Powiat

Po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej dzieci wracają do szkół. W celu zapewnienia im bezpieczeństwa policjanci przez pierwszy miesiąc roku szkolnego będą prowadzić w rejonach szkół zintensyfikowane działania „Bezpieczna droga do szkoły”. W ubiegłym roku szkolnym przez dłuższy czas lekcje odbywały się zdalnie. Uczniowie pozostawali w domach, dlatego wskazane jest  przypomnienie im podstawowych zasad kodeksu drogowego.

Mimo prowadzenia wzmożonych działań przez Policję, obowiązkiem dorosłych – rodziców, opiekunów jest zadbać o to, by przygotować dzieci do uczestnictwa w ruchu drogowym. Przypominamy  podstawowe zasady, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

• Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.

• Każda osoba poruszająca się po drodze  po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych.

• Pieszy idący po jezdni lub poboczu jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

• Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności dwóch pieszych może iść obok siebie. W pozostałych przypadkach piesi są obowiązani iść jeden za drugim.

• Przechodząc przez jednię lub torowisko, pieszy jest obowiązany korzystać z przejść dla pieszych. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest w miejscu, w którym ruch pojazdów rozdzielono wysepką, przejście na każdej rozdzielonej jezdni uważa się za odrębne.

• Przechodząc przez jednię należy iść najkrótszą drogą (prostopadle do osi jezdni), bez nieuzasadnionego zwalniania kroku.

• Należy pamiętać, że nie wolno :

– wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd (nawet na przejściu dla pieszych);

– wchodzić na jezdnię spoza pojazdu lub przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

– przechodzić przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

– przebiegać przez jezdnię.

 

Przypominamy o obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych lub w specjalnych urządzeniach przytrzymujących, tzw. podstawkach.

• Dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu przewozi się w specjalnym foteliku bezpieczeństwa lub w  innym urządzeniu przytrzymującym, dobranym do masy i wzrostu dziecka. Zarówno foteliki jak i podstawki muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta.

• Jeżeli ze względu na wzrost i masę dziecka nie jest możliwe zapewnienie mu odpowiedniego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu pojazdu. Warunkiem jest, aby wzrost dziecka wynosił co najmniej 135cm.

• Jeżeli na tylnym siedzeniu przewozimy dwoje dzieci w fotelikach lub podstawkach i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika lub podstawki, dopuszcza się przewożenie trzeciego dziecka zapiętego w pasy bezpieczeństwa, na tylnym siedzeniu. Warunkiem jest osiągnięcie przez dziecko minimalnego wieku 3 lat.

Komenda Powiatowa Policji w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mike
mike
4 miesięcy temu

Przechodząc przez jednię lub torowisko, pieszy jest obowiązany korzystać z przejść dla pieszych. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest w miejscu, w którym ruch pojazdów rozdzielono wysepką, przejście na każdej rozdzielonej jezdni uważa się za odrębne.”

TO POWINNI WIEDZIEĆ CI WSZYSCY KTÓRZY PRZEJŚCIAMI NA UL. KOŚCIUSZKI PORUSZAJĄ SIĘ JAK ŚWIĘTE KROWY I KIEROWCY KTÓRZY ZATRZYMUJĄ SIĘ I TAMUJĄ RUCH WIDZĄC PO LEWEJ STRONIE PIESZEGO WCHODZĄCEGO NA PRZEJŚCIE.