W czerwcowe uroczystości, upamiętniające 25 lat przemian demokratycznych w Polsce, włączyli się także mieszkańcy Chrząstowic (gmina Wolbrom). Podczas zorganizowanego w tej miejscowości pikniku integracyjno-edukacyjnego „Od czerwca 1989 do czerwca 2014, czyli 25 lat wolności w naszym kraju i naszej społeczności lokalnej” nie zabrakło akcentów historycznych, ale również plastycznych, sportowych i kulinarnych. Wysoka frekwencja świadczy najlepiej o tym, że wysiłek organizatorów nie poszedł na marne.

Wspólne świętowanie rozpoczęła przy kapliczce Matki Boskiej Fatimskiej Msza św. za dar wolności, podczas której zostały poświęcone dary od Ochotniczej Straży Pożarnej i Koła Gospodyń Wiejskich w Chrząstowicach – obraz Jezusa Ukrzyżowanego i rzeźba Jezusa Frasobliwego, a także figurka św. Floriana ofiarowana strażakom przez radnego Zdzisława Skoczynia. Przy remizie OSP mieszkańcy wspólnie posadzili 25 symbolicznych drzewek, upamiętniających 25 lat, jakie minęły od pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce. O oprawę muzyczną zadbały gospodynie z chrząstowickiego KGW. Podczas pikniku nie mogło zabraknąć pamiątek historycznych, dokumentujących wydarzenia z 1989 roku. Dzięki wystawie multimedialnej mieszkańcy mogli pooglądać archiwalne artykuły prasowe z okresu przemian. Ponadto każdy mógł obejrzeć fragmenty filmu „Wałęsa, człowiek z nadziei” oraz wystawę konkursowych prac plastycznych przygotowanych przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gołaczewach zatytułowanej „O czym marzyli nasi rodzice 25 lat temu”. Dla najmłodszych uczestników pikniku zapewniono szereg atrakcji – program rozrywkowy z konkursami, malowanie twarzy, zabawa z klaunami, słodka wata cukrowa to tylko niektóre z nich.  

W ramach tej jubileuszowej imprezy na boisku spotkały się dwie drużyny piłkarskie – zawodnicy urodzeni przed i po 1989 roku. Jednobramkową przewagą (10:9) wygrali reprezentanci pokolenia sprzed przemian. Przed pierwszym gwizdkiem proboszcz, ks. Aleksander Witkowski, poświęcił boisko i piłki, a obiekt został symbolicznie otwarty przecięciem wstęgi. Wszystkim uczestnikom pikniku siły zregenerować pomógł poczęstunek zapewniony przez organizatorów. Na pamiątkę wspólnego spotkania każdy mógł zabrać ze sobą na pamiątkę kultowe kartki żywnościowe.

– Piknik, w czasie którego świętowano w Chrząstowicach 25-lecie wolnej Polski, połączył wszystkie pokolenia i zintegrował całą lokalną społeczność, która nie tylko cieszyła się znakomitą, wspólną zabawą, ale także zjednoczyła się w czasie współpracy przy jej organizacji – podsumowuje Agnieszka Tabor, koordynatorka wspólnego przedsięwzięcia. Organizatorem pikniku, które finansowo wsparła Fundacja imienia Stefana Batorego w Warszawie, była Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych.

Szczególne podziękowania organizatorzy składają: Fundacji im Stefana Batorego w Warszawie, Bankowi Spółdzielczemu w Wolbromiu, Burmistrzowi i Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Wolbromiu, Dyrekcji Zespołu Szkół w Gołaczewach, Księżom z Parafii Marii Magdaleny w Gołaczewach  druhom z OSP, członkiniom KGW, mieszkańcom Chrząstowic, Darczyńcom  i Fundatorom oraz wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Pikniku.

piknik chrz1

piknik chrz

piknik chrz3

piknik chrz4

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze