ferie 2016

Od poniedziałku 18 stycznia uczniowie rozpoczną ferie zimowe, a część z nich z pewnością skorzysta z okazji i postanowi aktywnie spędzić ten wolny czas. Nad ich bezpieczeństwem co prawda będą czuwali opiekunowie i policjanci, jednak warto też pamiętać o zdrowym rozsądku.

„Bezpieczne ferie 2016” – pod taką nazwą od 18 do 26 stycznia małopolska policja będzie prowadziła akcję mającą na celu zredukowanie do minimum zagrożeń czyhających na dzieci i wszystkich turystów. Priorytetem działań funkcjonariuszy będzie zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającej młodzieży, dlatego też szczególnym nadzorem obejmą zorganizowane formy przewozu uczniów. Kontrole prowadzone będą jeszcze przed wyruszeniem autokarów w trasę. – Każdorazowo sprawdzany będzie stan trzeźwości kierowcy, dokumenty uprawniające go do wykonywania przewozu osób, stan techniczny pojazdu, a także jego obowiązkowe wyposażenie – mówi nadkomisarz Agnieszka Fryben z KKP w Olkuszu. Zgłoszenia przeprowadzenia policyjnej kontroli stanu technicznego autokarów można składać pod numerami telefonu (32) 647 82 42, (32) 641 41 96, 997 lub 112.

– Ze względów organizacyjnych prośby o kontrole należy kierować w miarę możliwości z odpowiednim wyprzedzeniem, przekazując dokładną informację o miejscu i czasie odjazdu autobusu – dodaje oficer prasowy olkuskiej komendy.

Bezpieczniej będzie też na stokach narciarskich. Mundurowi również i tam zajmą się prewencją. Będą nie tylko patrolować nartostrady, ale też ich najbliższe otoczenie, drogi dojazdowe i parkingi. Wszystko przy ścisłej współpracy z Górskim oraz Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym.

Na stokach osoby do 16. roku życia muszą pamiętać o obowiązku posiadania kasku ochronnego w czasie jazdy. Dodatkowo ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i zorganizowanych terenach narciarskich, zabrania szusowania na nartach lub desce w stanie nietrzeźwości bądź pod wpływem innych środków odurzających. Za złamanie tych reguł można otrzymać karę grzywny. Na stokach należy też pamiętać o zachowaniu należytej staranności w celu ochrony zdrowia własnego oraz innych osób korzystających ze sportów zimowych. Niezbędne jest zapoznanie się z obowiązującymi regulaminami, przestrzeganie znaków nakazu i zakazu, a także dobieranie w pełni sprawnego sprzętu i tras o odpowiednim dla narciarza stopniu trudności.

Większość z najmłodszych uczniów w ostatnich dniach spotkało się z policjantką ds. Nieletnich starszą sierżant Mariką Guzik-Gajdą. – Odwiedziliśmy kilkanaście szkół podstawowych naszego powiatu i rozmawialiśmy z dziećmi o bezpiecznym wypoczynku zimą. Dzieci dowiedziały się m.in. jak zachować się w sytuacji gdy załamie się lód, w jakich miejscach zjeżdżać na sankach i jak zareagować gdy ktoś obcy zapuka do drzwi pod nieobecność opiekuna – mówi nadkom. Fryben.

Dobre rady to jedno, jednak ważniejsza od przestróg jest odpowiedzialność. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dlatego też w tych najbliższych dniach, pełnych dobrej zabawy i beztroski pamiętajmy o bezpieczeństwie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze