komin dym

W marcu informowaliśmy o elektronicznym formularzu do zgłaszania interwencji związanych z zanieczyszczaniem powietrza. Takie narzędzie w ramach projektu ochrony środowiska EKO Małopolska uruchomił Urząd Marszałkowski. Po kilku miesiącach działania nadszedł czas na podsumowanie.

Za pomocą formularza można zgłaszać m. in. przypadki spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej czy sprzedaży węgla złej jakości. Formularz, czyli tzw. ekointerwencja, dostępny jest pod adresem https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja

Zgłoszeń można dokonać anonimowo. Urząd Marszałkowski każdą taką informację przekazuje do właściwego organu kontroli.

Liczba ekointerwencji rośnie. Jak przedstawia się to w liczbach? Jak informuje UMWM, do połowy lipca napłynęło 196 zgłoszeń z 48 gmin. Dotyczyły one : spalania odpadów (140), eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową (52) oraz sprzedaży węgla złej jakości (4). – Palenie śmieci to trucie otoczenia. Jeśli jesteśmy świadkami tego typu postępowania, nie bądźmy bezczynni – rozmawiajmy z sąsiadami i uświadamiajmy ich o tym, do czego prowadzi takie działanie. Każdego roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umierają tysiące Polaków. Mówimy, że to smog zabija, ale to hasło nie oddaje całej prawdy, bo rękę do tego przykładają ludzie – mówi wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz.

Do tej pory zweryfikowano łącznie 101 zgłoszeń. – W większości przypadków kontrola nie wykazała naruszeń przepisów środowiskowych (55), szesnaście razy udzielono pouczenia, nałożono jeden mandat karny, a jedna sprawa została skierowana do sądu. Sześć zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, osiem zgłoszeń dotyczących przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a kolejne cztery trafiły do odpowiednich gmin. W pięciu gminach przeprowadzono kontrole, ale informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane. W trzech przypadkach urzędnicy nie skontrolowali paleniska, ponieważ nie mieli możliwości wejścia na posesję. Dwukrotnie nie podjęto interwencji w związku z błędnym adresem podanym w zgłoszeniu – czytamy na urzędowej stronie.

Gdy o uruchomieniu interwencji pisaliśmy kilka miesięcy temu, wówczas w komentarzach rozgorzała dyskusja na temat słuszności dokonywania tego typu zgłoszeń, nazwanych przez niektórych naszych Czytelników donosicielstwem. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Fot. pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze