Jaroszowiec

Mieszkańcy Jaroszowca mają dosyć wypadków i potrąceń pieszych w obrębie tamtejszej drogi powiatowej: żądają instalacji „inteligentnej” sygnalizacji świetlnej, reagującej m.in. na przekroczenie prędkości przez nadjeżdżające pojazdy.

Przypominamy, że pod koniec listopada w rejonie przejścia dla pieszych przy ulicy Kolejowej w Jaroszowcu potrącona została nastolatka: sytuacja była na tyle poważna, że ranna dziewczyna musiała zostać przetransportowana Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Na dodatek, była to już kolejna tego typu sytuacja w tym miejscu w ciągu ostatnich lat. Wydarzenie to skłoniło zatem mieszkańców Jaroszowca, pracowników okolicznych firm oraz lokalnych przedsiębiorców do przygotowania petycji, której adresatem są władze Powiatu Olkuskiego.

W dokumencie przesłanym przez Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Olkuszu Sebastiana Tomsię mieszkańcy domagają się od władz naszego powiatu podjęcia bezpośrednich działań związanych z poprawą bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych poprzez budowę i montaż inteligentnej sygnalizacji świetlnej, reagującej na przekroczenie dopuszczalnej prędkości oraz każdorazowe żądanie pieszego.

„Każdego roku około 600 dzieci ginie w wyniku wypadku drogowego, a prawie 12 000 zostaje rannych, z tego niektóre zostają kalekami do końca życia. W ciągu ostatnich lat można zaobserwować wyraźną tendencję wzrostową tego zjawiska. Każdego roku liczba wypadków zwiększa się o kilka tysięcy. Najwięcej wypadków drogowych z udziałem dzieci dotyczy grupy wiekowej 5-8 lat. Jak podaje KGP, tylko w 2021 roku w Polsce miało miejsce aż 1 775 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat” – wyliczają autorzy petycji.

Ich zdaniem, przy obecnym natężeniu ruchu, bez prawidłowego oznakowania i jego egzekwowania, system dróg nie będzie funkcjonował prawidłowo: „Tam, gdzie mamy do czynienia ze spotkaniem się kilku potoków ruchu (pieszego i samochodowego), trudne będzie zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jeśli nie będziemy mieli właściwego systemu oznakowania dróg” – podkreślają mieszkańcy, czego koronnym przykładem jest wspomniane, niedawne potrącenie 15-latki.

W pobliżu miejsca wypadku znajduje się szereg instytucji użytku publicznego, takich jak szkoła, przedszkole, ośrodek zdrowia, kościół czy boisko sportowe i basen. Przejście dla pieszych sąsiaduje również z przystankiem autobusowym, sklepem oraz zakładem produkcyjnym. Wszystko to sprawia, że codziennie przewijają się tam rzesze pieszych. Na drodze powiatowej występuje ponadto wzmożony ruch samochodów ciężarowych obsługujących okoliczne zakłady pracy.

„Jako mieszkańcy Powiatu Olkuskiego prosimy o podjęcie zdecydowanych działań związanych z poprawą bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych w Jaroszowcu w ciągu drogi będącej pod Zarządem Powiatu, poprzez budowę i montaż inteligentnej sygnalizacji świetlnej reagującej na przekroczenie dopuszczalnej prędkości oraz na żądanie pieszego” – czytamy w petycji, pod którą podsiało się 279 osób. Jej głównym adresatem jest Przewodniczący Rady Powiatu w Olkuszu, ale jej kopie trafiły również do Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity, Wójta Gminy Klucze Norberta Bienia oraz posłów i ministrów: Agnieszki Ścigaj, Jacka Osucha i Andrzeja Adamczyka.

fot.: Sebastian Tomsia

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze