wodociąg Trzyciąż

Trwa finansowana z budżetu gminy Trzyciąż budowa alternatywnej nitki zasilającej sieci wodociągowej rozdzielczej, mogącej w razie potrzeby dostarczyć wodę do Jangrota i okolicznych miejscowości z ujęcia wody w Trzyciążu. Inwestycja jest związana z potrzebą zabezpieczenia w wodę pitną mieszkańców, którzy ze względu na niekorzystne uwarunkowania terenowe mogą okresowo zetknąć się z problemami w dostawach wody z dotychczasowego źródła.

Na terenie gminy Trzyciąż od kilku lat zdarzają się, w związku z występowaniem suszy hydrologicznej, okresowe spadki wydajności studni głębionych. Kiedy przez dłuższy czas nie ma opadów, poziom wody w niektórych ujęciach opada, zagrażając ciągłości dostaw wystarczającej ilości dobrej jakości wody pitnej dla mieszkańców przez dotychczas funkcjonującą lokalną sieć wodociągową. Aby rozwiązać problem, podjęto poszukiwanie dodatkowych źródeł zasilania w wodę pitną na terenie gminy. Na podstawie specjalistycznych badań hydrologiczno-geologicznych stwierdzono, że rozwiązaniem może być przywrócenie do użytku starego, nieczynnego od lat ujęcia głębinowego w Trzyciążu. W związku z tym wójt Roman Żelazny zlecił  przygotowanie odpowiedniej dokumentacji, w tym uzyskanie pozwolenia na ponowną eksploatację nieczynnej studni głębinowej, która przed laty zaopatrywała w wodę Państwowy Ośrodek Maszynowy w Trzyciążu oraz pobliskie osiedle domów wielorodzinnych.

 Po uzyskaniu pozwolenia wodno – prawnego na dalsze korzystanie z tego ujęcia wykonano jego remont, a obecnie trwają prace przy budowie alternatywnego wodociągu. Po włączeniu go w istniejący system wodociągowy sytuacja w rejonach, gdzie obecnie jest zagrożenie występowania niedoborów wody będzie o wiele korzystniejsza. Dodatkowo mieszkańcy Jangrota, Trzyciąża i Zadroża odczują poprawę się walorów smakowych wody, ponieważ ta z Trzyciąża, jak przekonują konsumenci, jest smaczniejsza. Roboty budowlane, które mają trwać do końca listopada, wykonuje Handlowo-Usługowy Zakład Instalacji Sanitarnych i Gazowych „SANTEX” z Sędziszowa Małopolskiego, który złożyły najkorzystniejszą ofertę cenową i gwarancyjną. Przetargową wartość prac oszacowano na  kwotę 427 179 zł, a okres gwarancji to 5 lat.

W ramach dodatkowego sposobu zaopatrzenia w wodę północnej części gminy Trzyciąż, gdzie również pojawiają się podobne problemy, opracowano również dokumentację projektową na połączenie sieci wodociągowej rozdzielczej, łączącej Trzyciąż ze zbiornikiem wodociągowym w Suchej. Konieczne jest w tym celu wybudowanie ok. 3,5 km. odcinka nowego wodociągu. Przewidywany koszt inwestycji to ok. 1 mln. 400 tys. zł. Realizacja inwestycji planowana jest na 2017 rok, a gmina planuje, że będzie ubiegać się o dofinansowanie realizacji tego zadania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jaja jak berety
jaja jak berety
7 lat temu

czytając tytuł miałem cichą nadzieję że będzie konkurencja dla wodociągów i cena wody będzie niższa….ech….obecne ceny wody i ścieków to porażka….jedne z najwyższych a Małopolsce !!!

logik
logik
7 lat temu

[quote name=”gimnazjalista”]Cytat:
„(…)Trwa finansowana z budżetu gminy Trzyciąż budowa alternatywnej nitki „
Cytat:
” Realizacja inwestycji planowana jest na 2017 rok:
Koniec cytatu
Pytanie;
Gdzie jest prawda?
Dodatkowo fotka,sugeruje,że pracę już trwają[/quote]
Proponuję przeczytać jeszcze raz, tym razem ze zrozumieniem. Jedna się buduje (do tej jest fotka), druga jest planowana

gimnazjalista
gimnazjalista
7 lat temu

Cytat:
„(…)Trwa finansowana z budżetu gminy Trzyciąż budowa alternatywnej nitki „
Cytat:
” Realizacja inwestycji planowana jest na 2017 rok:
Koniec cytatu
Pytanie;
Gdzie jest prawda?
Dodatkowo fotka,sugeruje,że pracę już trwają