mok festiwal wm flamenco

Ile tak naprawdę wiemy o zamieszkujących nasz kraj mniejszościach narodowych i etnicznych? Zazwyczaj niewiele, a i to co wiemy częstokroć opiera się na niesprawiedliwych stereotypach. Młodzi pasjonaci teatru z czterech zespołów, w tym olkuskiego Glutaminianu Sodu, włączyło się w projekt mający na celu zmianę tego stanu rzeczy. Realizowany przez nich Festiwal Objazdowy Wielokulturowa Małopolska odwiedził w niedzielę 29 listopada br. Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Inicjatorem projektu i głównym organizatorem festiwalu jest Teatr Figur Kraków, do którego dołączyła wspomniana już, działająca w olkuskim MOK Grupa Teatralna Glutaminian Sodu, a także Teatr Próg Junior i Teatr Sokół z Wadowickiego Centrum Kultury. Projekt koordynował Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Zanim zamysł przybrał ostateczną, przeznaczoną do publicznych prezentacji formę, młodzi pasjonaci teatru uczestniczyli w warsztatach, spotkaniach, wyjazdach terenowych, a także spotkaniach z ekspertami oraz artystami zajmującymi się kulturami mniejszości. Na tej podstawie zbudowali festiwal, na który składają się spektakle, etiuda rytmiczna, warsztaty artystyczne, gry oraz wystawa.

mok festiwal wm gra

Pierwszym, z czym zetknęli się goście festiwalu w olkuskim MOK, była właśnie Wystawa obrazów na praniu „Świat wozem się toczy”. Rysunki i aplikacje zawieszone w holu na sznurkach, niczym suszące się ubrania, ukazują kulturę romską. W jej przygotowaniu wzięły też udział dzieci z Sekcji plastycznej i Sekcji ceramicznej MOK. Dalej, w sali widowiskowej gości powitali Martyna Paliś z Teatru Figur oraz Maciej Nabiałek z Glutaminianu Sodu. Po wprowadzeniu widzów w ideę festiwalu zaprosili na pierwsze atrakcje, którymi były dwa spektakle: widowisko cieni pt. „Multikulti Małopolska” oraz instalacja cieniowa pt. „Huljet, huljet” obrazująca kulturę żydowską. Inspiracją do drugiej z prezentacji stały się zdjęcia i pamiętniki z krakowskiego getta.

mok festiwal wm rozpoczecie

Ostatnie przedstawienie przygotowali członkowie Glutaminianu Sodu. Była to wyklaskana i wystukana na blatach stolików oraz ciałach występujących etiuda rytmiczna pt. „Co w cygańskiej duszy gra”. Zaczerpnięte z flamenco, obecne też w kulturze romskiej sekwencje ruchów i dźwięków odżyły ponownie tego dnia podczas rodzinnych warsztatów rytmicznych, prowadzonych w jednej z sal siedziby MOK. W holu na I piętrze odbywała się gra „Muzeum Łemków”, a tuż obok, w sali wystawowej, warsztaty teatru cieni. Z kolei na parterze, w Kawiarni Literackiej, mali i duzi za pomocą farb zdobili płócienne torby symbolami związanymi z kulturą romską. Na zakończenie kilkugodzinnej wspólnej zabawy wszyscy chętni mogli sprawdzić zdobyte podczas festiwalu wiadomości w specjalnie na tę okazję przygotowanej grze planszowej.

mok festiwal wm spektakl

– Festiwal zaplanowany został na 6 edycji. Po Krakowie i Wadowicach dotarliśmy z nim do Olkusza. W przyszłym roku jedziemy m. in. do Andrychowa, gdzie jest spora społeczność Romów. Dla nas, uczestniczących w projekcie zespołów teatralnych, to jest ogromna frajda. Dowiedzieliśmy się wiele o kulturach mniejszości od dawna zamieszkujących w Polsce. Dużą satysfakcję daje nam również to, że możemy podzielić się tą wiedzą z innymi. Specjalne podziękowania należą się głównej inicjatorce projektu Dagmarze Żabskiej, szefowej Teatru Teatru Figur – powiedział Maciej Nabiałek z Grupy Teatralnej Glutaminian Sodu.

mok festiwal wm teatr cieni

„Wielokulturowa Małopolska” realizowana jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt wsparty został również przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra” oraz przez Gminę Miejską Kraków.

MOK Olkusz

mok festiwal wm warsztaty plastyczne

mok festiwal wm warsztaty rytmiczne

mok festiwal wm warsztaty teatru cieni

mok festiwal wm wystawa

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Taka kultura
Taka kultura
8 lat temu