Klucze, Olkusz

Coraz częściej otrzymujemy interwencje dotyczące komunikacji – zarówno tej lokalnej, jak i realizowanej na dłuższych trasach, m.in. do Krakowa. Niedawno odezwali się do naszej redakcji pracownicy kluczewskiego Velvet CARE. Liczą na korektę rozkładu jazdy z Olkusza do Klucz i odwrotnie.

– Pracujemy na zmiany. Teraz, w dobie wysokich cen paliw, dla wielu osób taniej jest przesiąść się z własnych ,,czterech kółek” na komunikację gminną. Tylko jest jeden problem – obecny rozkład jazdy. Osoby chcące dojechać z Klucz do Olkusza, a kończące pracę o godz. 14.00, mają autobus dopiero po godz. 15.00. Po godz. 22.00, gdy kończy się kolejna zmiana, połączenia nie ma wcale. Może udałoby się zmodyfikować nieco rozkład jazdy? – argumentują potencjalni pasażerowie z Olkusza. Problem jest też z połączeniem z Olkusza do Klucz przed godz. 14.00.

– Kiedyś zachęcano do korzystania z komunikacji z uwagi na ekologię – mniej spalin, mniej aut na ulicach, no i brak problemów z parkowaniem. Dziś do tego dochodzi bardzo ważny argument finansowy i dlatego sporo osób chętnie przesiądzie się z samochodu na autobus. Wiadomo, że nie da się dopasować poszczególnych kursów pod każdego pasażera, ale chyba chodzi o to, by z komunikacji korzystało jak najwięcej osób. A do tego czasem potrzebne są zmiany rozkładów – takimi uwagami dzielą się z nami mieszkańcy powiatu.  

Czy jest szansa na skorygowanie rozkładu jazdy, uwzględniającego wymienione zmiany? Z takim pytaniem zwróciliśmy się do Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, który zajmuje się lokalnym transportem zbiorowym na terenie czterech gmin: Bolesławia, Bukowna, Klucz i Olkusza.

– Związek na chwilę obecną nie realizuje połączeń komunikacyjnych we wskazanych godzinach. Związek, mając na uwadze potrzeby przewozowe pracowników Velvetu w Kluczach jak również dobro pasażerów korzystających w chwili obecnej z istniejących połączeń komunikacyjnych, przeanalizuje rozkłady jazdy. Potrzeba przewozowa pracowników Velvetu wiąże się z reorganizacją dotychczasowych wariantów tras przejazdu. Zatem Związek musi zbadać i poddać analizie istniejące kursy, których ewentualna zmiana trasy nie pogorszy obecnych połączeń. Jest to proces wymagający dłuższego okresu czasu i dokładnego zbadania skutków wprowadzanych zmian. Po wykonaniu analizy Związek poinformuje o możliwości korekty rozkładów jazdy – taką odpowiedź otrzymaliśmy ze Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu.

Będziemy śledzić ten temat i na pewno poinformujemy o wynikach analizy i decyzji ZKG dotyczącej rozkładów jazdy.  

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze