Ponad 10 lat mieszkańcy ul. Polne Wzgórza i ul. Widokowej na olkuskim Podgrabiu czekają na asfalt. Na osiedlu domów jednorodzinnych przydałoby się też więcej lamp. Pierwszy raz poruszyliśmy ten temat w 2010 roku. Co zmieniło się przez minioną dekadę?
– Miejsce piękne, widoki fantastyczne, tylko z dojazdem gorzej. Niejedna droga dojazdowa do pól wygląda lepiej. Polne Wzgórza to pełna dziur i wypłukanych po deszczach kamieni droga – opowiada jedna z mieszkanek osiedla. Podobne wypowiedzi mamy w poprzednich artykułach na temat osiedla na Podgrabiu. Interwencja w sprawie tak potrzebnych mieszkańcom inwestycji kolejny raz trafiła do naszej redakcji.
Trochę historii
Po raz pierwszy o sprawie pisaliśmy latem 2010 roku. Wtedy była mowa o gotowym planie oświetlenia osiedla. Na przeszkodzie realizacji tej inwestycji oraz położenia asfaltu na osiedlowych ulicach stanął jednak brak środków na te inwestycje.
Do tematu wróciliśmy cztery lata później. Trzeba przyznać, że sytuacja była już nieco lepsza. Co prawda asfaltu nadal nie było, ale na ul. Zamkowej pojawiły się… dwie lampy.
Co w zakresie infrastruktury zmieniło się na opisywanym osiedlu od początku 2014 roku? W ciągu sześciu minionych lat nowej nawierzchni doczekały się trzy ulice: Skalista (w 2016 roku za kwotę 80 tys. złotych), Spacerowa i Zamkowa (w 2017 roku, co kosztowało ponad 115 tys. złotych). To by było na tyle.
Petycje bez rezultatów
Mieszkańcy co pewien czas interweniują u władz miasta, m. in. w sprawie położenia asfaltu na ul. Polne Wzgórza i ul. Widokowej. W lipcu ubiegłego roku, otrzymali z urzędu odpowiedź, że zadania te „(…) nie zostały przewidziane do realizacji w bieżącym budżecie gminy uchwalonym przez Radę Miejską. W chwili obecnej Gmina nie posiada również wolnych środków finansowych, które mogłaby przeznaczyć na sfinansowanie przedmiotowych zadań”.
Mieszkańcy jeszcze w ubiegłym roku złożyli w urzędzie kolejne petycje, tym razem w sprawie oświetlenia ulic: Jurajskiej, Skalistej, Polne Wzgórza, Spacerowej, Widokowej, Zamkowej. – Osiedle jest zamieszkałe od ponad 10 (słownie dziesięciu) lat i do tej pory nie mamy oświetlenia. Brak oświetlenia jest szczególnie uciążliwy wieczorami, a zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy dzień jest krótki, w czasie deszczu i mgieł. Osiedle się powiększa, powstają nowe domy, przybywa mieszkańców. Montaż oświetlenia w znaczący sposób wpłynie na poprawę bezpieczeństwa – pisali mieszkańcy.
Gmina w odpowiedzi na petycje informowała, że wykonanie oświetlenia wymaga sporządzenia dokumentacji projektowej, uzyskania niezbędnych pozwoleń administracyjnych. Na wszystko to, wraz z realizacją inwestycji potrzebny jest wkład finansowy, na co gmina Olkusz obecnie nie posiada środków.
W listopadzie 2019 roku mieszkańcy jeszcze raz spróbowali powalczyć o asfalt na ul. Polne Wzgórza i ul. Widokowej. -Ukształtowanie terenu (strome górki) powoduje wypłukiwanie gruntu i powstawanie głębokich kolein w ulicach. Mimo licznych prób utwardzenia tymczasowego gruntu ulic po każdym deszczu jest on wypłukiwany. Tworzą się głębokie bruzdy, które utrudniają chodzenie, jazdę samochodem oraz odśnieżanie zimą – argumentowali autorzy petycji do władz miasta.
W odpowiedzi z urzędu wyjaśniono, że „(…) znaczna część działek budowlanych położonych wzdłuż tych ulic nie jest jeszcze uzbrojona i nie są do nich doprowadzone przyłącza niezbędne do prawidłowego funkcjonowania domostw, w związku z czym należy zakładać, że w przyszłości bliżej nieokreślonej będą sukcesywnie wykonywane przyłącza pod nowo budowane obiekty, a nawierzchnia tłuczniowa będzie jeszcze wielokrotnie rozkopywana. Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości, jakie państwo napotykają podczas codziennego użytkowania drogi dojazdowej do posesji, jednak biorąc pod uwagę powyższe argumenty, nieracjonalnym jest i ekonomicznie nieuzasadnionym w obecnej chwil wykonanie nawierzchni asfaltowej tylko dlatego, aby w dalszym etapie zrywać nawierzchnię celem wykonania niezbędnych przyłączy dla potencjalnych nowych mieszkańców”.
Czy to oznacza, że wspomniane drogi zostaną wykonane dopiero wtedy, gdy wszystkie działki budowlane zostaną uzbrojone – bez względu na to, jak długo potrwa doprowadzanie przyłączy?
Urząd zapewnia, że nie. – Wykonanie inwestycji nie jest uzależnione od uzbrojenia działek. Przed przystąpieniem do inwestycji podejmowane są rozmowy z właścicielami sieci, którzy mogą wykonać swoje prace przynajmniej do granic nieuzbrojonych działek, aby potem nie było konieczności niszczenia nowej drogi. Oczywistym jest jednak, że im większa liczba osób zamieszkuje dany teren, tym dana inwestycja w infrastrukturę drogową zyskuje wyższy priorytet – wyjaśnia Michał Latos.
Na asfalt trzeba poczekać
Kiedy mieszkańcy ul. Polne Wzgórza i ul. Widokowej doczekają się budowy dróg na miarę obecnych standardów? Nie wiadomo. W skrócie – najpierw trzeba dokończyć rewitalizacyjne inwestycje. Do tego dochodzi kwestia oszczędności z powodu koronawirusa.
Szczegółowo na to pytanie odpowiedział rzecznik urzędu. – W tej chwili Gmina Olkusz kończy wielomilionowe inwestycje w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji (m. in. Park Czarna Góra, Dolinka na os. Młodych), a także w obrębie Kwartału Królewskiego, czyli budynku Dawnego Starostwa z podziemiami ratusza. Wartość tylko tych trzech inwestycji to około 40 milionów złotych, co znacznie obciąża gminny budżet. Równolegle prowadzone są także inne mniejsze inwestycje, takie jak przebudowa budynku Domu Kultury w Olkuszu, rewitalizacja Starego Cmentarza, otoczenia stawu Tomsi oraz przebudowa ul. Rataja w Olkuszu. Mowa o zadaniach, na które Gmina Olkusz pozyskała dofinansowanie i to właśnie ich realizacja stała się priorytetem. Wszystko po to, by nie zwracać otrzymanych środków zewnętrznych. Niestety, epidemia koronawirusa oraz idące za nią ograniczenia w dochodach samorządów zmusiła i nas do oszczędności, dlatego w 2020 roku trudno jest mówić o wprowadzeniu nowego zadania do budżetu. Inwestycja przy ul. Polne Wzgórza i ul. Widokowej wymagają najpierw wykonania dokumentacji projektowej. Po zakończeniu zadań z GPR opracowany zostanie plan inwestycji na kolejne lata, uwzględniający możliwości budżetu Gminy Olkusz oraz pilność potrzeb mieszkańców – odpowiada rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.
Oświetlenie? Też trzeba czekać
Brak asfaltu, jak już wspominaliśmy, to niejedyna bolączka mieszkańców. Na przykład na ul. Polne Wzgórza po zmroku zapadają egipskie ciemności, ponieważ na całej ulicy nie ma ani jednej lampy.
Kiedy oświetlenie uliczne zostanie zamontowane i dlaczego nie wykonano tej inwestycji do tej pory? Jaki jest planowany zakres tej inwestycji – ile lamp zostanie zamontowanych na poszczególnych ulicach)? Jaki jest szacunkowy koszt inwestycji? – takie pytania trafiły do olkuskiego magistratu.
Urząd wyjaśnia, że w kwestii oświetlenia sytuacja jest analogiczna jak z kwestią położenia nawierzchni asfaltowej. – Najpierw wymagane jest wykonanie dokumentacji projektowej, która wskaże zakres zadania z uwzględnieniem liczby lamp, ich mocy oraz rozmieszczenia. Projektant weźmie pod uwagę aktualne przepisy oraz normy, dlatego trudno dziś wskazać, ile lamp zostanie zamontowanych na poszczególnych ulicach. Dopiero po wykonaniu dokumentacji poznamy również ostateczne koszty dla tej inwestycji. Dziś niestety trudno przewidzieć, jakie skutki finansowe przyniesie trwająca epidemia koronawirusa i w jakiej kondycji finansowej wejdziemy w 2021 rok. Wiadomo natomiast, że – mimo mniejszych wpływów do budżetu – musimy wykonać najpierw te inwestycje, na które Gmina otrzymała dofinansowanie. W przeciwnym razie zostanie ono utracone, a rozpoczęte inwestycje będziemy musieli ukończyć i tak – odpowiada Michał Latos.
Do tematu inwestycji na osiedlu na Podgrabiu z pewnością będziemy jeszcze wracać.