Na mandacie jest informacja, gdzie w terminie 7 dni od daty jego wystawienia ukarany może uiścić grzywnę oraz jakie są skutki jej nieuiszczenia w tym terminie. Osoba ukarana mandatem nie musi go przyjąć. Wówczas sprawa kierowana jest do sądu grodzkiego. Art. 99 Kodeksu postępowania w sprawie o wykroczenia mówi: w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem zaocznym organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę,
występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie.

We wniosku tym powinien zaznaczyć, że obwiniony odmówił przyjęcia mandatu albo nie uiścił grzywny nałożonej mandatem zaocznym, a w miarę możności podać także przyczyny odmowy.
Zgodnie z art. 101 prawomocny mandat karny podlega uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie. Uprawniony do uchylenia prawomocnego mandatu karnego jest sąd, na którego obszarze działania została nałożona grzywna. W posiedzeniu sądowym ma prawo uczestniczyć ukarany, organ, który lub którego funkcjonariusz nałożył grzywnę w drodze mandatu, albo przedstawiciel tego organu oraz pokrzywdzony. Przed wydaniem postanowienia sąd może zarządzić stosowne czynności, aby sprawdzić podstawy do uchylenia mandatu karnego.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze