DSCF1412

W minioną środę, 15 lutego, w olkuskim MOK-u odbyło się spotkanie z Jarosławem Prokopem, autorem książki „Człowiek z szóstego piętra”. Wieczór autorski poprowadził dr hab. prof. UP Marek Pieniążek.

Jarosław Prokop jest absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania w Katowicach, grafikiem, dziennikarzem, kabareciarzem, scenarzystą i designerem. Tworzy ilustracje do książek, oprawy stron www, loga firmowe i advertoriale. Od niedawna jest też redaktorem internetowego portalu naukowego. Od wielu lat mieszka w Olkuszu.
Powieść „Człowiek z szóstego piętra” jest debiutancką książką Prokopa. Ukazała się w 2015 roku, a jej pierwszy nakład był skromny – liczył jedynie 150 egzemplarzy. Później robiono dodruki.

Podczas spotkania autor przyznał, że nie wydał jej dla szerokiego grona odbiorców – chciał zadebiutować, aby coś przekazać, przelać na papier swoje refleksje i obserwacje na temat otaczającej rzeczywistości. Koncepcja książki pojawiła się 6-7 lat temu i wtedy też powstały jej pierwsze fragmenty. Później nastąpiła długa przerwa w pracy twórczej i autor dokończył powieść dopiero po kilku latach, w ciągu paru miesięcy. Co ciekawe, książka została wydana w tzw. self-publishingu, który polega na tym, że autor wydaje książkę własnym nakładem lub częściowo partycypuje w kosztach procesu wydawniczego, mając go cały czas pod kontrolą. Pisarz przyznał, że taka forma publikowania bardzo mu odpowiada.

Tocząca się podczas wieczoru autorskiego dyskusja dotyczyła przede wszystkim treści samej książki. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się więc, że jednym z najważniejszych wątków powieści jest społeczeństwo konsumpcyjne, którym się staliśmy.  Autor twierdzi, że ludzie świadomością zbiorową stworzyli sobie nowego Jezusa – boga konsumpcjonizmu i marketingu, a parcie do sławy i celebrytyzm przysłoniły współczesnemu człowiekowi wszystko i stały się najważniejszym elementem kultury. Podczas prowadzonej dyskusji pisarz dość szczegółowo przedstawił postacie występujące w utworze, a więc główną postać kobiecą – tajemniczą  dziewczynę bez imienia, która zostaje wciągnięta w celebrycie życie wielkiego miasta, Sergia – przedstawiciela elit i świata celebryckiego, żebraka Grzegorza i kilku innych.

Na spotkanie do MOK-u przybyło wielu olkuszan zainteresowanych autorem, o którym do tej pory niewielu z nich słyszało. Być może od tego momentu to się zmieni, zwłaszcza, że Jarosław Prokop pracuje nad kolejną powieścią. Po zakończeniu prezentacji książki uczestnicy spotkania mieli okazję zadać pisarzowi kilka pytań, a zainteresowani mogli nabyć publikację opatrzoną jego autografem. Wieczór autorski został zorganizowany przez olkuski MOK oraz Klub Literacki MOK.

DSCF1405

 

DSCF1398

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolus
kolus
7 lat temu

Pamiętam Jarka z lat 90 🙂 Lekko był odjechany 🙂 ale chyba o to w tym wszystkim chodzi
Pozdrowienia