Przez tydzień dziesięcioosobowa grupa uczniów z olkuskiej „Czwórki”gościła w włoskim Pontenure, mieście partnerskim Olkusza. To już trzecia wymiana młodzieży. Dwa lata temu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 wyjechały do ojczyzny Francesco Nullo po raz pierwszy, a w ubiegłym roku  ich włoscy rówieśnicy spędzili wakacje w Olkuszu.
Dzieci, tak jak w ubiegłych latach, mieszkały w domach włoskich rodzin. Była to doskonała okazja by poznać zwyczaje, język i  kulturę Italii. Program  kilkudniowego pobytu był bardzo atrakcyjny. Przedpołudnia wypełniały dzieciom zajęcia artystyczne i rekreacyjno-sportowe prowadzone na półkolonii zorganizowanej w parafii, w których młodzi olkuszanie uczestniczyli wraz z dziećmi włoskimi.I Nie brakowało więc okazji do zawierania nowych znajomości, wspólnej zabawy z rówieśnikami, bliższego poznania się i rozwijania swoich umiejętności językowych. Popołudnia natomiast dzieci spędzały na basenie lub uczestniczyły w wycieczkach m.in. do Piacenzy i Grazzano Visconti. Sobotę wypełniła całodniowa wyprawa do Mediolanu, spacer ulicami miasta i zwiedzanie jego najpiękniejszych zabytków: Katedry, Teatru alla Scala, Zamku Sworzów.
Inicjatorką i głównym organizatorem wzajemnych kontaktów między młodzieżą z Olkusza i Pontenure jest Teresa Musiał–Casali, olkuszanka mieszkająca we Włoszech od przeszło 20 lat. Pobyt dzieci został zorganizowany przez panią Teresę we współpracy z Urzędem Gminy i Parafią w Pontenure, a koszty przelotu samolotem pokrył Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz rodzice uczniów.
Kontakty między olkuską „czwórką” i szkołą w Pontenure nie ograniczają się jedynie do wakacyjnych wyjazdów. Od trzech lat ich uczniowie uczestniczą we wspólnym projekcie, w ramach którego rozwijają swoje zainteresowania i opisują przedsięwzięcia realizowane zarówno podczas zajęć lekcyjnych jaki i pozalekcyjnych.
O tym, że podróże kształcą nie trzeba nikogo przekonywać, dzięki takim wyjazdom młodzi ludzie nie tylko zdobywają nową wiedzę o świecie, ale także stają się bardziej otwarci, tolerancyjni, nabierają pewności siebie, a przede wszystkim są lepiej zmotywowani do dalszej nauki. Skorzystali z tego: Bartosz Bigaj, Przemek Ciępka, Jakub Dolezy, Mikołaj Frej, Klaudia Gamrat, Kamila Gromadowska, Agnieszka Kuchnecka, Maciek Nowak, Oliwia Pogodzik i Angelika Ziętecka pod opieką Anety De Gregorio i dyrektor szkoły – Anny Knapik. Za rok odwiedzą ich uczniowie z Pontenure.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments