Od kilku miesięcy Dolinki na olkuskim osiedlu Młodych „pilnują” kamery. Mieszkańcy są zainteresowani, jak działa monitoring i zwracają uwagę na usytuowanie jednej z kamer.

Pod koniec ubiegłego roku władze miasta informowały, że uzupełniono monitoring na olkuskim rynku, a kamery pojawiły się także na osiedlach. – Dziś jest to system, który opiera się zarówno na kamerach kierunkowych, jak i też ogólnych – szerokokątnych. Może dodatkowo rejestrować numery rejestracyjne pojazdów wjeżdżających na rynek. Kamery trafiły również na osiedle Młodych i Pakuskę, gdzie system monitoringu został zbudowany właściwie od zera – to fragment miejskiego komunikatu z końca grudnia 2019 roku.

Na rozmieszczenie kamer w Dolince zwrócili uwagę nasi Czytelnicy, którzy swoimi uwagami podzielili się z redakcją „Przeglądu Olkuskiego”. Jeden z mieszkańców poinformował nas, że przed jedną z ławek w Dolince na osiedlu Młodych pozostawiono puste butelki po alkoholu. Kamera znajdująca się na pobliskim słupie była odwrócona w stronę bloków przy ul. Nałkowskiej. Kilka dni później sytuacja się powtórzyła.

Mieszkańcy pytają, jak działa ten monitoring i czy nie lepiej było zamontować obrotowe kamery. – Czy jest on obsługiwany przez Straż Miejską, tak jak w przypadku monitoringu na rynku? Czy monitoring w Dolince będzie rozbudowywany? – takie pytania trafiły do naszej redakcji.

– Rozmieszczenie kamer zostało zaplanowane tak, by pozwalały one pokryć jak największy obszar, z uwzględnieniem infrastruktury szczególnie wrażliwej np. na akty dewastacji. O szczegółach działania monitoringu wolałbym nie mówić, gdyż każda informacja, którą przekażę publicznie, może dać ewentualnym sprawcom zdarzeń niepożądanych wskazówki do tego, jak próbować unikać odpowiedzialności za swoje czyny. Mogę jedynie powiedzieć, że obraz z monitoringu przechowywany jest przez naprawdę długi czas, dlatego reakcje na zdarzenia rejestrowane przez monitoring mogą być dwojakie – na żywo lub już po zabezpieczeniu nagrań. Monitoring w ramach potrzeb będzie oczywiście rozbudowywany. Nie dotyczy to tylko południowej części Olkusza, ale także innych osiedli. Niedawno został uzupełniony monitoring na rynku, a w najbliższych planach znajduje się budowa monitoringu na Os. Słowiki – tłumaczy rzecznik prasowy olkuskiego magistratu Michał Latos.

Jak informuje magistrat, monitoring w Dolince oraz na ul. Armii Krajowej kosztował łącznie 149.998,50 zł brutto. W kwocie tej nie mieszczą się niezbędne prace związane z ułożeniem światłowodów i zasilania, które zostały wykonane na etapie prac ziemnych w ramach rewitalizacji Dolinki.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o