rzonca barbara

Fatalna sytuacja finansowa powiatu olkuskiego nie jest nową informacją. Pewnego rodzaju przełomem w zakresie finansów tej jednostki samorządowej jest natomiast planowane wprowadzenie programu naprawczego. Jeśli na najbliższej sesji powiatowi radni opowiedzą się za takim rozwiązaniem, główne jego założenia będą realizowane przez kilkanaście kolejnych lat. Czy taki zabieg pozwoli wyjść z finansowej zapaści? To się dopiero okaże. My zapytaliśmy starostę Barbarę Rzońcę, na czym konkretnie można zaoszczędzić i ile. Jak się okazuje, zaciskanie pasa w perspektywie kilkuletniej na nic się nie zda, dlatego konieczne będzie wyemitowanie obligacji. Taki ruch pomoże uratować wskaźniki zadłużenia, ale realnie kondycji finansowej nie poprawi. Odłoży jedynie w czasie termin spłaty zaciągniętych kredytów.

Nasze długi spłaci kolejne pokolenie

Zaskakujące jest jednak to, że przy okazji dyskusji nad kredytem zaciągniętym rok temu (a więc za czasów poprzedniego zarządu) na spłatę innych kredytów, opinia społeczna została poinformowana, iż realnie powinniśmy spłacić zaciągnięte długi do 2020 roku. Na ten moment jest to ponad 40 milionów złotych. Z informacji od obecnego zarządu wynika, że nawet, jeśli wyemitujemy obligacje, realny termin to 2029 rok. Zatem spłaci je nie kolejna władza, jak to zwykli mówić radni powiatowi, ale kolejne pokolenie.

– Zaproponowane przez nas wprowadzenie programu naprawczego jest niejako wyprzedzeniem faktów. Po analizie sytuacji, w tym wieloletniej prognozy finansowej, doszliśmy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć kredytów i zobowiązań w terminie, jaki wcześniej założono. Jedynym ratunkiem, obok oszczędności, jest emisja obligacji. Jeśli nie podjęlibyśmy z własnej inicjatywy programu naprawczego, można by się spodziewać, że zostalibyśmy w niedalekiej przyszłości zobowiązani do tego przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Przez ostatnie miesiące zaproponowaliśmy kilka rozwiązań, które przyniosą realne oszczędności, ale jest to w dalszym ciągu za mało, żeby „spiąć” budżet. W naszym odczuciu nie ma innego wyjścia i jest to ostatni moment, aby wprowadzić program naprawczy – tłumaczy starosta Barbara Rzońca.

Radni poparli finansowe science fiction?

Dotychczasowy plan spłaty kredytów okazuje się więc czystą fikcją, którą zaaprobowała przecież większość radnych powiatowych (z nielicznymi wyjątkami). Wiele wskazuje na to, że analizami potrzebnymi do wyprowadzenia finansów na prostą zajmie się teraz zewnętrzna firma. Powiat olkuski znalazł się na czarnej liście samorządów zagrożonych bankructwem, co świadczyć może o nie najlepszym radzeniu sobie z liczeniem i przewidywaniu przyszłości przez władze.

Czy pomysł Barbary Rzońcy i Pawła Piasnego zaakceptuje rada? Tego dowiemy się 9 lipca, bo na ten dzień zaplanowano sesję, która będzie miała duże znaczenie nie tylko dla obecnego zarządu, ale dla każdego kolejnego, bo założenia w nim objęte są wiążące na wiele lat do przodu. Zarząd uważa, że jest to jedyna słuszna koncepcja i radni dla dobra powiatu powinni poprzeć ten pomysł. Jeśli stałoby się inaczej, możliwy jest w niedalekiej przyszłości scenariusz: przekroczenie wskaźników zadłużenia i zarząd komisaryczny. Niektórzy obserwatorzy lokalnej sceny politycznej, uważają, że taki scenariusz niekoniecznie jest czarnym, bo skoro kolejne zarządy miały wyraźny problem z matematyką, to może lepiej, jak przyjdzie ktoś z zewnątrz i zaprowadzi porządek.

Pomysły na oszczędności

Zarząd, pytany o konkretne dziedziny, w których można zaoszczędzić, zwykł odpowiadać, że wszędzie, gdzie się da. Oszczędnością właśnie była argumentowana rezygnacja z programu Najzdrowszy Powiat Europy, którą wprawdzie poparli radni, ale niejednomyślnie. Kolejnym pomysłem nowego zarządu na ograniczenie kosztów była racjonalizacja zatrudnienia w starostwie i jednostkach mu podległych. W efekcie, w starostwie zakończono współpracę z kilkoma osobami i przeprowadzono roszady na stanowiskach dyrektorskich, przy wykorzystaniu obecnych zasobów personalnych. Kolejne dwa rozwiązania dotyczą służby zdrowia. Niedawno zarząd powiatu zwrócił się z zapytaniem do Grupy Nowy Szpital, czy nie chciałaby sprzedać części udziałów powiatowi olkuskiemu. Było to raczej zagranie strategiczne zarządu, na które mimo wszystko trudno się nabrać.

Nie możemy kupić, więc sprzedamy?

Jak pokazała praktyka, 30% udziałów w szpitalu to za mało, aby mieć realny wpływ na decyzje. Mniejszościowy udziałowiec może więc albo nabyć więcej (w tym przypadku musiałby mieć połowę), albo sprzedać swoją część. Wyprzedanie udziałów z całą pewnością poruszyłoby opozycyjną część rady, a nawet część koalicjantów. Paweł Piasny zapewniał, że w tym konkretnym przypadku nie ma znaczenia, czy powiat ma 30% czy 1%, bo i tak najważniejsze decyzje podejmowane są nawet mimo sprzeciwu powiatu. W tej sytuacji zwrócono się do spółki Grupa Nowy Szpital z pytaniem, czy ta nie chciałaby sprzedać części udziałów. Prezes Marcin Szulwiński odpowiedział, że spółka na dzień dzisiejszy nie jest zainteresowana tą propozycją. Daje to więc umocowanie ewentualnej decyzji, co do sprzedaży części udziałów powiatu, której zarząd nie wyklucza. Nie wiadomo na ten moment, ile konkretnie udziały są warte i kto mógłby je kupić – GNS czy na przykład pracownicy. Kwestią przyszłości jest też ich ilość.

Koniec istnienia SP ZOZ?

Oszczędność rzędu 400 tys. zł rocznie ma przynieść likwidacja SP ZOZ-u, czyli jednostki, którą pozostawiono podczas prywatyzacji szpitala z dwóch podstawowych powodów – do obsługi zobowiązań (m.in. kredyty, odszkodowania dla pacjentów) i do realizacji programu Najzdrowszy Powiat Europy. – W sytuacji, kiedy zobowiązania zostały już niemal w całości zrealizowane, a programu profilaktycznego nie będzie, funkcjonowanie SP ZOZ nie ma najmniejszego sensu. Miesięcznie obsługa tej jednostki kosztuje nas 30 tys. zł, a więc w skali roku niespełna 400 tys. zł. Na chwilę obecną SP ZOZ zajmuje się głównie prowadzeniem jednej poradni i obsługą wpływów z tytułu czynszu za dzierżawę nieruchomości. To ostatnie zadanie przejmie starostwo – tłumaczy Barbara Rzońca. Również 9 lipca na sesji radni zagłosują nad uchwałą intencyjną w sprawie likwidacji SP ZOZ-u. Jeśli większość będzie widziała sens w podjęciu tego kroku, instytucja ta przestanie istnieć w przyszłym roku.

Gdzie jeszcze są pieniądze?

Na tym z całą pewnością nie koniec. Pozostałe pomysły poznamy za kilkanaście dni, kiedy zakończą się prace nad programem naprawczym, i wtedy przedstawimy je naszym Czytelnikom. Wiadomo na pewno, że w ramach szukania oszczędności, obecna władza nie zaproponowała na ten moment zmian w sieci szkół, gdzie z kolei pieniędzy szukał poprzedni zarząd. Będzie to problem następnej kadencji, bo tego, że istnieje, nikt nie odważy się powiedzieć publicznie w roku wyborczym.

Czy Waszym zdaniem program naprawczy uratuje powiat olkuski przed finansową katastrofą, czy jest rozwiązaniem, które poprawi wskaźniki na papierze, ale w żaden sposób nie przełoży się na jakość życia w powiecie? Czekamy na Wasze opinie!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
40 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ulizani
ulizani
9 lat temu

Jakie ładne dwa gołąbki na zdjęciu. Tylko zaśpiewać gorzko, gorzko ….. .

Fan
Fan
9 lat temu

To jest wystawiony rachunek Zarządowi Powiatu za lata 2002 – 2010 pod przewodnictwem Starosty Leszka Konarskiego lidera Wspólnoty Samorządowej, Wicestarosty Kazimierza Ściążko wiceprzewodniczącego PO, członków Zarządu ; Józefa Stacha, Andrzeja Feliksika także ze Wspólnoty Samorządowej.

R?
R?
9 lat temu

[quote name=”Jan Orkisz radny”]To jest wystawiony rachunek Zarządowi Powiatu za lata 2002 – 2010 pod przewodnictwem Starosty Leszka Konarskiego lidera Wspólnoty Samorządowej, Wicestarosty Kazimierza Ściążko wiceprzewodniczącego PO, członków Zarządu ; Józefa Stacha, Andrzeja Feliksika także ze Wspólnoty Samorządowej.[/quote]
Tys prowda.

BALKON
BALKON
9 lat temu

Litosciwy Panie,
ja mam pytanie?.
Czy owe twarze
zdziałają wojaże?
?????????????
Ja się pytam gdzie jest Wykształcenie?

kf67
kf67
9 lat temu

Choć byś nic nie umiał byleby cię pokazywali w prasie. Ludzie zapamiętają twarz i być może zagłosują. Żenada i szkoda więcej słów.

sicz
sicz
9 lat temu

Jakie te buźki zadowolone z siebie.

observer
observer
9 lat temu

Pan starosta Piasny (tak starosta) boi się zarządu komisarycznego w starostwie i chce wprowadzić program naprawczy,aby temu zapobiec.Właśnie zarząd komisaryczny to jedyne właściwe rozwiązanie.Z kim chce naprawiać powiat, z tymi samymi w większości radnymi, którzy doprowadzili powiat do stanu bankructwa? Przecież oni znowu w następnych wyborach z gębami pełnymi wielkich obietnic i innych frazesów będą ubiegać się o funkcje do których chyba już przyrośli, jak nie w radzie powiatu to w radach gmin.To są już „zawodowi” radni, którzy bez względu na swoje „osiągnięcia”(a raczej ich brak) dalej pchają się na samorządowe stołki. A że pchają się jedni i ci sami, to dowód na to, że w okolicy nie ma innych ludzi zdolnych do sprawnego działania na rzecz lokalnej społeczności z wizją rozwoju powiatu.Pan Piasny chce się ograniczyć do roli administratora w sytuacji kiedy trzeba podjąć działania na rzecz rozwoju.Radni już doprowadzili do tego, ze rozwój jest niemożliwy.To już lepiej komisarz.

Olkuszanie
Olkuszanie
9 lat temu

Panie Radny Orkisz panu już dziękujemy.

Po zbliżających wyborach spodziewam się sukcesu na miarę Joanny Senyszyn.

Jan Orkisz radny
Jan Orkisz radny
9 lat temu

Apel o gospodarność i rozsadek 2.09.2009 r.
Apelujemy do Radnych Rady Powiatu w Olkuszu, rządzących w naszym powiecie, o zaniechanie działań pn. „PRZEKSZTAŁCENIE ZESPOŁU OPIEKI ZDROWOTNEJ w OLKUSZU”. Uważamy, że są to działania niecelowe, nierzetelne, nieprzejrzyste, nierozsądne, nielegalne, a przede wszystkim niegospodarne.
Dlaczego chcecie oszczędzać na zdrowiu naszych mieszkańców, a zyskiem dzielić się z prywatną spółką aż ze Szczecina?. Czy w 120-tysięcznym powiecie nikt nie potrafi gospodarnie zarządzać szpitalem – tylko trzeba sprowadzać na dyrektora stażystę ze Szczecina?. Czy Wam nie wstyd, że kierowanie jednym z największych zakładów w Powiecie Olkuskim, zakładem o szczególnym znaczeniu, powierzyliście człowiekowi, który ma zaledwie trzy miesiące stażu pracy w ochronie zdrowia, a nasi zdolni mieszkańcy do pracy dojeżdżają po kilkadziesiąt kilometrów poza powiat?
Jan Orkisz
Radny Rady Powiatu w Olkuszu.

john gdsom
john gdsom
9 lat temu

[quote name=”Jan Orkisz radny”]To jest wystawiony rachunek Zarządowi Powiatu za lata 2002 – 2010 pod przewodnictwem Starosty Leszka Konarskiego lidera Wspólnoty Samorządowej, Wicestarosty Kazimierza Ściążko wiceprzewodniczącego PO, członków Zarządu ; Józefa Stacha, Andrzeja Feliksika także ze Wspólnoty Samorządowej.[/quote]
Przypatrzcie sie tym ludziom, bo znowu rwią się do władzy po wyborach samorządowych.

Artefakt
Artefakt
9 lat temu
Odpowiedz do  john gdsom

Pana Orkisza powiat obchodzi na tyle na ile moze sluzyc jako sposob na robienie sobie opinii meza opatrznosciowego. Wielkie g…o obchodzi go to, ze powiat olkuski moze zejsc w nieslawie. Najwazniejsze by na tej wybiedzonej i zdychajacej szkapie robic sobie kampanie wyborcza. Nie pierwszy to raz kiedy dla tego za przeproszeniem „polityka” dobro lokalnej spolecznosci bylo odsuwane na dalszy plan. Finanse powiatu sa tragiczne, to nie szkodzi panu O. wystepowac w roli trybuna. Wystepuje w tej roli ja „Trybuna Ludu”. Niech no Pan Orkisz publicznie powie czyj to glos zwazyl na powolaniu na stanowisko dyrektora ZOZ jednego z tych co doprowadzili do jego ruiny, czym tak lubil chwalic sie w Unii Pracy. Pan Orkisz to typowy polityk hipokryta z rozdetym jak balon ego.

nihli nowi
nihli nowi
9 lat temu

[quote name=”Dyl_Sowizdrzał”]Administrowanie powiatem przy preferowaniu niemerytorycznych motywów zatrudniania oraz mnożeniu etatów i j. organizacyjnych jest udawaniem funkcjonowania tej jednostki samorządu terytorialnego. Powiat olkuski od dłuższego już czasu schodzi „na psy”, a rujnują go nienasycone ambicje olkuskich polityków. Pan Orkisz np. ładnie oddzielił okres , kiedy był wicestarosta i brał udział w zarządzaniu od okresu „upadku”, a przecież też ma swój udział np. w tworzeniu sytuacji w jakiej znalazł się olkuski ZOZ. Pan Orkisz zbyt często ogląda się w lustrze a nie ogląda się za siebie aby zobaczyć co po sobie pozostawia. I na skutek takiego podejścia polityków do rzeczywistości dochodzimy do sytuacji w której najlepszym i radykalnym sposobem na problemy powiatu jest jego likwidacja.[/quote]
chroń Konarskiego, Klichową i innych ekonomistów (patrz OFNE)

Luis
Luis
9 lat temu

Interesującym jest ile mieszkańców kosztuje funkcjonowanie starostwa powiatowego, tzn. jakie są wynagrodzenia starosty i wicestarosty, dyrektorów wydziałów i ich zastępców, dyrektorów jednostek organizacyjnych i ich zastępców, pracowników, diety radnych i inne apanaże związane z przewodnictwem komisji i uczestnictwem w komisjach, ile kosztują sprawy związane z funkcjonowaniem całego starostwa i powiatu. Zapewne są to kwoty sięgające rocznie kilkuset tysięcy albo nawet milionów złotych. W sytuacji kiedy w najbliższych latach powiat ograniczy się praktycznie do obsługi spowodowanego przez siebie zadłużenia i dokonywaniu kolejnych cięć i ograniczeń, uzasadnionym jest pilne rozważenie kwestii celowości dalszego funkcjonowania tego organu władzy i skierowania wniosku do administracji centralnej kraju o jego likwidację i przyłączenie go do pow. krakowskiego lub chrzanowskiego oraz utworzenie w Olkuszu jedynie ekspozytur któregoś z tych powiatów niezbędnych mieszkańcom. Ekonomia jest ważana

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
9 lat temu

Powiat w obecnym w kształcie , zwłaszcza ze względu na sposób w jaki od 1999 roku funkcjonuje starostwo pod katem sposobu doboru kadr i polityki zatrudniani powinien przestać istnieć. Administrowanie powiatem przy preferowaniu niemerytorycznych motywów zatrudniania oraz mnożeniu etatów i j. organizacyjnych jest udawaniem funkcjonowania tej jednostki samorządu terytorialnego. Powiat olkuski od dłuższego już czasu schodzi „na psy”, a rujnują go nienasycone ambicje olkuskich polityków. Pan Orkisz np. ładnie oddzielił okres , kiedy był wicestarosta i brał udział w zarządzaniu od okresu „upadku”, a przecież też ma swój udział np. w tworzeniu sytuacji w jakiej znalazł się olkuski ZOZ. Pan Orkisz zbyt często ogląda się w lustrze a nie ogląda się za siebie aby zobaczyć co po sobie pozostawia. I na skutek takiego podejścia polityków do rzeczywistości dochodzimy do sytuacji w której najlepszym i radykalnym sposobem na problemy powiatu jest jego likwidacja.

stanisław
stanisław
9 lat temu

gdzie jest w tym wszystkim Skarbnik powiatu? To przecież On powinien przedstawiać zagrożenia wynkające z pogarszających się wskaźnikow. Ale najpierw musiałby problem zrozumieć.

Lucek
Lucek
9 lat temu

Podobny program naprawczy jak pan starosta ma pierwszy lepszy menel spod budki z piwem, który zaciąga każdy możliwy kredyt lub wyprzedaje z domu najcenniejsze srebra rodowe.

ciekawy
ciekawy
9 lat temu

Radni poparli finansowe science fiction?

Dotychczasowy plan spłaty kredytów okazuje się więc czystą fikcją, którą zaaprobowała przecież większość radnych powiatowych (z nielicznymi wyjątkami).

Bardzo jestem ciekaw, które to „nieliczne wyjątki” w tej grupie nielotów.

Ktoś wie?

wiadomo
wiadomo
9 lat temu
Odpowiedz do  ciekawy

http://przeglad.olkuski.pl/index.php/aktualnosci/kategorie-aktualnosci/polityka/8501-polityczny-kredyt

Zdecydowano się wprowadzić imienne głosowanie.

Za zaciągnięciem kolejnego kredytu opowiedzieli się Norbert Bień, Krzysztof Dąbrowski, Robert Herzyk, Henryk Kieca, Robert Kozłowski, Jerzy Kwaśniewski, Jan Orkisz, Andrzej Osuch, Edmund Pęgiel, Zdzisław Skoczyń, Zygmunt Solecki, Sośnierz, Stencel, Czesław Żak.

Przeciwni kolejnemu kredytowi byli: Marcin Cockiewicz, Jacek Osuch, Paweł Piasny, Barbara Rzońca, Zdzisława Szczygieł, Danek Ziarno.

Wstrzymali się Zdzisław Słomski i Andrzej Wójcik.

theon
theon
9 lat temu

Czy naprawdę nie można nic zrobić żeby ten olkuski powiat przestał istnieć szybciej ? I czemu mówicie o redukcjach zatrudnienia a milczycie o przyjęciach w starostwie nowych tych co trzeba ?

Mikrus
Mikrus
9 lat temu

Ambicje Olkusz niech schowa do kieszeni, gdyż może był znaczącym miastem w historii, ale nie jest nim obecnie i nic nie zapowiada, że nawet w kilkudziesięcioletniej perspektywie nastąpi jakaś zmiana. Radni od lat chcą tylko dróg i niczego więcej. To nie jest żadna strategia. Wyzbyli się odpowiedzialności za cokolwiek. Dobrze, że jeszcze sąd istnieje, bo tez już groziła likwidacja. Wystarczy zapytać młodych jakie widzą perspektywy w tym mieście. Jedynymi konkretami w tym terenie jest wzrastające bezrobocie, a politycy i radni bajają o szybkiej kolei i miejscach rekreacji. Niedługo większość zdolnych do pracy będzie się rekreowało z musu, bo na pewno nie pracowało. Co tu naprawiać? Jak od lat nie ma w tym mieście i w tym powiecie ludzi zdolnych do jakichkolwiek działań to lepiej polegać na ludziach z innych powiatów, które sobie radzą. Jak naprawa ma polegać jedynie na cięciach to lepiej zrobić radykalne cięcie i zlikwidować niewydolną strukturę administracji.

Mikrus
Mikrus
9 lat temu

Przykro mi ale prawda jest taka,że są miasta które zasługują na funkcję stolicy powiatu i są takie, które na ten zaszczyt nie zasługują, a zostały nimi jedynie z racji sentymentów historycznych i chciejstwa lokalnych polityków. Olkusz mógłby być stolicą powiatu, gdyby były w nim miejsca pracy, inwestycje, zakłady, a prawda jest taka, że Olkusz się składa w każdej z tych dziedzin. O jakimkolwiek rozwoju nie ma mowy. Projekt Pana Piasnego to ciąg dalszy składania się powiatu i marazmu na kolejne kilkanaście lat. Żaden rozsądny człowiek nie powinien kandydować na radnego powiatowego w kilku kolejnych kadencjach, bo program naprawczy wyklucza jakiekolwiek poważniejsze inwestycje. Po co komu taki powiat? No chyba samym starostom i radnym z wiadomych względów. Powiat Olkuski należy, jako bankruta zlikwidować. W Olkuszu spokojnie mogą istnieć delegatury obsługujące najważniejsze sprawy mieszkańców. Tarnów nie jest województwem a istnieją w nim delegatury Krakowa, ale jest mniej urzędasów.

Sisi.
Sisi.
9 lat temu

Trzeba ludzi z wykształceniem a nie zaocznych magistrów po płatnych szkółkach.

gamon
gamon
9 lat temu

Nic nie wyjdzie z tego ich planu naprawczego. To są ludzie skazani na klęskę.

Młody
Młody
9 lat temu

Stanowczo protestuję przeciwko takim „programom naprawczym” aby kolejne pokolenia miały spłacać rozpasanie konsumpcyjne i nieudolność obecnej władzy. Jeżeli nie ma się pomysłu na zwiekszenie przychodu to nalezy ograniczyć wydatki. Zaciągnąć kredyty czy zlecić emisję obligacji to każdy gamoń potrafi. Czy ta władza także prywatnie zadłuża swoje rodziny na dostatnią swoją egzystencję a dzieciom z uśmiechem na twarzy przy „najedzonych brzuchach” mówi że będą spłacać te kredyty i muszą wymyśleć w przyszłości jak to zrobić i za przodków życie na kredyt ,odpracować …

wara od mieszkańców
wara od mieszkańców
9 lat temu

KTO ZADłUZYŁ TO NIECH SPŁACA WŁASNYM MAJĄTKIEM a nie zrzucać długi na wszystkich mieszkańców. Wystarczy sprawdzić która inwestycja nie wypaliła, kto za nią głosował i dług równiutko podzielić.
Jak się chce siedzieć na świeczniku, lekką łapką brać niemałe pieniążki to trzeba mieć HONOR ponosić odpowiedzialność za swoje czyny.

jekaterina
jekaterina
9 lat temu

starosta i wicestarosta nie dadzą rady ponieważ, ich wykształcenie i zdolności są za niewystarczające. Tu jest potrzebny ktos po ekonomii, zarządzaniu, administracji, prawie i jeszcze paru innych fakultetach ( najlepiej jakby to był zespól młodych i dobrze wykształconych ludzi ) a inaczej to tego powiatu nikt nie uratuje.

wstyd
wstyd
9 lat temu

[quote name=”inna”][quote name=”Jan Orkisz radny”]To jest wystawiony rachunek Zarządowi Powiatu za lata 2002 – 2010 pod przewodnictwem Starosty Leszka Konarskiego lidera Wspólnoty Samorządowej, Wicestarosty Kazimierza Ściążko wiceprzewodniczącego PO, członków Zarządu ; Józefa Stacha, Andrzeja Feliksika także ze Wspólnoty Samorządowej.[/quote]
o Kwaśniewskim nie wspomnę[/quote]
Panie „Jan Orkisz radny”. Miał Pan szansę zamilknąć, ale nie wytrzymał Pan. A szkoda. To może napisze Pan, czemu przez 3 lata popierał Kwaśniewskiego i razem z nim zadłużył Powiat do 41 mln zł. Zawsze głosował Pan wtedy „za”. Czemu nie protestował Pan przeciw rolowaniu zadłużenia przez Kwaśniewskiego 3 lata z rzędu? I jak Pan głosował w ub.r. nad tym „finansowym science fiction”? Może zachował się gdzieś protokół z tego głosowania?

Wołodyjowski
Wołodyjowski
9 lat temu

Witam, chciałem skomentować ekonomiczne objawienie pana starosty, ale na to wszystko przychodzi mi tylko jedna złota myśl naszego ostatniego wieszcza narodowego cyt.
„Ch…, dupa i kamieni kupa”
Sienkiewicz.

niktważny
niktważny
9 lat temu

i znowu oszcędzanie na szkołach, od dawna mówię rozsądna sieć szkół – nienormalna proporcja „ogólniaków” nad szkołami kształcącymi w zawodzie – czyli napędzamy bezrobocie w powiecie, a szkoły, które „zaplanował” dawny starosta do likwidacji – umrą… i nikt nie zapyta o sens ….o przygotowanie do pracy,… /i wiele innych czynników/

Monty Python
Monty Python
9 lat temu

Ciekawa ekonomia, która zakłada naprawę finansów powiatu poprzez dalsze jego zadłużanie i wyprzedawanie ostatnich 30% publicznego nadzoru nad „olkuskim” szpitalem. Panie Pawle gratuluję pomysłu, po Pana minie od razu widać, że sukces wyborczy murowany!

inna
inna
9 lat temu

[quote name=”Jan Orkisz radny”]To jest wystawiony rachunek Zarządowi Powiatu za lata 2002 – 2010 pod przewodnictwem Starosty Leszka Konarskiego lidera Wspólnoty Samorządowej, Wicestarosty Kazimierza Ściążko wiceprzewodniczącego PO, członków Zarządu ; Józefa Stacha, Andrzeja Feliksika także ze Wspólnoty Samorządowej.[/quote]
o Kwaśniewskim nie wspomnę

Lichwiarz
Lichwiarz
9 lat temu

Sorry.Taki macie rząd,jakiście wybrali.

demostenes
demostenes
9 lat temu

Zadłużenie powiatu i gminy Olkusz jest rzeczywiście gigantyczne.Zapewne władze powiatowe i gminne, które do tego doprowadziły będą musiały za to odpowiedzieć.Od dawna rozbrzmiewa dzwonek alarmowy, wzywający do oszczędzania i nie zaciągania nowych zobowiązań, zmuszający do przyglądania się każdej wydawanej złotówce.A tymczasem co robi Zarząd Powiatu? Zleca przygotowanie programu naprawczego, żeby móc wyemitować nowe obligacje, żeby znowu zwiększyć zadłużenie Powiatu.Ten program naprawczy, jakżeby inaczej zlecany jest firmie zewnętrznej, czyli znowu wydajemy pewnie z kilkadziesiąt tys. złotych.Taki program naprawczy nie jest w stanie przygotować Zarząd Powiatu, któremu rocznie płacimy z kilkaset tys. złotych, nie jest w stanie przygotować „wspaniały” Skarbnik Powiatu, któremu rocznie płacimy ponad 140 000 zł.Ja do programu zaproponuję gratis obniżenie o połowę wynagrodzenia dla członków Zarządu, Skarbnika i Sekretarza, to są oszczędności kilkuset tys. zł..

ekonomista
ekonomista
9 lat temu

Odniosę się merytorycznie do tematu – jest to bardzo rozsądne i obawiam się, że jedyne wyjście z tego bałaganu. Spłata kredytów do 2029 roku brzmi strasznie i nasze dzieci bedą się głowić jak to spłacić. Wizja komisarycznego zarzadu może nie jest złą opcją ale może program naprawczy jak nazwa wskazuje, naprawi chociaż trochę.

o tak
o tak
9 lat temu

[quote name=”pavv”]Osobnicy którzy sprzedali olkuski szpital powinni skończyć w więzieniu!!![/quote]

Pani Starosto i Wicestarosto więcej wizji – mniej telewizji. Więcej wizji rozwoju powiatu, mniej kampanii w mediach, prasie , telewizji. Już za same uśmiechy Was nie wybiorą

właśnie
właśnie
9 lat temu

[quote name=”pavv”]Osobnicy którzy sprzedali olkuski szpital powinni skończyć w więzieniu!!![/quote]

Oni nie sprzedali, tylko wydzierżawili za śmieszną kwotę na 25 lat spółce ze Szczecina ,w której nabyli udziały w wysokości tylko 30 %, czyli pozbyli się nadzoru.

Jan Orkisz radny
Jan Orkisz radny
9 lat temu

To jest wystawiony rachunek Zarządowi Powiatu za lata 2002 – 2010 pod przewodnictwem Starosty Leszka Konarskiego lidera Wspólnoty Samorządowej, Wicestarosty Kazimierza Ściążko wiceprzewodniczącego PO, członków Zarządu ; Józefa Stacha, Andrzeja Feliksika także ze Wspólnoty Samorządowej.

pavv
pavv
9 lat temu

Osobnicy którzy sprzedali olkuski szpital powinni skończyć w więzieniu!!!

amisz
amisz
9 lat temu

Przed rozwinięciem artykułu jedna buźka po rozwinięciu dwie buźki. Na pokaz i pod publiczkę.

dość tej gry.....
dość tej gry.....
9 lat temu

Może i ci państwo ze zdjęcia chcą coś zrobić w kierunku poprawy ale znając życie to co zrobią to jest kosmetyka przedwyborcza. I bardzo proszę nie emanujcie tych twarzy przy każdym artykule o starostwie. To już się robi niesmaczne i bardzo sztuczne. Wyborcy ich ocenią po owocach swojej pracy a nie po sztucznym wyglądzie. Telefon w ręce i czysta kartka, przecież to ustawka.