Konkurs Ortograficzny

Żeremie wśród dziko rosnących żeniszków, cheeseburger przyrządzony na rozżarzonym grillu, jaskrawożółty półgolf i hajdamackie hajdawery – to tylko niektóre wyrazy, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy 8. Powiatowego Konkursu Ortograficznego. Organizatorami tych zmagań byli poloniści z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu. Pierwszy etap konkursu został przeprowadzony w szkołach przez nauczycieli języka polskiego. W finale wzięło udział 38 uczennic i uczniów z trzynastu gimnazjów powiatu olkuskiego. Tekst dyktanda, zatytułowanego „Chwacki chojrak na igrzyskach”, do prostych nie należał, ale gimnazjaliści udowodnili, że z poprawną pisownią nie mają większych problemów. Z pułapkami ortograficznymi najlepiej poradziła sobie Karolina Gajowiec z Gimnazjum w Dłużcu i to ona otrzymała tytuł Mistrzyni Ortografii. Wicemistrzynią Ortografii została Marta Nowosińska z Zespołu Szkół w Zarzeczu. Oprócz pamiątkowych dyplomów laureaci otrzymali również cenne nagrody rzeczowe.

– Uczniowie wypadli bardzo dobrze, mimo że dyktando nie było proste. W tekście było dużo popularnych wyrazów z języka angielskiego i uczniowie poradzili sobie z nimi bez większych problemów. Trudności sprawiały nazwy własne – komentuje Zofia Jurek, jedna z organizatorek konkursu.
Nauczyciele języka polskiego stwierdzają, że młodzież ma coraz większe problemy z ortografią i interpunkcją. Edytory tekstowe, popularne komunikatory internetowe i SMS-y wbrew pozorom w znacznym stopniu przyczyniają się do pogorszenia umiejętności ortograficznych i interpunkcyjnych młodzieży. – Organizowanie konkursów tego typu zwraca uwagę na potrzebę dbałości o poprawny język i podniesienie własnej kultury językowej. Pokazuje też piękno i bogactwo naszego języka – uważa Iwona Lis, polonistka z Gimnazjum nr 3.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o