Powiat

Ukazały się wyniki kolejnej edycji Rankingu Samorządów dziennika „Rzeczpospolita”: tradycyjnie sprawdziliśmy, jak wypadły w nim gminy leżące na terenie naszego powiatu.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej”  jest publikowany już od 18 lat, a jego zasady ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem byłego Premiera RP prof. Jerzego Buzka. W jej skład wchodzą przedstawiciele organizacji samorządowych i  pozarządowych, władz publicznych oraz redakcji „Rzeczpospolitej”. Podstawą prezentowanych w rankingu wyliczeń są dane udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, a część wskaźników opiera się także na informacjach podawanych przez samorządy w specjalnej e-ankiecie.

W ramach rankingu oceniane są dokonania miast i gmin pod kątem zrównoważonego rozwoju, czyli działań będących wyrazem dbałości o lokalną społeczność i środowisko, przy zachowaniu stabilności finansów oraz wysokiej jakości zarządzania: „Rok 2021, który jest podstawą tegorocznej edycji Rankingu Samorządów 2022 r., miał słodko-gorzki charakter. Z jednej strony stanowił chwilę oddechu po kryzysie pandemicznym, z drugiej strony samorządowe budżety w coraz większym stopniu odczuwały negatywny wpływ rządowych reform w podatku PIT, m.in. w ramach Polskiego Ładu. Dobrze, że nawet w takich warunkach idea zrównoważonego rozwoju nabiera w samorządach coraz większego znaczenia” – podkreśla współtwórczyni zestawienia Anna Cieślak-Wróblewska.

Liderów Rankingu Samorządów wyłoniono w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu (64 jednostek samorządu terytorialnego), gmin miejskich i miejsko-wiejskich (881 jednostek) oraz gmin wiejskich (1 523 jednostki). W tym roku zwycięzcami zostali odpowiednio: Poznań, Starachowice oraz podkrakowska Wielka Wieś. Jak na ich tle wypadły natomiast okoliczne samorządy?

Jak wspomnieliśmy, wśród 881 gmin miejskich i miejsko-wiejskich liderem zestawienia okazało się świętokrzyskie miasto Starachowice. 35. miejsce zajęło z kolei Bukowno, uzyskując łączną ocenę 60,80 punktów – to ponownie najlepszy wynik wśród gmin powiatu olkuskiego, a także kolejny rok, w którym Bukowno zajęło 3. miejsce wśród małopolskich miast i miasteczek. Wolbrom zdobył zaś 35,85 punktów i uplasował się na 466. pozycji, a Olkusz z 33,88 punktami na swoim koncie znalazł się na 554. miejscu.

Wielka Wieś zajęła pierwsze miejsce w kategorii gmin wiejskich już drugi rok z rzędu. Z perspektywy naszego powiatu najlepszy wynik uzyskała natomiast Gmina Klucze, która, zdobywając 51,73 punktów, zajęła 142. lokatę: Gminę Bolesław odnaleźć możemy na 345. pozycji z 44,60 punktami, a Trzyciąż uplasował się na 642. pozycji, dzięki 38,89 punktom.

fot.: pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze