Centrum Kształcenia Ustawicznego przy olkuskim Zespole Szkół nr 1 w Olkuszu jest już oficjalnie otwarte. W sobotę mieszkańcy mieli okazję zwiedzić nowoczesne pracownie i wziąć udział w przygotowanych z tej okazji pokazach. Festiwal Nauki był szansą na zobaczenie, jak wygląda praktyczna nauka zawodu w „Mechaniku”.

Centrum Kształcenia Ustawicznego powstało w części budynku, gdzie kiedyś znajdowały się warsztaty. Budynek został całkowicie odremontowany i wyposażony w wysokiej klasy sprzęt, jakiego nie powstydziłyby się najlepsze szkoły w Europie. „Rozbudowa i wyposażenie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Kształcenia Zawodowego w Olkuszu” jest projektem zrealizowanym przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu, współfinansowanym z funduszy europejskich. Jego założeniem było powstanie kompleksowej bazy naukowej, gdzie uczniowie i dorośli mogliby uczyć się zawodu. Koszt realizacji to ponad 8 mln zł, z czego ponad 3,5 mln zł to kwota dofinansowania. Oddanie pracowni do użytku przez kłopoty z realizacją tej inwestycji (pisaliśmy o nich na naszych łamach wielokrotnie) opóźniło się o prawie dwa lata, dlatego jego otwarcie było długo wyczekiwane przede wszystkim przez uczniów i wszystkich tych, którzy w pracowniach będą doskonalić swoje umiejętności. A wachlarz możliwości jest spory, bo do dyspozycji młodzieży szkolnej i dorosłych uczestniczących w kursach są między innymi pracownie: mechatroniki pojazdów, silników, pneumatyki i hydrauliki, robotyki, sensoryki i PLC, architektury krajobrazu, obrabiarek sterowanych numerycznie, obróbki cieplnej, spawalnicza, ochrony środowiska, górniczo-geodezyjna, medyczno-kosmetyczna, elektryczno-elektroniczna, mechaniki technicznej, CAD/CAM, a także laboratorium, sala konferencyjna, pokój nauczycielski, bufet i pełny węzeł sanitarny.

Uczestnicy Festiwalu Nauki mogli zobaczyć możliwości zgromadzonego tam sprzętu, wziąć udział w eksperymentach, doradzić się specjalistów w zakresie geodezji, architektury, kosmetologii, fizjoterapii, telewizji naziemnej i satelitarnej, florystyki i wielu innych. Przeprowadzono również pokazy udzielania pierwszej pomocy, a każdy mógł sobie zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi.

Uroczysta inauguracja działalności była również okazją do rozmów na temat przyszłości kształcenia zawodowego. – Bieżąca analiza sytuacji na rynku pracy pozwala nam na uruchamianie takich kierunków i kursów, które dają umiejętności pożądane przez pracodawców. Z naszych doświadczeń wiemy, że współpraca przedsiębiorców ze szkołami jest bardzo pożyteczna dla każdej ze stron. Dzięki tym pracowniom jesteśmy w stanie kształcić w zawodach, na jakie jest i będzie popyt – mówi Aldona Nowicka, dyrektorka Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu. – Trzeba pamiętać, że w Centrum Kształcenia Ustawicznego odbywają się zajęcia nie tylko dla młodzieży z naszej szkoły, ale również dla dorosłych – chcących podszkolić się z danej dziedziny, albo zupełnie przekwalifikować. Większość kursów dokształcających jest bezpłatnych – dodaje.

Jak zaznaczają nauczyciele, zgromadzony w CKU sprzęt to krok milowy w dydaktyce. – Wszystkie urządzenia mają wysokie parametry techniczne i dają duże możliwości edukacyjne. Oznacza to, że kursanci uczą się na sprzęcie niemal takim samym, z jakim będą mieć do czynienia w swojej przyszłej pracy – mówił Jan Żarów, nauczyciel przedmiotów zawodowych.

Z nowego sprzętu najbardziej cieszą się ci, którzy będą z niego korzystać, czyli uczniowie. Dali temu wyraz podczas swoich prezentacji przygotowanych dla gości. Nowy budynek zrobił też wrażenie na absolwentach. – Trudno mi uwierzyć, że to jest to samo miejsce, w jakim ja się uczyłem wiele lat temu. Wygląd pomieszczeń i zgromadzona aparatura to duży krok naprzód w edukacji na naszym terenie i miejmy nadzieję, że mieszkańcy będą chcieli korzystać z tych możliwości – komentuje jeden z absolwentów „Mechanika”.

W pracowniach Centrum Kształcenia ustawicznego odbywają się zajęcia praktyczne dla uczniów ZS nr 1 w Olkuszu z technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej, ale także w ramach szkoły policealnej i kwalifikacyjne kursy zawodowe w kilkunastu kierunkach (bezpłatne), kursy komputerowe, językowe i wiele innych.  

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:43319}{joomplu:43264}{joomplu:43273}{joomplu:43279}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
JBrygidka
JBrygidka
10 lat temu

Te dwa lata opóźnienia to kolejny sukces powiatowych radnych i wybranego przez nich zarządu. Niekompetencja władzy doprowadziła do opóźnień w oddaniu inwestycji i potwornych strat finansowych. Jestem ciekawa, czy kiedykolwiek dowiemy jakiego rzędu są to straty i kto poniesie za to konsekwencje.Pewne jest jedno ,że za straty zapłaci każdy podatnik. Niewiarygodna niekompetencja rady przejawia się również w tym, że ci ludzie nie potrafią znaleźć i rozliczyć winnego. Wszyscy do wymiany i to natychmiast zanim całkowicie zarżną powiat.