paragraf-blacha

Zróbmy wszystko, aby tegoroczne żniwa były bezpieczne! Pamiętajmy zwłaszcza o dzieciach! One także padają ofiarą wypadków i to najczęściej z winy dorosłych.

 

Pamiętaj ! ! !

Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika rolniczego poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się, czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają np. bawiące się dzieci!

Sprawdź sprawność hamulców, sprzęgła, układu kierowniczego ciągników i kombajnów, prawidłowe połączenie pojazdów ciągnących z przyczepami, mocowanie i smarowanie elementów ruchomych maszyn.

Sprawdź, czy są osłony ruchomych, obracających się części, przekładni zębatych i pasowych kombajnów oraz innych maszyn rolniczych.

Sprawdź prawidłowe połączenia przewodów pneumatycznych i elektrycznych.

W stanie po użyciu alkoholu bezwzględnie nie kieruj pojazdami, nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj również, by inni to czynili!

Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!

Nie pozwalaj dziecku na obsługę ciągników i maszyn rolniczych! Nie dopuszczaj do kierowania pojazdami przez osoby do tego nieuprawnione.

Dzieci nie powinny przebywać w odległości mniejszej niż 50 m od pracującej kosiarki i w bezpośrednim sąsiedztwie innych pracujących maszyn!

Nie proś dziecka o pomoc przy pracach ze szkodliwymi substancjami chemicznymi takimi jak pestycydy, nawozy, paliwa, rozpuszczalniki, smary, smoły!

Pamiętaj o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdów rolniczych poruszających się po drogach publicznych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze