polityka

W najbliższych wyborach samorządowych radni do wszystkich rad gmin będą wybierani w okręgach jednomandatowych. Olkuscy rajcy otrzymali już od władz miasta propozycje nowych okręgów. Decyzję o ich zasięgu muszą podjąć do 1 listopada.

 Do tej pory w gminach liczących poniżej 20 tys. mieszkańców wybory były prowadzone w okręgach jednomandatowych, a w większych gminach, jak Olkusz obowiązywał system proporcjonalny. Gmina Olkusz była podzielona na cztery wielomandatowe okręgi. Jeden stanowiły sołectwa, a trzy były okręgami miejskimi (1 – osiedla: Śródmieście, Centrum, Pomorzany i Glinianki, 2 – osiedla: Czarna Góra i Młodych, 3 – osiedla: Pakuska, Wschód, Słowiki i Skalskie). W każdym z nich wybierano więc po kilku radnych. Teraz to się zmieni.

Wyborcy będą oddawać swój głos na konkretne osoby, a nie jak dotąd na listę komitetu wyborczego, na której wskazywali jedno nazwisko. Każdy komitet wystawi tylko jednego kandydata. Zwycięzca zgarnie całą pulę. Radni do rad powiatów oraz sejmików wojewódzkich nadal będą wybierani w okręgach wielomandatowych.

W Olkuszu piętnastu rajców wybierzemy w mieście, a sześciu w sołectwach. W radzie zasiądzie też mniej osób. Obecnie mamy 23 radnych, na dzień dzisiejszy natomiast wiadomo, że w 2014 roku będzie ich o dwóch mniej. To efekt spadku liczby ludności w gminie.

Dla kandydatów wyborcze zmiany to wyzwanie. Zasada „zwycięzca bierze wszystko” spowoduje, że kampanie powinny być ciekawsze, bo walka o każdy mandat będzie bardziej zacięta niż dotąd. Kierownictwa partii i ugrupowań będą musiały wystawić mocnych kandydatów, mających realne szanse powalczyć o zaufanie mieszkańców. Do rad wejdą ludzie najbardziej popularni, którzy będą w stanie przekonać do siebie największą liczbę wyborców.

Patrząc na skład obecnej rady i zaproponowane okręgi, przy założeniu, że wszyscy będą ponownie ubiegać się o mandat, w niektórych okręgach łatwo nie będzie. Wśród nowych okręgów są takie, gdzie w wyborcze szranki stanęłoby kilka osób, są też takie, z których w radzie nie zasiada nikt. Pytanie, czy każdy będzie startował „od siebie”, czy też przed wyborami zmieni miejsce kandydowania.

Czy zmieniona ordynacja spodoba się wyborcom? Każdy będzie miał „swojego” radnego. Wyborcom będzie łatwiej rozliczyć swojego przedstawiciela, który w radzie będzie reprezentował konkretny okręg. Radny z kolei powinien bardziej identyfikować się ze swoim okręgiem, wiedząc, że kwestia wywiązywania się z kampanijnych obietnic nie „rozmyje się” pomiędzy kilka osób.

W gminie Olkusz rajcy otrzymali propozycje nowych okręgów. Niewątpliwie temat pojawi się na powakacyjnej sesji rady miasta.

Zaproponowane radnym okręgi wyborcze w mieście i gminie Olkusz:

Okręg nr 1 – A. Mickiewicza, Augustiańska, Bóźnicza, Budowlanych, Floriańska, Gen. H. Dąbrowskiego, Gęsia, Górnicza, Gwarecka, Harcerska, Hutnicza, J. Kantego, Kolorowa, Kopalniana, Krakowska, Kruszczowa, Metalowa, Ołowiana, Parcówka, Piaskowa, Powstańców Śląskich, Rynek, Skarbnika, Sławkowska, St. Staszica, Szkolna, Szpitalna, Szybikowa. T. Kościuszki, Żuradzka (od nr 2 do nr 14)

Okręg nr 2 – 29 Listopada (od nr 1 do nr 12), Fr. Nullo (nr 1, 36, 40, 44, 44 D), J. Słowackiego, Krakowskie Przedmieście, Króla Kazimierza Wielkiego (od nr 1 do nr 54, parzyste 56 – 62), M. Bylicy, Na Skarpie, Olewińska (nieparzyste 3 – 9), Skalska, Świętokrzyska, W. Łukasińskiego

Okręg nr 3 – Biała, Długa, Gwarków, H. Kołłątaja, Mieszka I, Pomorska, Ponikowska, Stary Olkusz, Zacisze

Okręg nr 4 – 20 – tu Straconych, A. Dygasińskiego, Astrów, B. Głowackiego, Bohaterów Westerplatte, Cegielniana, H. Sienkiewicza, J. Sobieskiego, Jasna (1 – 24), Jaśminowa, Jesionowa, Jurajska, Kasztanowa, K. Pułaskiego, Klonowa, Kluczewska, Kwiatowa, Lipowa, Makowa, Malinowa, M. Kopernika, Niepodległości, Ogrodowa, Parcze, Podgrabie, Rabsztyńska, Różana, Rzemieślnicza, Sikorka, Spacerowa, Storczykowa, Topolowa, Wapienna, Wiśniowa, Zamkowa, Zielona

Okręg nr 5 – 29 Listopada (15 – 29), A. Asnyka, Al. 1000 – lecia 13, A. Kocjana, Boczna, Czarnogórska, Dworska, Kamyk, Kolejowa, Krótka, Krucza Góra, Leśna, M. Curie – Skłodowskiej, J. Piłsudskiego, Mazaniec, Mazaniec Boczna, Parkowa, Skwer, S. Okrzei, Witeradowska, W. Broniewskiego, Żuradzka (18 – 36)

Okręg nr 6 – K. Baczyńskiego, Z. Nałkowskiej, Z. Krasińskiego (parzyste 2 – 10)

Okręg nr 7 – E. Orzeszkowej, S. Żeromskiego

Okręg nr 8 – Fr. Chopina, Jana Pawła II, L. Rydla, M. Płonowskiej, M. Reja, Z. Krasińskiego (nieparzyste 1 – 3)

Okręg nr 9 – J. Kochanowskiego, J. Tuwima, M. Konopnickiej, Sosnowa

Okręg nr 10 – Legionów Polskich (2 – 42)

Okręg nr 11 – Armii Krajowej, Legionów Polskich 44 – 48

Okręg nr 12 – Al. 1000 – lecia (1C – 10, 15 C), Kpt. Hardego, Ks. Kan. S. Gajewskiego, M. Biema, Strzelców Olkuskich

Okręg nr 13 – A. Minkiewicza, Fr. Nullo (nieparzyste 37 – 41A, 42, 45), J. Korczaka, Króla Kazimierza Wielkiego (nieparzyste 55 – 61A, 68), Nowa, Olewińska (parzyste 6 – 12, 15 – 31), Partyzantów, Polna, Składowa

Okręg nr 14 – Jasna (od 25), Ks. Kard. S. Wyszyńskiego, Miła, Nowowiejska, O. Kolberga, P. Ściegiennego, R. Traugutta, Wiejska, W. Witosa, Zagaje

Okręg nr 15 – Batalionów Chłopskich, Gen. S. Buchowieckiego, Kosynierów, M. Rataja, Pakuska, Pl. Konstytucji 3 Maja

Okreg nr 16 – Bogucin Mały, Braciejówka, Czarny Las, Kolonia Zimkówka, Pazurek, Podlesie, Rabsztyn, Troks

Okręg nr 17 – Witeradów, Żurada Kolonia I, II, III

Okręg nr 18 – Osiek, Zimnodół

Okręg nr 19 – Kosmolów, Zadole Kosmolowskie, Olewin, Sieniczno, Wiśliczka

Okręg nr 20  – Gorenice, Niesułowice

Okręg nr 21 – Kogutek, Zawada, Zederman

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
22 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Stary
Stary
10 lat temu

.
Kmita, ty (moderacja), a ty gdzie? Tyś już niemłody! 😆

Stary
Stary
10 lat temu

.
Nie pozostaje nic innego jak tylko zachęcać młodych do wymiany całej nawiedzonej olkuskiej „elity” rządzącej.

Młodzi, wykształceni, nowocześni, odpowiedzialni i pracowici, bierzcie losy upadającego pod każdym względem Olkusza we własne ręce, czas odstawić to skrzypiące, stęchłe i nieudolne „muzeum” bezpowrotnie na bok.

frustracja
frustracja
10 lat temu

[quote name=”G….t”]Jesteś w niszy wyborczej i to może być flustrujące…Chcesz zmienić miasto zmień siebie a pogadamy.[/quote]
Czy „flustracja” to jakaś nowa odmiana lustracji? A może fluktuacji lub influenzy? Korzystajcie, ludzie, ze słowników.[quote name=”przewidywacz”]To moje typy [/quote]

Faktycznie, w większości wciąż te same, straszne typy. W swoim czasie trzeba będzie z nimi zrobić porządek.

Woborca2
Woborca2
10 lat temu

Rzepka nie będzie już ani burmistrzem ani starostą, albo mieszkańcy naszego miasta stracili rozum, są ślepi, głusi oraz stracili powonienie. Tutaj nawet nie można napisać o najgorszym burmistrzu, ten facet nie mieści się w żadnych rankingach.

przewidywacz
przewidywacz
10 lat temu

To moje typy do następnej rady:
okręg nr 1: K. Chechelski
okręg nr 2: A. Cwikliński
okręg nr 3: L.Kulawik
okręg nr 4: E. Piasny
okręg nr 5: S. Łydka
okręg nr 6: A. Drapacz
okręg nr 7: J. Dąbek
okręg nr 8. R. Piaśnik
okręg nr 9: Durański
okręg nr 10: Ł. Kmita
okręg nr 11: W. Chłosta
okręg nr 12: Rosołek
okręg nr 13: Bujas
okręg nr 14: M. Rzemieniuk
okręg nr 15: R. Roterman
okręg nr 16 Pandel/Tomsia
okręg nr 17 W. Kondek
okręg nr 18 Ł. Mączka
okręg nr 19 M. Bień
okręg nr 20 J. Majcherkiewicz
okręg nr 21Stach tylko nie wiem który?

zabraknie w Radzie:
A. Cwięczek, W. Gleń, J. Dudkiewicz, L.Osuch, J. Sarecki, J. Kucharzyk.

Będzie koalicja SLD-PO- WS
z Piaśnikiem jako Przew. Rady Miejskiej

PiS opozycja,
PO w radzie bardzo słaba

a starostą zostanie D. Rzepka bo na burmistrza do 2 tury już nie przejdzie.

G....t
G....t
10 lat temu

Goździk dla mnie to oczywiste że jak pozwolisz dokonać wyboru grupie osób i wybór nie okaże się jednomyślny, to niemal zawsze ktoś będzie miał do tego wyboru zastrzeżenia szczególnie wtedy gdy sam będzie odtrącony. Jesteś w niszy wyborczej i to może być flustrujące, twoi oponennci wybrali i zwyciężyli. Nie byłbys lepszy na ich miejscu tylko inny i nie pisz o pretensjach w czyimś imieniu bo najbardziej są artykułowane u ciebie. Chcesz zmienić miasto zmień siebie a pogadamy.

kierowiec
kierowiec
10 lat temu

Od jakiegoś czasu obserwuję malowanie pasów i linii na olkuskich jezdniach. Mam pytanie do olkuskiej władzy kto kontroluje i nadzoruje te czynności z ramienia urzędu, bo to z naszych podatków płaci się za to partactwo!!!

PARTACTWO gdyż mimo częstych obserwacji nie zauważyłem, aby powierzchnie przed malowaniem pasów i linii były prawidłowo oczyszczone, t.j. zgodnie z kosztorysem z kurzu, smarów i oleju. Firmy wykonujące malowanie leją farbę bezpośrednio na brudne powierzchnie z których farba ściera się wkrótce po zakończeniu prac!

Ponawiam pytanie: KTO Z URZĘDU KONTROLUJE I SPRAWDZA TO POWSZECHNE PARTACTWO? Kto z urzędu cokolwiek sprawdza, co jest robione za nasze pieniądze?

Goździk
Goździk
10 lat temu

[quote name=”G….t”]Do Goździk:
Będziesz miał okazję przekonać wyborców że kapuściana głowa lepsza od moherowej.[/quote]
Ja zawsze sobie poradzę niezależnie od tego czy w Olkuszu rządzi moherowy czy kapuściany łeb! Mnie jest tylko żal tych, którzy na kapuściane i moherowe łby głosują, a potem mają pretensje o wszystko do całego świata. Rzepce, Łysoniowi, Kmicie i Osuchowie mówię NIE, a inni wyborcy niech głosują jak uważają – ja sobie poradzę 😆 .

czub
czub
10 lat temu

Ja jestem za tym, by wygrywali najlepsi, dostajac najwieksza liczbe glosow, a nie dlatego, ze partia dostala, sorry komitet wyborczy. Moim zdaniem wymogiem koniecznym powinno być miejsce zameldowania kandydata w okregu, w ktorym startuje, ludzie powinni go znaćz działań dla okreslonej spoleczności, w której przebywa, a nie z kilku artykolo w prasie.
z uklonami

G....t
G....t
10 lat temu

Do Goździk:
Będziesz miał okazję przekonać wyborców że kapuściana głowa lepsza od moherowej.

G....t
G....t
10 lat temu

[quote name=”Stary Wiarus”]System proporcjonalna miał to do siebie ,że premiował silne partie lub komitety wyborcze.System większościowy doprowadzi do tego,że zbieranina 21 radnych będzie zawiązywać tak egzotyczne koalicje , że to co się dzieje dzisiaj to mały pikuś.Nawet nie będzie kogo krytykować, bo nie będzie wiadomo czyje interesy dany radny reprezentuje.
Radny zwyczajowo bedzie reprezentował swoje interesy oraz tych którzy go wybrali, niekoniecznie natomiast interesy partyjne. Czyli mały plus dla wyborców.

Tym Janek
Tym Janek
10 lat temu

[quote name=”rolnik”]nie będzie przynajmniej cwaniaków którzy co wybory to łapią się na listę tzw. biorąca. Teraz radnymi biedą prawdziwi liderzy w środowisku a nie polidruki.[/quote]
A ha, ha, ha, to jest dopiero dowcip. Kmita pierwszy watykański lider, Osuch drugi, Rzepka trzeci, sami liderzy, gdzie by nie spojrzeć (moderacja), tylko kościoły, proboszczowie i biskupi mają się w Olkuszu dobrze, dzięki LIDEROM: KMICIE, OSUCHOWI, i RZEPCE! 😆 😆 😆

Goździk
Goździk
10 lat temu

[quote name=”G….t”]…Sukcesem PO jest że to, potrafiła przekonać z sukcesem ciekawe osbowości do firmowania swojej polityki ( Gądek, Rzepka itp.) choć i chwast się trafić musiał.[/quote]
Ha, ha, ha, niezłe! Rzepka to jest dopiero członek szczególny!!! Jeszcze jedna jego kadencja a Olkusz wypełni się moherowymi darmozjadami i cały zarośnie chwastami. Już był dwie kadencje, więc mamy moherowy, zachwaszczony gród w dwóch trzecich, wszystko przed nami ciemne ludzie!!! 😆

Stary Wiarus
Stary Wiarus
10 lat temu

System proporcjonalna miał to do siebie ,że premiował silne partie lub komitety wyborcze.System większościowy doprowadzi do tego,że zbieranina 21 radnych będzie zawiązywać tak egzotyczne koalicje , że to co się dzieje dzisiaj to mały pikuś.Nawet nie będzie kogo krytykować, bo nie będzie wiadomo czyje interesy dany radny reprezentuje.Czy młody człowiek będzie miał szansę dostać się na listę.Wymogi ordynacji są skomplikowane.

rolnik
rolnik
10 lat temu

nie będzie przynajmniej cwaniaków którzy co wybory to łapią się na listę tzw. biorąca. Teraz radnymi biedą prawdziwi liderzy w środowisku a nie polidruki.

TORNADO
TORNADO
10 lat temu

A jaka jest moc produkcyjna zapiekanek u radnego Piaśnika?
Podobno niektorzy szykują go na burmistrza Olkusza. I gdyby tak się powiodło to Nikuś Dyzma przy nim wypada cieniusieńko. I to prawda, że samo życie pisze przeróżne scenariusze.

TORNADO
TORNADO
10 lat temu

Nigdy nie da się przewidzieć do końca wszystkiego. Każde rozwiązanie, czy nowa propozycja ma swoje plusy i minusy w zależności jakiego społeczeństwa dotyczy. W ciemnogrodzie nic nie jest do przewidzenia, dlatego tam mogą być niespodzianki choćby system był najlepszy. Wydaje mi się, że mogą być niektórzy przykro zaskoczeni. Nie sięgnę do nazwisk, ale już na przykład smaczna i chrupiąca zapiekanka obficie polana dobrym ketchupem jest metodą prymitywną, ale sprawdzoną.Wniosek nasuwa się prosty, zamiast ulotek i plakatów – Z A P I E K A N K I.

G....t
G....t
10 lat temu

Jednomandatowe okręgi jak i ordynacja większościowa mają sporo wad, ale bezsensem wg mnie jest to, że przeciętniak może zostać radnym zdobywając kilkanaście głosów poparcia, taki model wspiera machinę partyją a nie lokalne inicjatywy. Dlatego jestem za tym aby sprawdzić takie rozwiązanie.

juzek
juzek
10 lat temu

jednomandatowe okręgi to bezsens, nie sprawdziło się to w ostatnich wyborach do senatu, nie sprawdzi się i teraz w samorządowych

G....t
G....t
10 lat temu

Pisząc na temat: to jedna z ciekawszych propozycji w ostatnim czasie, ordynacja przypadnie do gustu wyborcom ale obawiam się niekoniecznie partyjnemu ogonowi. Dlaczego tak póżno pojawił się projekt i czemu nie obejmuje całego samorządu lokalnego ( + powiat ) ?

G....t
G....t
10 lat temu

Problem w tym, że większość zapisanych do PO to członki.
Sukcesem PO jest że to, potrafiła przekonać z sukcesem ciekawe osbowości do firmowania swojej polityki ( Gądek, Rzepka itp.) choć i chwast się trafić musiał.

Wyborca PO
Wyborca PO
10 lat temu

Proponuję aby Platformę Obywatelską wreszcie zaczął reprezentować członek PO, a nie eseldowski przebieraniec po KUL-u.