1

„Załóż dziś Kolorową Skarpetkę”, czyli pierwszy dzień wiosny w SP 6 Olkusz. Na pierwszy dzień wiosny każdy czeka z utęsknieniem. Zatem, gdy nadejdzie, należy go odpowiednio uczcić. W naszej szkole udało się to – był wyjątkowy i kolorowy.

Głównym celem była integracja uczniów oraz zniechęcenie klas starszych do tzw. wagarów, by dzień astronomicznej wiosny nie był postrzegany jako Dzień Wagarowicza. O tym przypomniała p. Małgorzata Dachowska – dyrektor naszej szkoły, nawiązując do historii i odniesień w literaturze. Następnie Panienki Wiosenki zaprezentowały swoje stroje. Klasa 3 pod opieką p. Anny Dudzik przyniosła Marzannę, którą wykonała Judytka Kępka. Dzięki inicjatywie Laury Dachowskiej z klasy 5b wzięliśmy po raz pierwszy udział w Światowym Dniu Zespołu Downa pod hasłem „Załóż dziś Kolorową Skarpetkę”. 21 marca nie jest przypadkową datą – osoby z tą chorobą w 21. parze chromosomów mają trzy chromosomy, zamiast dwóch. Niemal wszyscy uczniowie mieli różne skarpety, podkolanówki i rajstopy. Nawet nasza pani dyrektor miała różnokolorowe skarpety, by wspólnie pokazać solidarność w tym dniu.

3

Uczniowie wykonali transparenty z hasłami promującymi szacunek dla tego rodzaju niepełnosprawności. Następnie udali się na happening ulicami osiedla, by na koniec spalić/utopić Marzannę. Jak widać to kolejna akcja, która nie tylko pokazuje fakt danego święta, ale uczy, moralizuje i inspiruje. Dzień Wagarowicza może być ciekawy w murach szkoły i poza nią, prawda?

Renata Nieć

2

4

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze