1

Jak poprawić bezpieczeństwo pieszych? Przede wszystkim prawidłowo oświetlić przejścia. Małopolska jest w takich działaniach liderem w skali kraju. O tym mówiono na konferencji prasowej z udziałem m. in. ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Rafała Leśniaka i samorządowców zorganizowanej w Zedermanie..

Miejsce konferencji wybrano nieprzypadkowo, bowiem właśnie tutaj jest jedno z wzorcowo oświetlonych przejść dla pieszych. 

3

W Ministerstwie Infrastruktury na podstawie eksperckich analiz opracowano wytyczne, jakim powinny odpowiadać instalacje oświetleniowe na przejściach dla pieszych.
– Odpowiedzieliśmy tym samym na postulaty Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Okazało się, że wiele przejść było nieprawidłowo oświetlonych. Bezpieczeństwo na drogach jest naszym priorytetem. Piesi, czyli ci najmniej chronieni, powinni być otoczeni największą opieką. Służy temu nie tylko oświetlenie samego przejścia, ale i dojścia do pasów. Pieszy jest wtedy z daleka widoczny dla kierowcy. Zapewniam, że na drogach krajowych takie instalacje oświetleniowe jak w Zedermanie będą montowane w jak najszerszym zakresie – mówił minister Adamczyk. Szef ministerstwa infrastruktury zaapelował do samorządowców, by aktywnie uczestniczyli w szkoleniach z tej tematyki, organizowanych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

2

– Wnioski o dofinansowanie, które procedujemy w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, dostają dodatkowe punkty za ujęcie w nich odpowiednio doświetlonych przejść dla pieszych – dodał wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Oświetlaniem „pasów” zajął się w tym roku samorząd województwa małopolskiego. – Łącznie na poprawę bezpieczeństwa na przejściach w Małopolsce przeznaczyliśmy ponad 3 mln złotych, z czego 1,2 mln złotych na drogi gminne i powiatowe – zapewnił wicemarszałek Łukasz Smółka.

4

Jak wynika z policyjnych statystyk, w latach 2014 – 2015 liczba zabitych pieszych stanowiła blisko połowę wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Do największej liczby zdarzeń dochodziło na przejściach – w 2018 roku było to 405 wypadków (20 ofiar śmiertelnych, 394 rannych). Najczęstszą przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na ”pasach” (291).
Pięć lat temu Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie nawiązała współpracę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie poprawy bezpieczeństwa pieszych . – Policjanci zajmujący się inżynierią ruchu drogowego przeszli szkolenia. Zlustrowaliśmy przejścia dla pieszych głównie pod kątem oświetlenia oraz lokalizacji. Po analizie okazało się, że większość wypadków na „pasach” spowodowana jest ich niedoświetleniem. Zwróciliśmy się do GDDKiA oraz do marszałka o dofinansowanie na poprawę tej sytuacji. Dzięki temu w ubiegłym roku powstało 101 bezpiecznych przejść, a w tym roku łącznie powstanie ich ponad 200. Tam, gdzie zastosowano nową technologię oświetlenia, nie było żadnego śmiertelnego wypadku – opowiadał zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Rafał Leśniak.

5

Obecni na spotkani włodarze gmin i powiatów podkreślali, że współpraca pomiędzy samorządami, administracją rządową i policją w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach jest efektywna. -To bardzo ważna sprawa i cieszę się, że również w gminie Olkusz na przejściach dla pieszych montowane jest odpowiednie oświetlenie. Mam nadzieję, że takie lampy będą także kolejnych przejściach – mówił olkuski burmistrz Roman Piaśnik.
Starosta krakowski Wojciech Pałka podkreślił, że powiaty realizują wytyczne Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a na rozpoczęcie roku szkolnego uruchomiono wzorcowe przejście dla pieszych w podkrakowskiej Morawicy.

6

Przypomnijmy, że ze środków samorządu Województwa Małopolskiego przeznaczonych na poprawę bezpieczeństwa na drogach skorzystają także mieszkańcy powiatu olkuskiego. Jeszcze w tym roku sześć przejść dla pieszych zostanie doświetlonych w ramach zadania „Doświetlenie przejść dla pieszych na drogach gminnych i powiatowych”. Wnioski zostały złożone przez powiat olkuski. Dotyczą następujących przejść dla pieszych: na ul. Księdza Kanonika Stanisława Gajewskiego w Olkuszu (przy kościele), w rejonie kościoła i strażackiej remizy w Jangrocie, przy wjeździe do Jaroszowca od strony Klucz, na ul. Głównej w Bolesławiu przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, na ul. Kolejowej w Bukownie przy Urzędzie Miejskim i przystanku autobusowym, przy remizie OSP w Łobzowie. Na każde z nich powiat otrzymał po 20 tys. złotych dofinansowania.

8

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze