Akcja „Sprzątanie Świata” przeprowadzana jest w powiecie olkuskim od wielu lat. Jednak w tym roku po raz pierwszy organizowane są działania pod hasłem „Czysta Jura”. W jej ramach do lasów i na szlaki turystyczne Olkusza i Klucz wyruszyło w czwartek 80 uczniów gimnazjów z obu miejscowości.
Porządkowaniu urokliwych terenów Jury patronuje Nadleśnictwo Olkusz oraz miejscowe magistraty.
– Akcja „Czysta Jura” jest organizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii „Sprzątanie Świata – Polska”. Swoim charakterem nawiązuje ona do akcji organizowanych przez Częstochowski oddział PTTK w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej od roku 1981, a więc na długo przed powstaniem międzynarodowej idei sprzątania świata, która zrodziła się dopiero w roku 1990 – wyjaśnia Ryszard Malik z Nadleśnictwa Olkusz.
Myślą przewodnią tej akcji jest zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania środowiska oraz ukazanie walorów przyrodniczych, krajobrazowych i historyczno-kulturowych w regionie jurajskim.
Zamiarem organizatorów akcji jest zasygnalizowanie problemu „śmieciowego” lokalnym społecznościom. A problem ten w naszym regionie jest potężny. Każdego roku z terenów wszystkich sześciu gmin powiatu olkuskiego oraz z lasów wywozi się 400 ton odpadków, które podrzucają tam mieszkańcy.
Podczas akcji młodzież z Olkusza porządkowała lasek przy osiedlu Pakuska, położony przy czerwonym szlaku rowerowym Orlich Gniazd, oraz teren starego cmentarza żydowskiego w Olkuszu. Uczniowie z Klucz zbierali odpadki w okolicach stawów Czerwonego i Zielonego, na terenie leśnym Kobylicy oraz wzgórzu Dąbrówka przy Pustyni Błędowskiej.
Akcję zakończyła wizyta w ośrodku naukowo – dydaktycznym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Smoleniu oraz wspólne ognisko. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki – sportowe czapki i kamizelki z logo akcji.
Jak zapewniają przedstawiciele Nadleśnictwa, to pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie, tego typu działania i sprzątanie Jury będzie przeprowadzane jesienią każdego roku.
– Chcemy pokazać młodemu pokoleniu, a poprzez nie także osobom dorosłym, jak dużym zagrożeniem dla środowiska i zdrowia jest zaśmiecanie terenów atrakcyjnych turystycznie i wypoczynkowo, oraz brak świadomości mieszkańców o konieczności bezpiecznego gromadzenia i wywozu odpadów – dodaje przedstawiciel olkuskiego Nadleśnictwa.