kasa5

Olkuscy miejscy radni zdecydowali o udzieleniu finansowego wsparcia na wykonanie dokumentacji dotyczących remontów dróg powiatowych. Przetargi na te zadania powiat ogłosił latem. Projekty mają być gotowe do końca przyszłego roku. Trzy przedsięwzięcia dotyczą traktów położonych na terenie gminy Olkusz.

Pierwsza z drogowych inicjatyw dotyczy gruntownej przebudowa jezdni i wykonanie nowej nawierzchni na ul. Żuradzkiej (od skrzyżowania z ul. Szpitalną) i ul. Mazaniec, aż do pętli autobusowej w Żuradzie. Remont obejmie też trakt od szkoły w Żuradzie do tzw. drogi chrzanowskiej. Poza nawierzchnią na opisanych trasach wykonane będzie odwodnienie. W niektórych miejscach (przede wszystkim w Żuradzie) zaplanowano budowę chodników.

Miejscy radni przyjęli uchwałę, w której pomoc finansową określono na poziomie maksymalnie 75 tys. złotych, ale nie więcej niż 50 proc. ostatecznego wkładu własnego powiatu. W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że w lutym powiat szacował koszt wykonania dokumentacji na poziomie 150 tys. złotych. – Po otwarciu ofert w ramach prowadzonego przez Powiat Olkuski postępowania przetargowego, Starosta Olkuski w październiku 2017 roku zwrócił się z prośbą o zwiększenie kwoty dotacji w wysokości 50 proc. wartości kosztów dokumentacji, tj. 96.555,00 zł, czyli o 21.555,00 zł więcej, z uwagi na fakt, iż najkorzystniejsza oferta opiewa na kwotę 193.110,00 zł – czytamy w uchwale. Gmina podtrzymała swoje wcześniejsze stanowisko o przekazaniu na ten cel pierwotnie deklarowanej kwoty, czyli 75 tys. złotych.

Druga dokumentacja dotyczy ciągu ulic od obwodnicy do wiaduktu 29 Listopada, czyli ul. ks. Gajewskiego, ul. Biema, ul. Dworskiej. Na całym odcinku zostanie przebudowana nawierzchnia (w zakresie pełnej konstrukcji w miejscach, gdzie po wykonaniu badań nośności okaże się, że jest ona niewłaściwa). W zakres prac wejdzie również budowa chodników i kanalizacji deszczowej.
Wyłoniona w przetargu oferta opiewa na kwotę 77 490 złotych. Gmina przekaże na projekt połowę środków, czyli 38 745 złotych.

Kolejna dokumentacja projektowa zostanie opracowana dla ul. Podgrabie (od miejsca wyremontowanego w ramach kanalizacyjnej inwestycji PWiK-u) do skrzyżowania w Bogucinie Dużym. Prace dotyczą również drogi przez Bogucin Duży od skrzyżowania z drogą wojewódzką 791 do skrzyżowania z drogą Klucze – Jaroszowiec. Trzecia część projektu obejmie odcinek od dworca kolejowego w Jaroszowcu przez Pazurek do skrzyżowania z drogą Olkusz – Wolbrom. Na wymienionych traktach zostanie przebudowana nawierzchnia w zakresie pełnej konstrukcji (tam, gdzie po wykonaniu badań nośności okaże się, że jest ona niewłaściwa), a w najbardziej uzasadnionych miejscach odwodnienie i chodniki.

W tym przypadku gminne wsparcie wyniesie maksymalnie 48.274,06 złotych, lecz nie więcej niż 50 proc. ostatecznego wkładu własnego powiatu. Inwestycja będzie realizowana również z gminą Klucze. W przetargu wybrano ofertę na kwotę 226.320,00 złotych. Gmina zadeklarowała kwotę adekwatną do długości odcinków dróg do remontu (ok. 3,451 km), czyli 48.274,06 złotych.

Gminne środki na wymienione inwestycje zostaną przekazane w formie dotacji z przyszłorocznego budżetu.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mario
Mario
6 lat temu

[quote name=”Olo”]A kiedy ktoś pomyśli o remoncie jednego z najbardziej „reprezentatywnych” odcinków dróg w Olkuszu tj. odcinku od wiaduktu do ronda na Oś. Młodych (przy stacji Huzar), droga jest w katastrofalnym stanie, dziura na dziurze i łata na płacie, wstyd, aby jedna z ważniejszych dróg w Olkuszu była w takim stanie, dobrze że żaden kolarz podczas TdP nie stracił zdrowia podczas jazdy tym odcinkiem. Chyba że chodzi o to żeby wszyscy uciekali na obwodnicę, a mieszkańcy osiedla przywykną..[/quote]
Jak na razie to Gmina i Powiat myślą jak się pozbyć tego kukułczego jaja. Dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok ustalający właściciela drogi tzn. czy to jest droga powiatowa czy gminna, to na remont nie ma co liczyć.

karol
karol
6 lat temu

ul. Orzeszkowej miał być remontowana w tym roku (zapewniał przewodniczący zarządu osiedla) rok się kończy i remontu nie wykonano. na drogi powiatowe są pięniądzen a na gminne nie.

Krytyk
Krytyk
6 lat temu

Jak burmistrzunio chciał dać 500k zł na drogę w Troksie to starosta nie chciał kasy. A teraz gmina chce finansować część wkładu pod drogi (dużo mniejsze kwoty) i dla powiatu jest ok? To się nazywa polityka…

Martyna
Martyna
6 lat temu

Zdjęcie ukradzione ze strony Sądecznin.info.

Olo
Olo
6 lat temu

A kiedy ktoś pomyśli o remoncie jednego z najbardziej „reprezentatywnych” odcinków dróg w Olkuszu tj. odcinku od wiaduktu do ronda na Oś. Młodych (przy stacji Huzar), droga jest w katastrofalnym stanie, dziura na dziurze i łata na płacie, wstyd, aby jedna z ważniejszych dróg w Olkuszu była w takim stanie, dobrze że żaden kolarz podczas TdP nie stracił zdrowia podczas jazdy tym odcinkiem. Chyba że chodzi o to żeby wszyscy uciekali na obwodnicę, a mieszkańcy osiedla przywykną..

Bogdanek
Bogdanek
6 lat temu

Brawo Burmistrz….