Członkowie olkuskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z okazji swojego święta zorganizowali na olkuskim kompleksie basenowym szereg atrakcji, w których udział wzięli członkowie tej formacji i mieszkańcy Olkusza. Dzień Ratownika był okazją nie tylko do dobrej zabawy na świeżym powietrzu, lecz także zdobycia wiedzy mogącej w przyszłości pomóc w uratowaniu ludzkiego życia.

Olkuska formacja WOPR liczy pół tysiąca członków – ludzi gotowych w każdej chwili nieść pomoc nie tylko nad wodą, ale także w każdej sytuacji zagrożenia. Oprócz tego, że są sprawni fizycznie i potrafią bardzo dobrze pływać, doskonale wiedzą, jak udzielać pierwszej pomocy. Świętujący wspólnie z WOPR-owcami Dzień Ratownika mieli szansę zobaczyć pokazy ratownicze, a w punktach nauczania zapoznać się  ze sprzętem ratowniczym i dowiedzieć się więcej na temat pierwszej pomocy przedmedycznej. – Przyświecają nam trzy cele: pomoc, prewencja i profilaktyka. Imprezy takie jak ta pomagają propagować szczególnie wśród młodych ludzi ideę ratownictwa ochotniczego. Wśród pół tysięcznej grupy członków z Olkusza i okolic dużą część stanowią ludzie młodzi, którzy chcą aktywnie spędzać czas, a przy tym móc zrobić coś dla innych. Wiedza, jaką można zdobyć, jest generalnie przydatna w życiu, nie tylko nad wodą, bo nigdy nie wiadomo, kiedy i gdzie będzie trzeba komuś pomóc – mówią olkuscy ratownicy Piotr Nocoń i Grzegorz Haberko, pomysłodawcy i organizatorzy imprezy. Ochotnicy, którzy w tym roku ukończyli szkolenie, uroczyście odebrali swoje legitymacje. Organizatorzy zapewnili zainteresowanym osobom możliwość zdania tego dnia egzaminu na kartę pływacką. Aby ją otrzymać należało przepłynąć 200 m (w tym przynajmniej połowę na grzbiecie), skoczyć do wody z 70 cm i przepłynąć pod wodą 5 m.

W ramach Dnia Ratownika, wspólnie z olkuskim MOSiR-em, przeprowadzono szereg zabaw, zawodów i konkursów. Amatorzy pływania zmierzyli się w zawodach pływackich. W grupie dziewcząt poniżej 10. roku życia w swoich kategoriach zwyciężyły: Helena Jarosz (rocznik 2006), Iza Łukasiewicz (2005) i Katarzyna Gałka (2004). W grupie chłopców w analogicznej kategorii najlepsi byli: Patryk Wójcikowski (2008), Max Choma (2006), Adrian Karoń (2005) i Aleksander Kuś (2004). W przedziale wiekowym 11 – 14 lat pierwsze miejsce zdobyła Olga Zaborowska, z kolei wśród chłopców w wieku 15-18 lat najlepszy okazał się Jakub Kuś. W kategorii open mężczyzn kolejne miejsca na podium zajęli Szymon Buczyński, Marcin Cembrzyński i Bartosz Ćwięczek.

W turnieju siatkówki plażowej udział wzięło 7 drużyn. Najlepiej na piaszczystym polu gry radził sobie duet Łukasz Gębka i Tomasz Wojciechowski z Siemianowic. Drugie miejsce zajęła para Jakub Wabik i Michael Ghantous z Oświęcimia, a trzecie miejsce przypadło gospodarzom – Tomaszowi Kalisiowi i Mateuszowi Barczykowi z Olkusza.

Organizatorami Dnia Ratownika byli: WOPR Olkusz i MOSiR Olkusz.

{jathumbnail off}

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze