szachy gwiazdka2

Są takie grudniowe dni, kiedy do Olkusza zjeżdża absolutna krajowa czołówka młodych szachistów, a towarzyszą jej nie tylko rodzice, ale i również władze krajowych związków sportowych. Gdy dodamy do tego jeszcze jubileusz organizacyjny to niemal pewne jest, że taka impreza znajdzie oddźwięk nie tylko w naszym mieście. Wszak wokół Gwiazdkowego Turnieju Szachowego Dzieci i Młodzieży pojawiło się już wiele mitów. Nie może być inaczej skoro olkuskie święto szachów ma już 20 lat!

Początki imprezy były skromne. Pierwsze takie zawody odbywały się w Miejskim Ośrodku Kultury, a skład turnieju stanowili młodzi szachiści z okolicznych miejscowości. Przez kilkanaście lat impreza niebywale się rozrosła, stając się rywalizacją międzynarodową, jak również integracyjną, bowiem, w obecnej formie zmagań, przy szachownicach zasiadają też niepełnosprawni gracze. Ludzi, dzięki którym lokalny turniej przeistoczył się w jedną z ważniejszych młodzieżowych imprez szachowych w Polsce jest sporo. Ci najważniejsi z racji przypadającego na ten rok jubileuszu zostali stosownie wyróżnieni. Wzruszeń była moc, podobnie jak gorących oklasków i słów wdzięczności. W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji pojawiło się wiele znamienitych postaci, bez których Olkusz nigdy nie stałby się w grudniu szachową stolicą kraju. Wśród najważniejszych gości dało się dostrzec samego prezesa Polskiego Związku Szachowego Tomasza Sielickiego. Wizyta najważniejszej osoby w krajowych strukturach związkowych nie ograniczyła się jedynie do aspektów reprezentacyjnych. Prezes Sielicki przyjechał aby rozmawiać o szachach, nie bojąc się przy tym trudnych tematów. Podczas trwania zawodów zorganizowano nawet specjalną konferencję, w której udział mogli wziąć wszyscy chętni. Ważną część wspólnych rozmów stanowiła dyskusja na płaszczyźnie działalności klubów, ich finansowaniu i wprowadzeniu szachów do szkół, aby to właśnie tam bez konieczności osobnych treningów młodzi adepci tej królewskiej dyscypliny mogli szlifować swoje umiejętności. – Szachy zrzeszają 38 tysięcy Polaków, z czego 11 tysięcy osób bierze aktywny udział 

szachy gwiazdka1w różnego rodzaju turniejach. Jesteśmy trzecią pod względem zarejestrowanych zawodników dyscypliną w naszym kraju, zaraz po piłce nożnej i lekkoatletyce – przyznaje prezes PZSz Tomasz Sielicki. Obecnie trwają ostatnie przygotowania na linii Polski Związek Szachowy – Ministerstwo edukacji, nad wprowadzeniem do szkół programu „Edukacja poprzez szachy w szkole”. Według planów, zajęcia na tej płaszczyźnie prowadzone będę dla dzieci uczęszczających do pierwszych trzech klas szkoły podstawowej. Jeszcze trochę czasu do tego etapu swojego życia zostało 4,5 – letniemu Wojtkowi Pałce z UKS Czarny Koń Olkusz. To właśnie Wojtek okazał się najmłodszym uczestnikiem tegorocznej imprezy i razem z 6 – letnią Helenką Kucharską z UKS SP 8 Chrzanów odebrali ogromne maskotki. To już tradycja, że organizatorzy właśnie w taki sposób nagradzają najmłodszych uczestników turnieju, który mając w swojej nazwie przymiotnik „Gwiazdkowy” sugeruje niemałe niespodzianki. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ogólna pula nagród tegorocznego jubileuszowego turnieju przekroczyła 40 tysięcy złotych! Nagród było mnóstwo, ale i frekwencja dopisała. Według oficjalnych danych, do rywalizacji przy biało – czarnych szachownicach przystąpiło 281 młodych szachistów oraz kilkudziesięciu rodziców. Ci ostatni z racji okrągłej rocznicy imprezy rozegrali dodatkowy turniej, aby również i oni mogli poczuć smak sportowych emocji przy stołach. Sobotnie rodzicielskie zmagania wygrał Robert Tustanowski z Zarzewia Prudnik.

Jednak to nie zmagania dorosłych przez ostatni weekend były najważniejsze. Oczywiście głównymi bohaterami Gwiazdkowej imprezy szachowej były dzieci i młodzież. Przez dwa dni rozegrano łącznie dziewięć rund. Końcowy ranking wyłonił zwycięzców, którzy Olkusz opuszczali w blasku niewątpliwego podziwu. – Cieszymy się, że po rocznej przerwie spowodowanej pewnymi zawirowaniami wróciliśmy do naszej inicjatywy i dzięki temu wszyscy wspólnie mogliśmy świętować okrągły jubileusz. Tutaj zawsze atmosfera była wspaniała i nikt nie wyjeżdżał stąd smutny. Dzieci uwielbiają do nas wracać, a my uwielbiamy je u siebie przyjmować – mówi prezes olkuskiego Czarnego Konia, Waldemar Czarnota. To właśnie Pan Waldemar pod swoimi skrzydłami wychował niedoścignionych arcymistrzów. Jego syna – Pawła Czarnoty, Pawła Blehma czy Oli Lach nikomu przedstawiać chyba nie trzeba. – Nie ma recepty na sukces. Potrzebne są chęci, ciężka praca na treningach i cierpliwość. Bez tych cech ciężko liczyć na powodzenie przy szachownicy. Samemu też zawsze jest trudniej zacząć, dlatego też serdecznie zapraszamy na zajęcia prowadzone przez nasz klub. Służymy radą i pomocą – zapewnia arcymistrz i wychowanek Czarnego Konia, Paweł Czarnota.

szachy gwiazdka3Jak zwykle podczas Gwiazdkowego Turnieju Szachowego oprócz nagród za indywidualne sukcesy w swoich grupach wiekowych, przyznano też grono innych wyróżnień. Niewątpliwie bardzo cenny wydaje się być tytuł Najlepszego Zawodnika. Wśród dziewcząt ten zaszczytny tytuł zdobyła Mariola Woźniak z UKS Hetman Koronny Trzebina, natomiast w gronie chłopców równych sobie nie miał Aleksander Kaczmarek z KMKSz Victoria Kielce. Oboje zajęli też pierwsze miejsca w rozgrywkach najstarszej grupy wiekowej. Nagrodzono też najlepsze kluby. Jubileuszowe torty powędrowały do Victorii Kielce, Hetmana Koronnego Trzebinia i UKS SP 8 Chrznów. Tradycyjnie ogromnymi torbami cukierków obdarowano również kluby, które do Olkusza miały najdalej. Słodkości otrzymali przedstawiciele czeskiego BŠŠ Frýdek – Místek oraz Pałacu Młodzieży Koszalin.

Dwudniową imprezę zakończył burmistrz Dariusz Rzepka, dziękując wszystkim za obecność, zapraszając na przyszły rok i jednocześnie życząc zgromadzeniu spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Obowiązki sędziego głównego całych zawodów pełnił Jacek Matlak, a już po raz dwudziesty, funkcja kierownika spoczywała na Waldemarze Czarnocie.

Komplet wyników Gwiazdkowego Turnieju Szachowego Dzieci i Młodzieży znajdziecie Drodzy Czytelnicy pod linkiem: http://chessarbiter.com/turnieje/2012/ti_3164/

Organizatorami XX Międzynarodowego Integracyjnego „Gwiazdkowego” Turnieju Szachowego Dzieci i Młodzieży pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz byli: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Uczniowski Klub Sportowy „Czarny Koń” Olkusz.

Turniej odbył się przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Szachowego w Warszawie, Starostwa Powiatowego w Olkuszu oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olkuszu.

Sponsor główny turnieju: Alior Bank. Sponsorzy posiłkowi: PZU, Bolesław Recycling, Boloil, Bolsped, Kik-Bus Olkusz, PGK Olkusz, Nadleśnictwo Olkusz, McDonald’s Olkusz, Capri, Złoty Róg oraz Artur Sokół.

Relacja filmowa:

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze