Olkuska Galeria Sztuki Współczesnej BWA po raz kolejny w swojej historii stanęła przed widmem likwidacji przez ograniczenie środków na jej działalność. Tym razem znacząco ograniczył środki na jej funkcjonowanie marszałek województwa. Dyrektor Stanisław Stach mówi, że nie zrezygnuje z ambitnych planów na przyszły rok. Samorządowcy apelują do marszałka, żeby swoją decyzję zmienił i jeśli nie chce dawać na galerię więcej środków, to wystarczy, że utrzyma dofinansowanie na dotychczasowym poziomie. Po raz kolejny pojawiają się głosy, że jedyna tego typu instytucja w powiecie olkuskim przestanie istnieć.

Od 2001 roku olkuskie Małopolskie Biuro Wystaw Artystycznych było agendą zamiejscową MBWA w Nowym Sączu, finansowaną z budżetu województwa małopolskiego, z tym, że gmina Olkusz bezpłatnie użyczała lokal. W 2010 roku się to zmieniło i koszty utrzymania galerii rozłożyły się na powiat olkuski, gminę Olkusz i województwo małopolskie, które wówczas zapowiedziało, że będzie finansowało na ustalonym poziomie galerię przez 2-3 lata. Na prowadzenie galerii wszystkie instytucje przekazywały niespełna 400 tys. zł rocznie, z czego gmina i powiat po 100 tys. zł. Pieniądze te pokrywają koszty organizacji ponad setki imprez, media oraz wynagrodzenie dla 5 pracowników zatrudnionych łącznie na 3,25 etatu. W zeszłym roku na galerii chciał zaoszczędzić powiat, a teraz marszałek w planie budżetu na przyszły rok przewidział kwotę dofinansowania o 15% niższą niż w roku ubiegłym. Razem ze zmianą finansowania dwa lata temu pojawiły się zgrzyty, bo każdorazowo przy cięciach budżetowych finansujące BWA instytucje chcą właśnie na kulturze zaoszczędzić. Dla Stanisława Stacha taka sytuacja jest niezrozumiała i uważa on, że przez trzy lata nie zwiększono puli pieniędzy dla jego galerii, a chce się ją jeszcze zmniejszyć. – W 2012 roku, mimo ciężkiej sytuacji finansowej, znacząco rozszerzyliśmy działalność galerii. Przestrzeń kulturalna nie może stać pusta i się marnować, trzeba ją wykorzystywać, aranżować. Stąd nowe projekty, które opracowaliśmy. Trzeci kolejny rok poziom dotacji budżetowych jest na tej samej wysokości, a przecież ceny rosną – zauważa Stanisław Stach. – Sądzimy, że tak ambitne, szeroko zakrojone plany spotkają się z przychylnością. Przy tak małych funduszach i z tak małą ilością personelu udaje nam się robić naprawdę dużo – dodaje. W galerii BWA odbywają się imprezy, które zyskały grono sympatyków. Galeria organizuje przede wszystkim wernisaże słynnych malarzy, ale również imprezy o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Wspomnieć należy choćby o plenerach malarskich, na które zjeżdżają artyści z wielu państw. W murach galerii goszczą również znane i cenione zespoły muzyczne oraz poeci i pisarze. Prowadzone są warsztaty plastyczne i fotograficzne dla młodzieży i dorosłych, a także wykłady. Spotkań o charakterze kulturalnym w olkuskim BWA odbywa się ponad sto rocznie. Dodatkowym argumentem jest fakt, że dyrektor Stanisław Stach dostał w tym roku dwa ważne odznaczenia – Zasłużony dla Kultury Polskiej i Srebrny Krzyż Zasługi, o których w dużej mierze zadecydowała praca na rzecz rozwoju galerii i prowadzonych przez nią projektów.

Dla środowiska związanego z kulturą niezrozumiała jest postawa niektórych radnych, którzy od dawna podnoszą głosy, że galeria jest za droga i budżety gminy oraz powiatu nie powinny być nią obciążone. Ich zdaniem irytujące jest to, że najgłośniej krytykują tę instytucję kulturalną radni i samorządowcy, którzy do galerii nie chodzą i nie interesują się tym, co się w niej dzieje. – Bardzo dużo pieniędzy zdobywamy sami. Mamy wpływy tytułem wynajmowania pomieszczeń i ze sprzedaży obrazów. Udało nam się pozyskać wielu sponsorów, którzy finansują nasze przedsięwzięcia. Zgromadzone przez nas obrazy są wyceniane na przeszło pół miliona złotych – mówi Stanisław Stach. Jeśli któraś ze stron drastycznie ograniczy finanse na rzecz galerii lub wycofa się całkiem, ta może przestać istnieć.

Do marszałka z prośbą o dodatkowe pieniądze zwrócił się burmistrz Dariusz Rzepka, z tym, że poprosił o dofinansowanie gminy Olkusz, aby ta mogła przeznaczyć je na funkcjonowanie galerii w ramach swojej części. Marszałek odmówił i doradził, aby sięgnąć po pieniądze w Ministerstwie Kultury i innych instytucjach, oferujących granty na takie cele.

Apel do Marka Sowy, marszałka województwa małopolskiego, wystosowała również posłanka Lidia Gądek, a poparli ją burmistrzowie i wójtowie z całego powiatu. – Ograniczenie dofinansowania rzędu kilkunastu procent spowoduje wycofanie się galerii z części prestiżowych projektów kulturalnych oraz zawęzi dotychczasową działalność. Wydatki na kulturę w chwili obecnej są relatywnie nieduże, dlatego ich obniżenie uznajemy za wysoce niesprawiedliwe. Szeroko pojęta kultura, mimo czasów kryzysu, nie może stanowić źródeł oszczędności. Skoro nie jest możliwe zwiększenie dofinansowania na rzecz olkuskiej galerii, apelujemy o utrzymanie go na dotychczasowym poziomie – przekonuje posłanka Lidia Gądek.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Sam
Sam
10 lat temu

Tak, BWA w Olkuszu, to jedno wielkie zło! Odebrać im te sto tysiecy, które daje miasto i dać Domowi Kultury, który dostaje tylko dwadzieścia kilka razy więcej pięniędzy z budżetu Olkusza, a będzie się działo, że ho, ho! 😆
Ale przede wszystkim trzeba odciąć od internetu nawiedzonego psychopatę, który wlepia tu po dwieście komentarzy dziennie, bo niedługo wszyscy uwierza, że tu jest jakas dyskusja, a nie, że chory gada sam ze sobą… 🙁

fakt
fakt
10 lat temu

Masz rację Basiu, temat nie do ruszenia, dobrze zabezpieczony, obstawiony z obu stron, a nadworni ujadacze mają bardzo dużo czasu na pilnowanie image swojego interesu w necie. A drzwi szeroko otwiera domofon po ustaleniu kto do kogo i po co, albo nie otwiera. Ale to pewnie też nieprawda

Baśka
Baśka
10 lat temu

cała ta dyskusja do niczego nie prowadzi… nie sądzicie

song
song
10 lat temu

„wejście z drugiej strony!” to chyba Wandzia pomyliła instytucje lub nie ma pojęcia gdzie swą siedzibę ma galeria bo takich napisów nigdy nie było. Kłamliwe opinie łatwo się pisze co? tylko jaki cel. Zapraszamy Wandzie do galerii, drzwi szeroko otwarte

Wanda
Wanda
10 lat temu

Widać, że pracownicy BWA szaleją w komentarzach. A ja mam kochani do Was pytanie o te kartkę na drzwiach, co to ją tak często wieszacie z napisem „przerwa.” Szczytem bezczelności jest natomiast wieszanie karteczki na drzwiach do BWA z napisem „Wejście z drugiej strony” Czyżby plne zakupy na pobliskim bazarku w godzinach pracy?
PS dwa lata temu wróble ćwierkały o audycie z gminy i zaproszeniach na Wasze imprezy – zdaje się 70 zł kosztowało wydrukowanie jednego…

ineza
ineza
10 lat temu

oszczędzajmy na kulturze, oświacie i słuzbie zdrowia – bez wątpienia wyjdziemy na swoje 😡 pieniądz to potęga – dla kogo 😥 ….
a tak dodatkowo: czy przegląd nie boi się konkurencji wiadomości olkuskich?

miszcz
miszcz
10 lat temu

nie chcę dyskutować, bo to nie ma sensu, ja uważam , że się dużo dzieje, jak tego nie widzisz to twój problem. idź do lekarza od oczu.

iniemiszcz
iniemiszcz
10 lat temu

Miszczu, to cały kłopot, że ja nie z domu, nie z siedzenia, ale z obserwacji, ja z bliska to widzę, a się dużo dzieje gdzie przepraszam? Na górze jak już sobie gawiedź pójdzie? Chcesz jeszcze podyskutować?

miszcz
miszcz
10 lat temu

A Ciebie Nianio nie interesuje nic i bywa, że siedzisz w domu i wylewasz swoje kompleksy, zamiast ruszyć tylek i przekonać się, że się dużo dzieje.

kret
kret
10 lat temu

Opera mydlana, serial:
jak co roku o tej porze dwaj faceci walczą o kasę. Co to kogo obchodzi.

nieania nied
nieania nied
10 lat temu

Cóż, o tym Panu wcześniej czy później usłyszymy/przeczytamy w innym kontekście, kwestia czasu, a i bez tego jego firma rodzi kontrowersje. Poza wszystkim, nie czarujmy się, kilka osób chodzi tam bo bywa, że je coś zainteresuje, jeszcze kilka/kilkanaście bo nazwa firmy bywalców „nobilituje”, córki się realizują i lansują, a my wszyscy za to płacimy. Plenery międzynarodowe, prosiak pieczony i zmęczona wątroba, ślady inne ledwie dostrzegalne

anka d.
anka d.
10 lat temu

Gdyby nie Stach, to byście byli już dawno w czarnej d…, mielibyście tylko watę cukrową na Dniach Olkusza (których i tak nie ma) i Dożynki na wsi.

BWA
BWA
10 lat temu

Organizujemy też wiele imprez zamkniętych, których nie ogłaszamy, np. wykładów o sztuce, historii, warsztatów, szkoleń albo koncertów, np. jutro o 11. 00 jest koncert dla młodzieży szkolnej (płatny, dla 120 osób!). Oczywiście jak ktoś chce się przyczepić, to zawsze znajdzie powód. Pozdrawiamy.

S.S
S.S
10 lat temu

Gdyby coś tam było, to bym poszedł. Polecam stronę http://www.bwa.olkusz.pl/wydarzenia.html
jakoś nie widzę tam tych 100 imprez rocznie…

sirom
sirom
10 lat temu

Bzdury gadasz Panie S.S. – Idż se do BWa zobacz se ich grafik, zobacz se ile imprez się odbywa i wtedy się wypowiadaj!

S.S
S.S
10 lat temu

Bzdury! Gdyby w BWA odbywało się 100 imprez rocznie mielibyśmy po 2 imprezy tygodniowo… Sprawdzam kalendarz imprez z listopada oraz grudnia i jakoś nie widzę…

toyota
toyota
10 lat temu

po serii działań z bankomatem (i blamażu, że poseł LG nie potrafi załatwić przez rok nawet bankomatu) teraz przyszła kolejna odsłona. Pani Gądek apeluje o zwiększenie kwoty dla kultury. Efekt – znacie Państwo sami. Kasy nie przybędzie, a może nawet obetną. Ale zaistniała nasza la la