W 1927 roku w Pomorzanach wybudowany został Dom Ludowy, wkrótce przeznaczony na siedzibę funkcjonującej do dziś placówki oświatowej. Przypadającą w tym roku 85. rocznicę powstania obecnej Szkoły Podstawowej nr 6 jej społeczność uczciła uroczystością, w której udział wzięli liczni goście, a wśród nich poprzedni dyrektorzy, byli nauczyciele i absolwenci „szóstki”.

Obchody rozpoczęła msza w intencji  pedagogów oraz uczniów i ich rodziców, odprawiona przez ks. prob. Stanisława Parkitę w kościele pw. św. Barbary. Ze świątyni uczestnicy przemaszerowali do budynku dostojnej jubilatki. Tam powitała ich dyrektor Barbara Lubaszka. Jako pierwszy na jej ręce gratulacje i życzenia złożył burmistrz Dariusz Rzepka. Wraz z dyrektorem Samorządowego Zespołu Edukacji Andrzejem Feliksikiem wręczył też prezent – encyklopedie, które wzbogacą szkolną bibliotekę. Serdeczności, bukiety, upominki i okolicznościowe listy dołączyli m. in.: przedstawiciele Rady Miejskiej,  Kuratorium Oświaty w Krakowie, biura poselskiego, oświatowych związków zawodowych, współpracujących ze szkołą instytucji i wspierających ją firm, mieszkańców osiedla Pomorzany, a także byłych nauczycieli i uczniów.

 

Swymi wspomnieniami z lat szkolnych i późniejszej współpracy ze społecznością „szóstki” dzieliła się radna Lucyna Kulawik oraz jej dwie córki. Teraz ich miejsca w ławkach zajmują dzieci i wnuki. W tych i kolejnych wypowiedziach absolwentów pojawiało się wiele wzruszeń, wyrazów wdzięczności dla  wymienianych drżącym głosem wychowawców, wciąż żywych w pamięci obrazów, scen, przeżyć. – Dawne klasy zamieniły się w specjalistyczne pracownie, a liczydła w komputery. Czas nie zmienił jednego – magii tego miejsca – mówili przedstawiciele absolwentów.

Historię oświaty i dzieje szkoły w Pomorzanach przybliżyły gościom uroczystości nauczycielki Janina Skipiała i Ewa Matusiak. Warto wspomnieć, że początki edukacji w tym rejonie sięgają 1843 r. Wówczas działała tam utrzymywana ze składek chłopów uboga szkoła elementarna. Po Powstaniu Styczniowym  prowadzone było tajne nauczanie i dopiero podczas I wojny światowej założona została pierwsza szkoła publiczna. Nie miała jednak stałej siedziby. Zyskała ją 85 lat temu wraz z wybudowaniem wspomnianego wcześniej Domu Ludowego. Imię Fryderyka Chopina otrzymała w 1983 r. Staraniem władz samorządowych oraz społeczności lokalnej była remontowana, wyposażana we współczesna zdobycze techniki, a od kilku lat dysponuje nowoczesnym wielofunkcyjnym boiskiem. Może się też poszczycić wieloma osiągnięciami edukacyjnymi, a także zdobytymi na konkursach przedmiotowych i artystycznych nagrodami oraz dyplomami, które eksponowane są na korytarzach szkoły. Tam też można podziwiać archiwalne zdjęcia, kroniki i pamiątki obrazujące historię „szóstki”.

Artystyczną część uroczystości rozpoczął występ zespołu „Pomorzany”, laureata prestiżowych festiwali folklorystycznych. Śpiewacy zaskoczyli gości specjalnie skomponowaną z okazji jubileuszu szkoły pieśnią. Po nich zaprezentowali się uczniowie. Słowno-muzyczny spektakl w ich wykonaniu łączył opowieść o patronie – Fryderyku Chopinie oraz zaczerpnięte z „Małego Księcia” filozoficzne rozważania z elementami nawiązującymi do życia szkoły. Młodzi aktorzy swój jubileuszowy występ przygotowali pod kierunkiem nauczycielek Renaty Guzik i Anny Górki.
Rocznicowe obchody zakończyło spotkanie obecnych i byłych pedagogów, absolwentów i zaproszonych gości, wypełnione wspomnieniami, rozmowami o przeszłości i przyszłości „szóstki”.

Nie zabrakło też urodzinowego tortu, a właściwie dwóch tortów. Jeden wykonany został na wzór uczniowskiej tarczy, zaś drugi ukazywał budynek dostojnej jubilatki.

Więcej informacji o Szkole Podstawowej Nr 6 im. F. Chopina znaleźć można na stronie internetowej: http://sp6olkusz.edupage.org

85 lecie sp6 fot 10

85 lecie sp6 fot 09

85 lecie sp6 fot 08

85 lecie sp6 fot 07

85 lecie sp6 fot 06

85 lecie sp6 fot 05

85 lecie sp6 fot 04

85 lecie sp6 fot 03

85 lecie sp6 fot 02

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze