Olkusz

Od kilku miesięcy trwa remont drogi powiatowej obejmującej m.in. ul. ks. Gajewskiego i ul. Biema w Olkuszu. Jedną z konsekwencji tej inwestycji będzie stałe przeniesienie znajdującego się tam przystanku autobusowego, obsługującego kursującą tamtędy linię „M”, co nie wszystkim przypadło do gustu. Jakie dokładnie zmiany czekają pasażerów?

W wyniku prac remontowych prowadzonych obecnie w obrębie ul. ks. Gajeskiego i ul. Biema, zmianie ulegnie dotychczasowa lokalizacja przystanku autobusowego, obsługiwanego przez linię „M” na trasie z Osiedla Młodych, przez Osiedle Pakuska, w kierunku centrum miasta. Przystanek, na którym wsiadało dotąd wielu mieszkańców okolicznych bloków oraz uczniów znajdującej się po sąsiedzku szkoły, będzie teraz zlokalizowany po drugiej stronie skrzyżowania. Po zakończeniu inwestycji, autobusy ZKG „KM” będą zatem musiały albo zmienić swoją trasę, albo całkowicie zrezygnować z obsługi tej części osiedla.

Temat ten poruszaliśmy jeszcze we wrześniu: „Przebudowa drogi powiatowej nr 1076K Krzeszowice – Gorenice – Olkusz (ul. Dworska) związana jest ze zmianą stałej organizacji ruchu. Lokalizacja przystanku «Olkusz Kościół» zostanie zmieniona i znajdować się będzie wraz z zatoką autobusową przy skrzyżowaniu ul. Biema z ul. Legionów Polskich” – tłumaczył pod koniec wakacji dyrektor Zarządu Drogowego w Olkuszu Paweł Pacuń.

Niedawno w tym temacie zaangażował się także przewodniczący Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu Łukasz Parfiński: „Linia «M» jest najczęściej wybieraną przez Olkuszan trasą przejazdu ze względu na jej dotychczasowy przebieg. Prowadzi ona z ul. Krasińskiego między innymi przez ul. Ks. K. S. Gajewskiego, Legionów Polskich, Osiecką, a następnie Al. 1000-lecia do Szpitala i dalej w kierunku wiaduktu do dworca PKS i PKP, łącząc dwa największe osiedla z centrum miasta. Biorąc powyższe pod uwagę, w imieniu ZKG «KM», ale przede wszystkim dbając o dobro, bezpieczeństwo i komfort pasażerów korzystających z naszej komunikacji, oczekujemy pozostawienia przystanku autobusowego w dotychczasowym miejscu. Mając nadzieję, że wola oraz dobro i komfort mieszańców tych największych osiedli jest dla państwa na pierwszym miejscu, liczę na przychylenie się do naszego wniosku”  czytamy w piśmie, które skierował on do władz Powiatu Olkuskiego.

My z kolei zapytaliśmy władze powiatu, z jakiego powodu podjęto decyzję o przeniesieniu przystanku i czy na obecnym etapie prac istnieje jeszcze możliwość przychylnego ustosunkowania się do apelu skierowanego przez ZKG „KM” w Olkuszu. Jak tłumaczy Wicestarosta Olkuska Paulina Polak, przeniesienie zatoki za skrzyżowanie z ul. Legionów Polskich było podyktowane względami bezpieczeństwa ruchu oraz obowiązującymi przepisami prawa określającymi warunki techniczne, jakimi powinny odpowiadać drogi publiczne.

„Mając na uwadze potrzeby mieszkańców, w dniu 05.12.2022 r. w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Krakowie odbyło się spotkanie z Panią Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich, w którym uczestniczyli Wicestarosta Olkuski, Przewodniczący Związku Komunalnego Gmin «Komunikacja Międzygminna» oraz Dyrektor Zarządu Drogowego w Olkuszu. Przedmiotem spotkania było wypracowanie rozwiązania, które pozwoliłoby Mieszkańcom Olkusza korzystać z linii komunikacyjnej «M» na dotychczasowych zasadach.” – przekonuje Paulina Polak.

„Po przeanalizowaniu sprawy Pani Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich wstępnie zadeklarowała podjęcie działań zmierzających do zmiany stałej organizacji ruchu i dopuszczenie lewoskrętu dla pojazdów ZKG «KM», w szczególności dla linii «M», z obwodnicy Olkusza w ul. Sosnową. Równolegle, Starosta Olkuski wystosował oficjalną prośbę w tej sprawie do władz Zarządu Dróg Wojewódzkich. Do czasu zakończenia przebudowy drogi powiatowej 1076K, przystanek, który obsługuje linia «M», pozostaje w dotychczasowej lokalizacji” – relacjonuje wicestarosta Polak.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze