Olkusz

Składowany w nieodpowiedni sposób zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny stanowi poważny problem dla lokalnego środowiska. Aby ułatwić zatem mieszkańcom właściwe postępowanie z elektroodpadami, w Olkuszu pojawiły się niedawno charakterystyczne czerwone pojemniki: to praktyczne rozwiązanie umożliwia szybkie oraz bezpieczne pozbywanie się niewielkich urządzeń elektrycznych przy jednoczesnej trosce o ludzkie zdrowie oraz otaczającą nas naturę

Warto przypomnieć, że niepotrzebne urządzenia zalegające w naszych domach mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia oraz środowiska: elektroodpady takie jak zardzewiałe lodówki, rozbite świetlówki czy stare telefony uwalniają bowiem do gleby i wody toksyczne substancje, takie jak kadm czy ołów. Poprzez odpowiednią segregację można nie tylko zadbać o ekosystem, ale także odzyskać z zużytego sprzętu cenne surowce wtórne.

W skali globalnej problem elektroodpadów jest ogromny: rocznie generujemy ich bowiem 62 miliony ton, a ilość ta rośnie pięć razy szybciej, niż możliwości recyklingu. Mimo że aż 80% Polaków deklaruje świadomość konieczności segregowania e-odpadów, to jednak zaledwie 66% faktycznie podejmuje działania w tym kierunku.

Dlatego też, w Srebrnym Mieście rozmieszczono pięć charakterystycznych, czerwonych kontenerów na elektroodpady: można je znaleźć m.in. przy ulicy Rataja 7, Baczyńskiego 3 czy Legionów Polskich 32. Za sprawą przysłowiowego rozmieszczenia ich  „za rogiem”, mieszkańcy mogą zatem pozbyć się starych telefonów, baterii czy małych urządzeń elektrycznych podczas załatwiania swoich codziennych spraw, np. idąc do pracy czy na zakupy.

Dokładną lokalizację najbliższego kontenera w swojej okolicy można sprawdzić na mapie dostępnej na stronie internetowej www.elektrycznesmieci.pl. Należy przy tym pamiętać, że czerwone pojemniki przyjmują sprzęt o maksymalnym wymiarze 50 cm, co obejmuje takie urządzenia, jak telefony, miksery, suszarki czy zabawki elektroniczne.

Dzięki temu prostemu rozwiązaniu, Olkusz dołączył do ponad stu polskich miast, które stawiają na świadome gospodarowanie e-odpadami. Pozostaje zatem tylko jeden krok: odłożyć zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny w odpowiednie miejsce.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze