a początku roku pierwszaki, a tuż przed wakacjami – trzecioklasiści – olkuska Straż Miejska dba o to, by nasi najmłodsi wiedzieli, jak należy bezpiecznie zachowywać się na drodze. Czemu nie zacząć jeszcze wcześniej i powiedzieć o najważniejszych zasadach już w przedszkolu? Z takiego założenia wyszli nauczyciele olkuskiej „Czwórki”, którzy zaprosili strażników, by nauczyli ich podopiecznych zasad bezpieczeństwa i opowiedzieli o swojej pracy.
Strażnik miejski różni się od policjanta… krawatem. Poza tym ma inną czapkę i ma odznakę z… miejskim orłem. Takie różnice w mundurach naszych służb mundurowych dostrzegają przedszkolaki z placówki przy ul. Rabsztyńskiej. Wprawdzie nie jest to do końca prawdą, ale faktem jest, że przedszkolakom nie jest obca funkcja strażnika, choć co niektórzy mylili go z policjantem. Ale tak było zapewne tylko do piątku, kiedy to strażnicy sami opowiedzieli przedszkolakom o swojej pracy. Najważniejsze były zaś zasady bezpiecznego zachowania na drodze. Dzieci uczyły się, że idąc wzdłuż ulicy trzeba zachowywać się ostrożnie i poznały jak zachować się, kiedy przechodzi się na drugą stronę. Nie biegać, rozglądać się albo… nie wybijać kamieniami szyb w samochodach – to zdaniem przedszkolaków najważniejsze. Potem mogły się sprawdzić na przygotowanym specjalnie na tę okazję przedszkolnym przejściu dla pieszych. Dla tych, którzy zrobili to poprawnie – a więc dla wszystkich – strażnicy mieli upominki, a wśród nich bardzo ważne, zwłaszcza teraz gdy wcześnie robi się ciemno – odblaski.
Przedszkole nr 4 jest pierwszą placówką, która zwróciła się do strażników z prośbą o taką prelekcję. Przedszkole mieści się przy ruchliwej drodze i choć dzieci przyprowadzają do przedszkola i odbierają dorośli, to na pewno taka garść wiedzy nieraz im się przyda.
Podobnie jak przydaje się co roku pierwszoklasistom, którzy w ramach programu „Bezpieczna droga do szkoły” uczą się tych samych najważniejszych zasad. Od wielu lat Straż Miejska prowadzi też specjalny program dla uczniów klas trzecich, a więc uczniów, którzy wychodzą spod „skrzydeł” dotychczasowej wychowawczyni i wkraczają niejako w kolejny etap swojego życia. Oprócz zasad bezpieczeństwa na drodze, trzecioklasiści uczą się, jak unikać zagrożeń w kontaktach z obcymi, co zrobić, znajdując niewypał. Ważną część spotkań stanowi problem narkotyków, alkoholu i nikotyny. Strażnicy mówią nie tylko o tych niebezpiecznych substancjach, ale też przestrzegają dzieci przed różnymi związanymi z tym problemem sytuacjami, w jakich może znaleźć się dziecko. Dotyczy to także innych zagrożeń, na jakie dzieci mogą być narażone w miejscach publicznych. Dzieci nie tylko słuchają opowiadań strażników, ale otrzymują książeczki, w których zilustrowane są groźne sytuacje i prawidłowe zachowanie w takich przypadkach. Do końca ubiegłego roku szkolnego w prelekcjach straży miejskiej wzięło już udział blisko 4 tys. uczniów kończących trzecią klasę.