rabsztyn 3

Artykuł sponsorowany
W 2015 r., po niemal dwuletniej przerwie, spowodowanej prowadzeniem prac rekonstrukcyjnych, pierwsi turyści mieli okazję zwiedzić zamek w Rabsztynie.

Zgodnie z prowadzoną statystyką, było ich blisko 32 tysiące, co stanowi prawdziwy rekord. Nie oznacza to jednak zakończenia wszystkich prac, gdyż w 2015 r. nadal były one prowadzone, przy dużym finansowym udziale dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jakie są ich efekty?

 

W 2015 r. dokonano odgruzowania piwnicy traktu południowego. W obrębie studni wykonano badania archeologiczne i usunięto zasypisko gruzowe, ujawniając szereg podkuć skalnych, świadczących o użytkowym charakterze tego miejsca, jak również precyzując kształt studni na tej głębokości (w centralnym miejscu ujawniono wykuty w skale na rzucie zbliżonym do kwadratu o boku ok. 2 m, otwór, który obecnie ma głębokość ok. 1,5 m).rabsztyn 1

Zakonserwowano detale kamieniarskie odnalezione w trakcie badań archeologicznych w 2014 r., w szczególności oczyszczono, odsolono, wzmocniono strukturalnie i zaimpregnowano zabytkowe elementy.

Wykonano prace zabezpieczające mury i sklepienia w obrębie zamku średniego – etap II, w ramach których m.in. uzupełniono i wzmocniono osłabione partie murów oraz głębokie wyrwy, wylano płytę żelbetową nad środkową piwnicą, wykonano wylewkę betonową nad sklepieniem kamiennym, zrekonstruowano przesklepienie piwnicznego szachtu okiennego, ułożono posadzkę kamienną, przeprowadzono konserwację ścian kamiennych i ceglanych oraz osadzonych w tym miejscu fragmentów kamiennych portali okiennych i drzwiowych. Po odgruzowaniu piwnicy traktu południowego, ceglane ściany piwnicy poddano zabiegom konserwatorskim, wschodnią ścianę wykutą w skale uzupełniono kamieniem, piwnicę przykryto tymczasowym zadaszeniem, zabezpieczającym przed wpływem czynników atmosferycznych.rabsztyn 2

Łącznie w 2015 r. na prace na zamku w Rabsztynie wydano ponad 470 tys. zł. 250 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Burmistrz Roman Piaśnik wystąpił z kolejnymi wnioskami dofinansowanie dalszych prac, aby móc jak najszybciej udostępnić turystom cały obiekt. O tym, czy Ministerstwo przyzna środki przekonamy się jednak dopiero na przełomie lutego i marca br.

{jcomments off}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze