ARTYKUŁ PARTNERA

Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest bardzo bogaty i pełny rozwiązań dla kierowców. Czy jednak wiesz na pewno, jakie możliwości masz do wyboru? W tym artykule opowiemy Ci o ubezpieczeniach komunikacyjnych dostępnych u krajowych towarzystw i podpowiemy, gdzie kupić je najtaniej.

Zacznijmy od klasyka

Podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym w Polsce niezmiennie jest polisa OC. Dzięki niej możesz uniknąć finansowej odpowiedzialności za spowodowanie wypadku, w którym ucierpiały (fizycznie lub materialnie) osoby trzecie. Z kolei, jeśli to Ty będziesz ofiarą wypadku spowodowanego przez innego kierowcę, otrzymasz odszkodowanie, które wykorzystasz na naprawę pojazdu.

Zgodnie z prawem ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Oznacza to, że polisę muszą wykupić właściciele: samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, przyczep i naczep. Co do zasady nie ma odstępstwa od obowiązkowego charakteru ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile kosztuje OC: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/ile-kosztuje-ubezpieczenie-oc-samochodu/175.html

Assistance

Assistance jest całkowicie dobrowolną polisą, która zapewnia osobie ubezpieczonej pomoc serwisową informacyjną lub medyczną. Najbardziej przydaje się przy unieruchomieniu pojazdu, awarii, po kolizji lub poważnym wypadku.

Bardzo często assistance jest dodatkiem do OC i AC. Towarzystwa dodają tę polisę za stosunkowo niewielkie pieniądze. Pamiętaj, że assistance jest dosyć elastyczne i zawsze przy podpisywaniu umowy możesz spróbować wynegocjować lepszy zakres ochrony.

Autocasco

AC jest jedną z najczęściej wybieranych dobrowolnych polis ubezpieczeniowych. Wszystko dzięki swojemu zakresowi ochrony gwarantowanej, który może być kształtowany przez samego ubezpieczonego. AC chroni kierowcę przed finansowymi konsekwencjami popularnych wydarzeń takich jak: kradzież, uszkodzenie w kolizji, działanie sił przyrody, wandalizm itp. Przed wykupieniem polisy warto sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia, by zapoznać się ze szczegółowym zakresem ochrony. Dowiedz się więcej na temat autocasco i co obejmuje (na https://www.ubezpieczeniaonline.pl/)

Przy podpisywaniu umowy zwróć uwagę na kilka istotnych faktów, które mają wpływ na jakoś zawieranego ubezpieczenia. Chodzi przede wszystkim o:

-udział własny – określana kwotowo lub procentowo wartość szkody, którą będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni;

-amortyzacja części – gdy wystąpi szkoda, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło potrącić z odszkodowania kwotę od wartości nowych części, biorąc pod uwagę ich naturalne zużycie;

-franszyza integralna – kwota lub procent określająca wartość szkody, poniżej której towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaca odszkodowania;

-metoda naprawy – kosztorys lub serwisowa;

-suma ubezpieczenia – górna granica odszkodowania. Jeśli szkoda będzie większa niż suma ubezpieczenia, posiadacz polisy otrzyma tylko kwotę z umowy.

NNW

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwego wypadku. W tego typu polisie odszkodowanie jest wypłacane w wysokości zależnej od zakresu uszczerbku na zdrowiu. Oznacza to, że im bardziej ucierpisz, tym więcej pieniędzy dostaniesz.

Gdzie kupić ubezpieczenia?

Najlepszym pomysłem są zakupy online. W Internecie znajdziesz ogólnodostępne porównywarki oraz kalkulatory, które pomogą Ci wybrać najlepsze ubezpieczenie. Wystarczy, że podasz kilka informacji o sobie i pojeździe, a po chwili otrzymasz dostęp do szerokiej listy ofert od najlepszych ubezpieczycieli. Co więcej, propozycje będą w lepszych cenach niż ma to miejsce w stacjonarnych biurach.