policja

55-letni kierowca autobusu miał zabrać na dwudniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie grupę dzieci wraz z opiekunami. Ostatecznie nie wyjechał w trasę, ponieważ podczas rutynowej kontroli okazało się, że jest nietrzeźwy. Miał ponad pół promila alkoholu w organizmie.

We wtorek, 4 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Olkuszu mieli wyruszyć na dwudniową wycieczkę w urokliwe zakątki Gór Świętokrzyskich. Przewoźnik zobowiązał się podstawić autobus z kierowcą na pobliski parking na 6:30. Pierwsze problemy zaczęły się już na wstępie, gdy kierowca spóźnił się na umówioną godzinę. Na parkingu czekały dzieci, ich rodzice oraz nauczyciele. Na miejscu byli również policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z olkuskiej komendy, ponieważ ktoś anonimowo zgłosił kontrolę autobusu.

Po nerwowym oczekiwaniu autobus w końcu zajechał na parking. Wtedy do pracy przystąpili funkcjonariusze. – Sprawdzali dokumenty i stan techniczny pojazdu. Skontrolowali również trzeźwość kierowcy. Przeprowadzone przez nich badanie alkomatem wykazało, że 55-latek miał ponad pół promila alkoholu w organizmie. Kierowcy zastało zatrzymane prawo jazdy – mówi podkomisarz Katarzyna Matras z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Pomimo problemów i małego opóźnienia dzieci jednak wyruszyły na długo wyczekiwaną wycieczkę. Tym razem wszystko skończyło się szczęśliwie, oby to jednak była przestroga dla innych kierowców, którzy przez swoją nieodpowiedzialność na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia mogą narazić swoich pasażerów.

Poniedziałkowa kontrola wycieczkowego autokaru nie była niczym nowym. Policjanci olkuskiej drogówki każdego roku przeprowadzają kilkadziesiąt kontroli autokarów wyjeżdżających z dziećmi i młodzieżą na wycieczki szkolne oraz obozy wakacyjne. Sprawdzana jest trzeźwość kierowców i stan techniczny autokarów. Szczególną uwagę policjanci zwracają na prawidłowe oznakowanie i wyposażenia pojazdów, stan ogumienia, układ kierowniczy oraz hamulcowy, prawidłowe oświetlenia, przestrzeganie ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców przewożących zorganizowane grupy turystów.

– Wszystkie osoby zainteresowane przeprowadzeniem kontroli autokarów przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego, proszone są o pisemne lub telefoniczne zgłaszanie tego faktu na kilka dni przed planowanym wyjazdem. Wyjazd może zgłosić organizator, rodzice lub opiekunowie. Przypominamy, że taka kontrola trwa minimum 30 minut, dlatego też autokar powinien być podstawiony w miejscu zbiórki odpowiednio wcześnie – dodaje oficer prasowy KPP w Olkuszu.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o