Olkusz

To była szczególna uroczystość. 24 marca na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu odbył się Benefis Poetycki Ireny Włodarczyk – Reni, olkuskiej poetki, pisarki, animatorki kultury.

Zebranych powitał Kierownik Działu Artystycznego Michał Mączka, po czym wraz żoną, Dorotą Stachowicz-Mączką wykonali „Piosenkę o Olkuszu”. Słowa napisała Irena Włodarczyk, muzykę skomponowała Dorota Stachowicz-Mączka.

Spotkanie prowadził dr hab. prof. UP Marek Pieniążek, opiekun Klubu Literackiego przy Olkuskim MOK.

Renia Włodarczyk jest kolekcjonerką wspomnień, emocji, wrażeń, słów i aniołów. Pisze nie tylko dlatego, że to kocha. Ona musi. Jej bezgranicznie romantyczna natura, wrodzone ciepło i wrażliwość barwią jej świat kolorami, których większość z nas nie widzi. Renia potrafi zachwycić się usychającym słonecznikiem i dziurą w chodniku. A gdy ubierze ten zachwyt w słowa, czytelnik będzie przekonany, że właśnie ukazała mu najpiękniejszą dziurę i kwiat w pełnym rozkwicie.

Renia, oprócz przysłowiowego już ciepła, ma jeszcze jedną rzadko spotykaną cechę – poświęca rozmówcy całą swoją uwagę, w jej towarzystwie człowiek czuje się kimś unikalnym i wartościowym. Nic dziwnego, że garną się do niej i dzieci, i dorośli.

Irena Włodarczyk ma w swym dorobku wiele tomików poezji. Jej wiersze znaleźć też można w 118. antologiach, almanachach, tomikach pokonkursowych i innych wydawnictwach. Pisze wierszyki i bajki dla dzieci. Za swoją działalność społeczną otrzymała setki dyplomów, podziękowań i wyróżnień. Jest laureatką Olkuskiej Nagrody Artystycznej za całokształt twórczości (2009). Otrzymała też Statuetkę Teatralną Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu za kreowanie życia kulturalnego w środowisku (2016), nagrodę Gmerk Olkuski, Honorowe Wyróżnienie w XIII Plebiscycie Poza Stereotypem „Senior Roku 2O17 ” za aktywną postawę i działalność na rzecz lokalnej społeczności, a niedawno nagrodę Zbyszka na I Olkuskim Festiwalu Filmów Amatorskich za film „Jesień” zrealizowany wspólnie z Małgorzatą Winiarczyk.

Najmłodsi słuchacze z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz Klubu „Przyjaźń” w Olkuszu wykonali ilustracje zainspirowane czytanymi podczas spotkań utworami. Rysunki te ilustrują tomik wierszy dla dzieci pt. „Babcia Renia czyta dzieciom” oraz bajkę „Historia balonikowego słoneczka”. Renia była wielokrotnie nominowana do tytułu Senior Roku w Małopolskim Plebiscycie Poza Stereotypem. Często jest zapraszana do szkół i przedszkoli. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Dobroczynnym „Res Sacra Miser”, Stowarzyszeniem na rzecz Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej „Wszyscy Dla Wszystkich” i Stowarzyszeniem Literackim. Gra w sztukach teatralnych i fotografuje. Jest prawdziwym człowiekiem renesansu. Jest przykładem szczęśliwego, bogatego, spełnionego życia, któremu sama tę formę nadała.

Gen pasji artystycznych rodziny Lorków wędruje przez pokolenia. Jej ojciec Stanisław był malarzem i poetą, stryj jednym ze współtwórców rysunkowych postaci „Bolka i Lolka”, kultowej dobranocki… Syn i córka również kontynuują artystyczną tradycję.

Na skąpo oświetlonej scenie, na tle pięknej prezentacji multimedialnej, Renia Włodarczyk odczytała kilka swoich wierszy, a jej przyjaciele zadbali o miłe niespodzianki. Zbigniew Specjał wręczył jej drugie przepiękne wydanie wierszy publikowanych tylko na Facebooku „Biały kruk”.

Młoda poetka Jadwiga Konieczniak przeczytała dedykowany jej wiersz, znakomita poetka Ewa Pogan odczytała wiersz o Reni napisany z właściwym sobie pazurem. Zuzanna Jurkiewicz, młoda poetka i kompozytorka wraz z kolegą przedstawili w ciekawej inscenizacji jeden z wierszy Reni, a kolejne zaśpiewała; na gitarze basowej akompaniował Zbigniew Specjał.

Koordynatorka olkuskiego UTW Elżbieta Matonóg w imieniu swoim i Marcina Wierciocha, Dyrektora MOK, wręczyła poetce kwiaty i złożyła gratulacje. Nie zabrakło pięknego bukietu od Rady Studentów UTW.

Po zakończeniu na scenie utworzyła się niewiarygodna kolejka ludzi ściskających w rękach kwiaty. To było bardziej wymowne niż wszystkie dyplomy i wyróżnienia…

MOK Olkusz0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze