Władze miasta po raz kolejny chcą sprzedać budynek po przedszkolu nr 13 na olkuskim osiedlu Słowiki. Budynek od półtora roku stoi pusty. To już kolejne podejście do sprzedaży tej nieruchomości. W ubiegłym roku gmina dwukrotnie ogłaszała przetarg na sprzedaż, a cena wywoławcza wynosiła odpowiednio 2 mln i 1 mln 900 tys. złotych. Chętnych na zakup nie było. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej pojawiła się inna propozycja – a może zrobić tam żłobek?

Pomysł utworzenia żłobka w byłej siedzibie przedszkola podniósł radny Janusz Dudkiewicz. -Ten budynek jest przeznaczony do sprzedaży, a tymczasem nie mamy w mieście żadnego żłobka. Przepisy dotyczące prowadzenia takiego miejsca się zmieniają, są łagodniejsze, więc może gdyby nie udało się sprzedać budynku, bądź nie można by za niego uzyskać dobrej ceny, sensowniejsze byłoby utworzenie tam właśnie żłobka? Obłożenie na pewno byłoby spore – argumentował Dudkiewicz. Radny uważa, że żłobek mogłaby prowadzić gmina albo prywatny podmiot. -Pomysł ten to szerokie pole do popisu dla społecznych inicjatyw, zwłaszcza, że przecież powstają coraz częściej prywatne przedszkola czy niepubliczne szkoły – dodaje Dudkiewicz.

Sporo młodych mam chce wracać do pracy, a nie każdą z nich stać na opiekunkę. Olkuski burmistrz Dariusz Rzepka przypomina jednak, że przed ponad 10 laty żłobek w mieście był, ale zamknięto go z powodu nikłego zapotrzebowania na jego usługi. Z tego samego powodu w minionych latach nie decydowano się na ponowne otworzenie tej instytucji. -Żłobek to kwestia otwarta. Do tej pory nie mieliśmy sygnałów od mieszkańców, odnośnie zapotrzebowania na taką instytucję. Przymierzając się do realizacji tego pomysłu przede wszystkim należałoby oszacować koszty, zakres inwestycji, oczywiście orientując się jednocześnie, jakie jest zapotrzebowanie wśród mieszkańców – uważa burmistrz Dariusz Rzepka.

Czy żłobek w Olkuszu jest potrzebny?  Zachęcamy naszych Czytelników do dyskusji.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
26 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
żłobek olkusz
żłobek olkusz
11 lat temu

witam
Żłobek o którym wspomniała pani Agata jest prywatny.
Zapisy właśnie się rozpoczęły. Więcej informacji pod nr tel 513 070 431 lub 535 538 838. Zainteresowanych zapraszamy 🙂

Agata
Agata
11 lat temu

[quote name=”savage”]Witam
Będzie w Olkuszu żłobek będzie działał od września tego roku.
Nad supermarketem Nasz.[/quote]

Czy to będzie żłobek prywatny? Gdzie można zapisać już dziecko?

savage
savage
11 lat temu

Witam
Będzie w Olkuszu żłobek będzie działał od września tego roku.
Nad supermarketem Nasz.

ola
ola
12 lat temu

ZLOBEK W OLKUSZU JEST BARDZO POTRZEBNY, NIE MAM Z KIM ZOSTAWAIĆ DZIECKA, NA DZIADKÓW NIE MAM CO LICZYĆ BO PRACUJĄ. KIEDY BEDZIE OTWARTY ŻŁOBEK W OLKUSZU ???? I GDZIE ????

aeay
aeay
12 lat temu

chłopie nie narzekaj tylko dupe w troki!!!!!!!!!!!!!!1 😆

S
S
12 lat temu

Widzę że nikogo z władzy ten problem nie interesuje !!!!!!

Więc prawdopodobnie ze żłobka nici.

Paweł
Paweł
12 lat temu

Oczywiście że taka placówka jest bardzo potrzebna!
Jak inwestycja w dzieci może być nieopłacalna przecież to nasza przyszłość. Rodzi się mało dzieci???
Dajcie rodzicom szanse na więcej pociech ,czasy są inne niż przedtem że jedna osoba mogła wykarmić całą rodzinę a matka siedziała w domu i wychowywała dzieci teraz nawet jak pracują 2 osoby to ledwo starcza .
Przecież może to być żłobek połączony z przedszkolem i czymś w stylu Bajkolandu gdzie rodzic może zostawić dziecko pod opieką i załatwić swoje sprawy .
Ale jak w Olkusza to jest nieopłacalne a w innym miastach tak?
To tylko świadczy o gospodarności naszych urzędników.|

Pozdrawiam

gall
gall
12 lat temu

Halo !!! Władzo czy słyszysz nasze głosy w obronie żłobka ?

Wydawać by sie mogło że olkuska władza bedzie prowadziła polityke pro-rodzinną !!!

…a prowadzi polityke PO-rodzinną czyli sprzedać – zaorać 😆

spójrzmy prawdzie w oczy…władza z UMIGU masz was w głebokim poważaniu młode mamy !

Ewela
Ewela
12 lat temu

ŻŁOBEK JEST BARDZO POTRZEBNY!!!!!!!!!!!!!!!!
Sama jestem mamą 17 miesięcznego dziecka, co prawda wróciłam już do pracy, ale jest nam ciężko pogodzić i pracę i na zmianę z mężem opiekę nad dzieckiem.
Przed pójściem do pracy szukałam jakiegoś żłobka lub klubu malucha w Olkuszu, ale niestety nic nie ma. Szok że w tak dużym mieście nie ma żłobka !!

nikola
nikola
12 lat temu

Jestem matką małych dzieci, chciałabym jak najszybciej wrócić do pracy ale dzięki temu że nie ma żłobka w Olkuszu nie mam takiej szansy !! nie dość że w Olkuszu nie ma pracy to jeszcze nie ma żłobka – żadnej pomocy od władz miasta!!!!!! mało kto zarabia na tyle aby z jednej pensji utrzymać dziecko/dzieci – niestety ale ceny małych ubranek, zabawek, i innych rzeczy dla maluchów są masakryczne!!! To nieprawda że jest „niż demograficzny” bo biorąc pod uwagę np: rok 2010 to w Olkuszu urodziło się prawie dwa razy więcej dzieci niż rok wcześniej! Nie każdych rodziców stać na prywatną opiekunkę! Uważam że żłobek jest bardzo potrzebny – mam dużo znajomych którym się urodziły w ostatnich latach dzieci i wielu z nich podziela tą opinię!!!sama zapisałabym dwójkę moich maluchów do żłobka!!

G
G
12 lat temu

Od kilku miesięcy jestem tatą i od niedawna zainteresowł mnie tez temat złobka i jakiez było moje zdziwienie kiedy okazało sie ze w kilkudziesięciotysięcznym Olkuszu nie ma ani jednego złobka. Szok. A dostanie sie do żłobka w innej gminie graniczy z cudem. Daletego też uważam że żłobek w Olkuszu jest BARDZO POTRZEBNY. Co do kwestii urzędu czy też jego pracowników to trzeba wiedzieć że urząd przede wszystkim powinien realizować cele społeczne a nie kierowac sie chęcią zysku, oczywiście nikt nie mówi żeby tak planowac inwestycje zeby przynosiły straty i konieczne było ciągłe dokładanie do nich, to niestety często się zdarza ale też taka rola samorządu. Tak zdaję sobie sprawe że zaplanowanie inwestycji która bedzie rentowna nie jest proste ale po to zatrudnia sie w urzędzie specjalistów od inwestycji!

G
G
12 lat temu

Pieniądze na inwestycje na powstawanie żłąbków są na wyciągnięcie ręki – UE daje spore dofinansowania na takie przedsiewzięcia a w urzędzie przeciez są specjaliści od funduszy UE – wystarczy przygotować dobry wniosek aplikacyjny o dotacje! Czytałem ostatnio że Marszałek województwa przeznaczył na ten cel ponad 8,5 mln zł dofinansowania z MRPO. Proponuję podpowiedzieć naszym olkuskim urzędnikom gdzie można zdobyć środki na budowę lub adaptację budynku żłobka i jego wyposazenie – byc może wtedy inwestycja stanie sie bardziej realna. W dobie baby boom taka inwestycja jest jak najbardziej uzasadniona ale oczywiście trzeba to poprzeć faktami. Uważam że bez większej akcji społecznej nikt w urzedzie nie zainteresuje sie kwestią żłobka w olkuszu. Dlatego rodzice musimy sie skrzyknac i pokazać że jesteśmy i że olkusz potrzebuje takiej inwestycji. Być może świetnym pomysłem jest adaptacja przedszkola które urzad próbuje sprzedac. pozdrawiam

AK
AK
12 lat temu

Cóż, ja jako ojciec 2 dzieci (1 rok i 2 lata) poza ogólną dyskusją, która momentami odbiega od głównego tamatu uważam, że żłobek w Olkuszu jest BARDZO potrzebny. Zamiast żłobka mógłby powstać Klub Maluszka, Akademia Bobasa lub inna temu podobna placówka. W Olkuszu mieszkam od 1,5 roku (wcześniej mieszkałem w Krakowie). Na każdym osiedlu w Krakowie jest kilka miejsc gdzie dzieci w wieku 4 m-ce – 5 lat mogą zostać wzięte pod fachową opiekę chętnych do zabawy opiekunek. Niestety, Olkusz proponuje tylko przedszkola gdzie przyjmowane są dzieci „rocznikowo” tzn. wg. roku w którym się urodziły. Nie wierzę, że w tak duzym mieście nie znalazłoby się 20 – 30 chętnych rodziców, którzy oddali by swoje dzieci (1-3 lata) do żłobka. Ja niestety jestem zmuszony wozić dziecko do żłobka w Krakowie. Cóż, po kolejnej negatywnej sytuacji z opiekunką (która krzyczała na moje dzieci) postanowiliśmy każdego dnia wozić dziecko 40 minut do najbliższego żłobka w Krakowie.

Kasia Balu
Kasia Balu
12 lat temu

Nigdy i żadna zakonnica nie będzie wychowywać moich dzieci!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kacper
kacper
12 lat temu

Córka mojej koleżanki która chodziła do przedszkola prowadzonego przez zakonnice miała zwidy w nocy i jakieś omamy. Nie wiem jaki jej tam kit wciskały, ale trzeba było wielu wizyt u dziecięcego psychologa aby wszystko wróciło do normy.

Ewuś
Ewuś
12 lat temu

[quote name=”Kasia Balu”]Tylko czekać jak nam pozakładają kościelne żłobki prowdzone przez księży i zakonnice. Stworzą nam wylęgarnie przyszłych radiomaryjnych dewotów i dewotek.[/quote]

Tak, tak. Tylko czekać jak burmistrz przed biskupami padnie na kolana i spełni ich wolę zakładania katolickich OCHRONEK 😮 .

Kasia Balu
Kasia Balu
12 lat temu

Tylko czekać jak nam pozakładają kościelne żłobki prowdzone przez księży i zakonnice. Stworzą nam wylęgarnie przyszłych radiomaryjnych dewotów i dewotek.

bliźniak
bliźniak
12 lat temu

urzędas, trzeba było starować w wyborach, a nie teraz tak się rzucać… ciekawe czy tak samo byś się mądrzył ja na forum!! 😮

urzedas miasta i wsi
urzedas miasta i wsi
12 lat temu

Ewa

teraz słowiki sie obudziły? mogły wybrać lepszego burmistrza

Ewa
Ewa
12 lat temu

Nie sprzedawac , cóż to już tam dzieci nie będzie? To pewnie niebawem będzie dom starców. Oj wydaje mi się, ze i dzieic będą , a wtedy potrzebne bedzie i złobek i przedswzkole i szukać go będa ludziska po innych osiedlach. Słowiki mobilizujcie się i do Burmistrza trza na rozmowę. 😡

urzedas miasta i wsi
urzedas miasta i wsi
12 lat temu

Władzom Olkusza żłobek sie nie opłaca…ich polityka to „SPRZEDAĆ i KŁOPOT Z GŁOWY”…
…a może byście zrobili coś dla ludzi? założyli żłobek , naprawili
3-4 ulice? Górnicza, Jasna, Nullo wołają o pomste do nieba…? eee tam…a po co? przecież wybory już wygrali…zwykłych ludzi mają w DÓUPIE bo to wielkie paniska !!! Królowie i władcy jaśnie panujący 😆

urzedas miasta i wsi
urzedas miasta i wsi
12 lat temu

aram

kosztowna inwestycja? Dla nich wszystko jest kosztowne…żłobki, szkoły, drogi…myślą tylko o kasie a nie o człowieku…zamiast załatać dziury po zimie na ul. Nullo , Jasnej i innych to lekką reką rozdają kościołowi 600 tys.zł odsetek i żalą sie że nie ma kasy…no jak żeście rozdali to nie ma…
Otóż pieniądze były tylko urzedasy nie potrafią sie rządzić !!! Niech sprzedadzą nieruchomość ale niech coś zrobią z tą kasą np. niech ul. Nullo naprawią….ale oni tego nie zrobią bo nic nie robią dla ludzi darmozjady tylko sobie pomniki stawiają jak np. rynek żeby mieli ładne widoczki z okien!!!
DARMOZJADY !!! PASOŻYTY !

aram
aram
12 lat temu

Czy mógłbym poznać konkretne dowody na poparcie tezy o potrzebie organizacji żłobka w Olkuszu? Nie jestem przeciwnikiem tego pomysłu, ale trudno uznać za rozsądne przedsięwzięcię oparte jedynie na domniemaniach. Kosztowna inwestycja bez pewności, że będzie potrzebna jest bezsensowna. Czy poza stwierdzeniem, że do magistratu nie napływały zgłoszenia potrzeby żłobka ktoś przedstawił jakieś konkrety w tej dyskusji?

żul
żul
12 lat temu

G………prawda?. dróg i tak nie naprawią wsiowe głupki a żłobek by się przydał-jak czytam takie wypowiedzi to mi żal d……. ściska !!!!!!!

bliźniak
bliźniak
12 lat temu

urzędas miasta i wsi, to może jak jesteś taki mądry zatrudnisz się w urzędzie i zaczniesz swoją akcję – urząd idealny?? skoro tak źle w tym naszym mieście?!

urzedas miasta i wsi
urzedas miasta i wsi
12 lat temu

Żłobek to kiepski pomysł na biznes. Jest niż demograficzny. Dzieci sie rodzi coraz mniej…szkołe w Wolbromiu chcą zamykać bo dzieci nie ma, wiec żłobek także nie ma racji bytu…
Sprzedaż nieruchomości to kiepski sposób na podreperowanie budżetu miasta…lepiej drogi naprawcie po zimie urzedasy za 3 grosze !