agat błoński2

25 września w olkuskim BWA odbył się wernisaż wystawy fotografii Tomáša Agata Błońskiego, który zaprezentował wszystkim zebranym swoje intrygujące zdjęcia wraz z krótkimi komentarzami. Tomáš Agat Błoński urodził się 1975 roku w Koszycach (Słowacja). Ukończył studia na wydziale Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. W latach 2002 – 2010 prowadził Pracownie Fotografii w swym rodzinnym mieście. W roku 2004 był nominowany na młodego artystę roku w Słowacji (Nagroda im. Oskára Čepána). Brał udział w 76 wystawach zbiorowych oraz w 19 wystawach indywidualnych. Jego twórczość sięga od chemicznej fotografii wielkoformatowej, poprzez techniki eksperymentalne i fotografię inscenizowaną do interaktywnej sztuki komputerowej i instalacji.

agat błoński1

Projekt Tomáša Agata Błońskiego pt. „Lampyris_Insanus” (świetlik zwariowany) powstał w oparciu o uczucia, emocje, które towarzyszyły fotografowi podczas umieszczania swych zdjęć w serwisie społecznościowym Instagram. Dla artysty najbardziej liczy się to, by poprzez globalną sieć dzielić się z ludźmi swymi odczuciami i myślami, które zawiera w krótkich tekstach pod swoimi zdjęciami nazywając je „wirtualną poezją”.

agat błoński3

Fotografie zaprezentowane podczas piątkowego wernisażu szokowały, bawiły i zmuszały go głębszych rozmyślań. Człowiek oglądając prace pana Tomáša zmuszony jest do myślenia i intensywniejszego analizowania zaprezentowanej sztuki, która ma ca celu nieść pewne przesłanie oraz ogromne uczucia, którymi autor darzy swe dzieło.
Fotografie w małych czarnych ramkach pozwalały odbiorcy oglądać zdjęcia poprzez małe luki przenoszące na chwilę do innej rzeczywistości lub scenerii.
Niektóre zdjęcia przedstawiały z pozoru zwykłe rzeczy, na które rzadko kto zwraca uwagę, a inne piękne momenty, które uwiecznił aparat.

Organizatorem wernisażu była GSW BWA w Olkuszu.

Roksana Tomaszewicz
Fot. Olgerd Dziechciarz

agat błoński

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ciućma
Ciućma
7 lat temu

A gdzie Gondkowa? Nie ma jej ? Cóż to się stało?