Prace nad przyszłorocznymi planami finansowymi gmin i powiatów dobiegają końca. Mniejsze wpływy z podatków, podwyżki cen energii oraz zwiększenie kosztów pracy – to tylko kilka z czynników, które mocno uderzają w ich budżety. Samorządowcy zmuszeni są szukać oszczędności gdzie tylko się da. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Olkuszu radny Jan Orkisz zaproponował, aby ograniczyć wydatki na lekcje religii w szkole. Jakie są szanse na realizację takiego pomysłu?

Podwyżki dla nauczycieli, wzrost pensji minimalnej, niższe wpływy z PIT, wyższe koszty energii i gospodarki odpadami – wszystko to powoduje, że samorządy mają coraz większe problemy z pokryciem bieżących kosztów. Podobnie jest w naszej okolicy. Zarówno gmina Olkusz, jak i olkuski powiat, konstruując przyszłoroczne budżety zmuszone były szukać oszczędności w wielu obszarach. W obu przypadkach najprawdopodobniej nie obędzie się też bez konieczności zaciągnięcia nowych zobowiązań.

W obliczu takiej sytuacji co rusz pojawiają się kolejne pomysły na załatanie dziury w lokalnych finansach. Jedną z nich jest propozycja złożona przez radnego Jana Orkisza podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w Olkuszu. Były wicestarosta zasugerował, aby władze samorządu rozważyły możliwość zmniejszenia o połowę ilości lekcji religii w okolicznych szkołach średnich. Obecnie uczniowie szkół średnich mają dwie godziny tego przedmiotu tygodniowo.

Religia za półdarmo czy „Bóg zapłać”?

– To nie jest walka z kościołem, tylko racjonalizacja kosztów – argumentuje radny. – Mamy ewidentny problem z finansowaniem oświaty w naszym kraju. Szukając oszczędności płaćmy więc jako samorząd tylko za jedną lekcję religii tygodniowo. Pozostałe godziny niech wezmą na siebie księża i katecheci. W obliczu tej trudnej sytuacji może to być ich wkład dla dobra Polski – mówi Jan Orkisz. Dodaje przy tym, że jeśli jednostka samorządowa chce ograniczyć liczbę lekcji religii finansowanych ze swojej kasy, musi najpierw mieć na to zgodę władz kościelnych. – Taki paradoks wymuszają obecnie obwiązujące przepisy oświatowe – tłumaczy.

– Wątpię, aby arcybiskup wydał zgodę na taki ruch. Można jednak zastosować inne rozwiązanie. W I Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu na religię chodzi połowa uczniów. Podejrzewam, że podobne proporcje występują też w innych placówkach. Przepisy mówią, że taką lekcję organizuje się dla danej klasy, jeśli uczęszcza na nią minimum 12 osób. Stwórzmy więc łączone grupy liczące po trzydzieści parę osób, tak jak ma to miejsce w przypadku innych szkolnych przedmiotów – sugerował podczas dyskusji nad propozycją Jana Orkisza radny Robert Herzyk. Zdaniem radnego taka roszada umożliwiłaby utrzymanie dwóch godzin religii tygodniowo przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości godzin lekcyjnych, za które trzeba płacić. Nie wymagałaby to też zgody kościelnych hierarchów.

To jest możliwe, ale czy realne?

Wbrew pozorom oszczędności na lekcjach religii nie są nowością w naszym kraju. Tego typu rozwiązania zastosowały już inne samorządy. Dla przykładu w Warszawie Kościół zgodził się, aby zmniejszyć liczbę godzin tego przedmiotu dla skumulowanych roczników. Z podobną inicjatywą do arcybiskupa przemyskiego zwrócił się niedawno Burmistrz Ustrzyk Dolnych. W ten sposób miasta tną koszty w oświacie.  A jak będzie u nas? – Uczestnictwo w tych zajęciach jest dobrowolne a oszczędności można szukać gdzie indziej – ripostował w trakcie dyskusji radny Józef Stach. Nikt z zarządu powiatu nie odniósł się jednak bezpośrednio do propozycji składanych przez lewicowych radnych.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Uważacie że to dobry pomysł na szukanie oszczędności w powiatowej kasie? A może jest to tylko niepotrzebne przenoszenie kwestii światopoglądowych na samorządowy grunt? Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl oraz na naszej stronie na Facebooku!

fot: pixabay

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Anna Nowak
Anna Nowak
4 lat temu

Ile to miasto traci na biurokratów i ich rodziny!!!

Anna Nowak
Anna Nowak
4 lat temu

Zbędnym wydatkiem są diety koryciarzy zwanych radnymi, czemu nie mogą tego robić honorowo. A tu nie tylko ręka rękę myje i posadki się załatwia rodzinie to jeszcze za to dieta. A ile to poszło na propagandę wyborczą? A czyja to morda psuła Polski pejzaż? Ile to kosztowało? A czy takie drukowanie i wyrzucanie na śmieci nie zanieczyszcza środowiska?
Proszę honorowo zrezygnować z diety i być radnym za „diabeł zapłać’ tak żeby to było zgodne z wyznaniem radnego łorkisza.

Adam
Adam
4 lat temu

Panie Orkisz ,jest jeszcze jedna część Historii Polski Pod nazwą -Cuda w Historii Polski . Proszę Odsłuchać .

Adam
Adam
4 lat temu

Jeszcze jedno Panie Orkisz,jeszcze jedno ,jedź Pan na jedną z MSZY Św.z modlitwą o uwolnienie, uzdrowienie, w okolicach Częstochowy, Krakowa czy Śląska I JAKO widz proszę ocenić stosunek swój do religii jako nauki,czy nadal wiara będzie dalej Panu przeszkadzać ?.A NA koniec ILE osób przeżyło wybuch Bąby Atomowej w Japonii będąc w centrum wybuchu ??? ,

Lena
Lena
4 lat temu
Odpowiedz do  Adam

Adamie, zmiłuj się, zainwestuj w słownik ortograficzny.

Adam
Adam
4 lat temu
Odpowiedz do  Lena

Ok, tak to zrobię i nie będę Bąby puszczał

Blue
Blue
4 lat temu
Odpowiedz do  Adam

Adamie, mieszkasz sobie tam w szikago, czy tam w innym niujorku, to się tam wypowiadaj … A co tam z tą bąbą było ? Co to ma wspólnego z tym, że w ogólniaku ponad połowę uczniów nie Chce chodzić na religie?

Adam
Adam
4 lat temu

Panie Orkisz to dla Pana -www.youtube.com/watch?v=AucBAnPsPC0, A jeszcze pewien przypadek jaki miał miejsce w miejscowości odległej od Olkusza 25 km, w pewnym roku 19.. r, władze chciały przebudować drogę ,ale przeszkadzała w przebudowie figura Św.Nie było chętnego aby się odważył na zburzenie tej figury. No jak to bywa znalazł się jeden faset , i co się mu przydarzyło po kilu dniach , a co w rocznicę podniesienia Jego ręki na tą Figurę ?.A proszę posłuchać tego – KIM był kilka lat temu??

enigma1952
enigma1952
4 lat temu

Ludzie nad czym my się tu rozwodzimy. Te tak zwane lekcje religii nikomu do szczęścia nie są potrzebne. Jedynie dają one „pracę” armii darmozjadów w sukienkach a nasz budżet wysysany jest z ciężko przez was zarobionych pieniędzy. Mam nadzieję, że dożyję czasów gdy wszelkie zło jakiego doznał ten naiwny ludek zostanie naprawione poprzez przegonienie w diabły tej czarnej zarazy. Trzeba jedynie przestać ćpać i chlać oraz nauczyć się czytać i pisać ze zrozumieniem.

enigma1952
enigma1952
4 lat temu

A właściwie tak po głębszym zastanowieniu uważam, że za „lekcje religii” powinni opłacać rodzice. Religia jest zbędnym przedmiotem i jedynie służy do indoktrynacji dzieci i młodzieży chociaż młodzież już się nie daje ogłupiać.

enigma1952
enigma1952
4 lat temu

Podstawową decyzją władz Olkusza odnośnie oszczędności na „lekcjach religii” to wyprowadzić je ze szkoły i przenieść ponownie do sal katechetycznych jak to drzewiej bywało. Opłacanie katabasów jest to jawne okradanie podatników. Za wynajem sal lekcyjnych do tak zwanych lekcji religii jeśli już tak miałoby pozostać powinna opłacać lokalna parafia.