W dniach od 29 września do 6 października w Wojskowym Zespole Wypoczynkowym Jawor w Solinie odbyły się Mistrzostwa Międzywojewódzkie Małopolska- Podkarpacie w szachach, będące jednocześnie kwalifikacjami do przyszłorocznych Mistrzostw Polski. Mistrzostwa te zostały rozegrane tzw. systemem szwajcarskim, na dystansie 9 rund i z tempem gry po 90 minut na partię dla każdego zawodnika plus 30 sekund za każde wykonane posunięcie. Jedynym reprezentantem naszego miasta na tych mistrzostwach była Basia Goraj, zawodniczka klubu UKS „Czarny Koń” Olkusz.

W tym tradycyjnie silnie obsadzonym turnieju Basia spisała się rewelacyjnie, wygrywając z wysoko notowanymi przeciwnikami 8 z 9 partii i nieznacznie ustępując zwyciężczyni zawodów (zawodniczce z rankingiem FIDE) jedynie punktacją pomocniczą. Poza wicemistrzostwem makroregionu i kwalifikacją na przyszłoroczne Mistrzostwa Polski Basia zdobyła również normę na II kategorię szachową oraz III klasę sportową.

 

Wicemistrzostwo Makroregionu to kolejny duży sukces sportowy Basi w tym roku, po sierpniowym wicemistrzostwie Polski w szachach błyskawicznych i czwartym miejscu zdobytym na Mistrzostwach Polski w szachach szybkich. Są to bardzo duże osiągnięcia zważywszy, że swoją przygodę z szachami Basia rozpoczęła dopiero w tym roku. W grze Basi widać było bardzo dobre wszechstronne przygotowanie do zawodów, będące owocem treningów prowadzonych przez trenerów klubu UKS „Czarny Koń” Olkusz: Dorotę, Pawła i Waldemara Czarnotów. Mądra gra, dobry przegląd sytuacji na szachownicy, zdolność do opanowania stresu oraz wytrzymałość psychiczna podczas grania 2- 3 godzinnych partii to główne atuty Basi. Cechy te, połączone z fachowym szkoleniem na najwyższym poziomie pozwalają mieć nadzieję, że w przyszłości Basia jeszcze nie jeden raz pozwoli nam cieszyć się medalami zdobytymi na zawodach najwyższej rangi.

Serdecznie gratulujemy naszej młodej, zdolnej zawodniczce i życzymy jej kolejnych udanych występów!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Gab
Gab
10 lat temu

Basia, teraz czas zmierzyć się z Kasparowem 😀

karol
karol
10 lat temu

gratulacje!

KAG
KAG
10 lat temu

Super, brawa dla utalentowanej Basi ! 😀

lena
lena
10 lat temu

pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów!

misiek
misiek
10 lat temu

brawo Basia!!! tak trzymaj!!!