem Burmistrza, to kulturą Pan Starosta się nie wykazał.

Pio
Pio
5 lat temu

To sa tylko zagrywki polityczne
Dwa gamonie kłuca sie nie widomo o co

a.szotek
a.szotek
5 lat temu

O tym, że pan Starosta Piasny w polityce gra nieczysto, wiadomo nie od dziś. W sprawie tej konkretnej drogi starosta najpierw rok temu zdradził Bolesław i Bukowno. Na subregionie wspólnie z pozostałymi starostami utrącił ich projekt obwodnicy. A droga ta miała dawać dostęp strefie gospodarczej w Bukownie do krajówki. Media pisały o tym wtedy jak o straconej szansie na rozwój całego powiatu.
Później znowu starosta pozbawił Olkusz moźliwości ubiegania się o dotację na Rabsztyn. To teraz gdy już ma dojść do realizacji tego subregionalnego dealu to burmistrz Piaśnik korzysta z okazji do rewanżu i sam pokazuje staroście gest Kozakiewicza. Niestety, mści się tutaj specyficzny styl zarządzania Pana Piasnego. Styl narzucania swojego zdania i brak zdolności koncyliacji i negocjacji. Ostatnio mieszkancy osady Klucze też mieli okazję doświadczyć tego wyjątkowego stylu. Ponoć format polityków odpowiada poziomowi wyborców, którzy na nich głosowali. To powiedzenie chyba nienajlepiej świadczy o nas samych. Bo podsumowując w skrócie, to z obu stron po prostu wstyd.

ObserwatorOlkuski
ObserwatorOlkuski
5 lat temu

W Olkuszu Piasnik nie ma nic do gadania , ustami i jego rozumem jest radny Dutkiewicz , pokazuja to sesje RM czy komisje, w reportażu PULSU INFO widać wyraźnie jak nieudolnego burmistrza wybrał Olkusz , nie dość ze nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami to przedewszystkim obiecuje wyborcom cos czego zrealizować nie jest w stanie , tak było w jego kampani wyborczej , kiedy chodził „od domu do domu , od drzwi do drzwi ” nie potrafi tez – co jest jego osobistym dramatem – rozmawiać z ludźmi , nie tylko.z wyborcami ale tez z pracownikami , kadr -pewnie nie zamierzony – z w/w PULSU INFO pokazał wachlarz wspołpracowników burmistrza , same kobiety , osobiście nie mam nic do plci pięknej , ale nasuwa mi sie pytanie , gdzie są mężczyźni ? Czy to aby niezdolność do współpracy z nimi cechuje naszego gospodarza miasta ? Czy to tylko despotyczne zapędy wspomnianego radnego nie pozwolą na współpracę Piasnika z mężczyznami , a moze jeszcze cos innego ? Dziwie sie ze te Panie jeszcze znoszą tak niehonorowe praktyki burmistrza , a najbardziej dziwę sie jednej z Pan która kieruje wydziałem odpowiedzialnym za promocje i propagandę Umig-u , pudrowanie raz ze nie jest juz w modzie , a dwa w tym przypadku juz nie pomaga i nie działa . zmarnowaliście na razie trzy lata a za chwile całą kadencje Piasnika na rozwoj miasta ,brak współpracy

Mieszkaniec Rabsztyn
Mieszkaniec Rabsztyn
5 lat temu

[quote name=”Właśnie”][quote name=”Guido”]Starosta żąda 3,5 mln od gminy i się awanturuje że gmina nie da? Skandal![/quote]
Starosta oczekuje że gmina da tyle ile pisemnie dwa lata temu zadeklarował burmistrz.[/quote]
Panie Piasny niech pan odpowiednio gospodaruje swoim budżetem powiatu a nie żąda ciągle pieniędzy od gminy Olkusz . Czy pan cokolwiek dofinansował gminie . a ztego co wiem to pan i pan Orkisz doprowadziliście do tego że gmina Olkusz nie dostała dofinansowania w kwocie 1,7mln. na renowacje zamku w Rabsztynie . Wstyd i hańba…

A.Wójcik
A.Wójcik
5 lat temu

[quote name=”cyrk”]remont dróg powiatowych finansować powinien powiat bo to jego drogi. A jak się chce kogoś poprosić o współfinansowanie to nie robi się z tego szopki przedwyborczej tylko prosi na piśmie a nie żąda w asyście zainteresowanych mieszkańców i nie wszczyna burdy. To nie chodzi o zrobienie drogi mieszkańcom ale o zorganizowanie medialnej nagonki przed przyszłorocznymi wyborami bo widać Piasny będzie walczył o stołek burmistrza[/quote]
Takie zachowanie pana Piasnego jest poniżej wszelkich standartów – buta , arogancja i chamstwo . Ten człowiek nie powinien nie powinien pełnić żadnej funkcji politycznej !!!

Właśnie
Właśnie
5 lat temu

[quote name=”Guido”]Starosta żąda 3,5 mln od gminy i się awanturuje że gmina nie da? Skandal![/quote]
Starosta oczekuje że gmina da tyle ile pisemnie dwa lata temu zadeklarował burmistrz.

cyrk
cyrk
5 lat temu

remont dróg powiatowych finansować powinien powiat bo to jego drogi. A jak się chce kogoś poprosić o współfinansowanie to nie robi się z tego szopki przedwyborczej tylko prosi na piśmie a nie żąda w asyście zainteresowanych mieszkańców i nie wszczyna burdy. To nie chodzi o zrobienie drogi mieszkańcom ale o zorganizowanie medialnej nagonki przed przyszłorocznymi wyborami bo widać Piasny będzie walczył o stołek burmistrza

Iza
Iza
5 lat temu

Skandalem jest zachowanie obu panów: Pisanego i Piaśnika, poniżej wszelkiego poziomu, jaki powinni prezentować urzędnicy. Wstyd.

Bob Budowniczy
Bob Budowniczy
5 lat temu

A bo se burmistrz ubzdurał remont starego storostwa. Szkoda, że nie rozumie, że najpierw realizuje się priorytety dla mieszkańców. Te 3 mln dla gminy to byłby pikuś. Przypomnijmy, cała inwestycja remontu starego starostwa kosztuje ponad 19 mln, otrzymali nieco ponad 3 mln dotacji; czyli grubo ponad 15 mln idzie z budżetu miasta. Powiem więcej: najpierw gmina musi wyłożyć całość aby po ukończeniu otrzymała zwrot tych 3 mln dotacji. Cała inwestycja ma być skończona jesienią w 2019 roku. Czyli do tego czasu gmina musi zabezpieczyć 19 mln. Wychodzi prawie po 10 mln rocznie. Gdyby nie ego burmistrza to można w tym czasie zrobić wszystkie drogi powiatowe jakie starosta chciałby zrealizować. Przy finansowaniu 50:50 gmina/powiat i dofinansowaniu 50% to mamy inwestycje drogowe na poziomie 60 mln w dwa lata. Ale burmistrz woli stare starostwo, które będzie i tak kosztować rocznie do 400k PLN – wariant optymistyczny.

Guido
Guido
5 lat temu

Starosta żąda 3,5 mln od gminy i się awanturuje że gmina nie da? Skandal!

Be3
Be3
5 lat temu

Wart Pac pałaca, a pałac Paca. Wstyd. Obaj panowie na P. do wymiany.

theon
theon
5 lat temu

A ja jeżdżę tą drogą często – tak samochodem jak i rowerem i nie wiem czy przez te wsie ma być jakaś autostrada, czy co ? To całkiem niezła droga jak na taki lokalny ruch, jest masę dużo gorszych w samym Olkuszu i nie wydaje mi się żeby te miliony koniecznie tam ładować. Chociaż Starostę rozumiem, w Kluczach nikt na niego nie zagłosuje, to gdzieś musi głosów szukać 😉

Obywatel z przytułku
Obywatel z przytułku
5 lat temu

Byłem osobiście na sesji i jestem oburzony zachowaniem radnego Dutkiewicza, jego pycha i chamstwo było odurzające. Również zachowanie przewodniczącego Kucharzyka było nie na miejscu ponieważ dopuszczał do głosu wspomnianego radnego całkowicie ignorując mieszkańców chcących zabrać głos. CHAMSTWO