Olkusz

Są szanse na to, że opustoszały budynek przy ul. Piłsudskiego w Olkuszu przestanie w końcu szpecić okolicę. Od pewnego czasu na terenie zdewastowanego obiektu, w którym niegdyś mieściło się najstarsze olkuskie liceum, toczą się prace remontowe. W przyszłości ma tam powstać blok mieszkalny.

Budynek przy ul. Piłsudskiego ma długą historię. Przed drugą wojną światową znajdowało się w nim gimnazjum. Podczas okupacji Niemcy przekształcili je na wojskowy szpital. Do budowy muru wokół obiektu i dziedzińca znajdującego się na jego terenie użyto macew, czyli żydowskich płyt nagrobnych. Po wojnie funkcjonowało tutaj liceum. W 1976 roku I Liceum Ogólnokształcące przeniesiono jednak do budynku na ulicy Polnej. Wtedy też obiekt nieopodal skweru zaczął podupadać.

Przez pewien czas funkcjonowała w tym miejscu szkoła nauki jazdy i kaplica jednego ze związków wyznaniowych. Później budynek opustoszał i rozpoczęła się jego swoista agonia. Na terenie obiektu urzędowali głównie bezdomni i amatorzy napojów wyskokowych. Kilka razy wybuchał też pożar. Jego powybijane okna i zniszczona elewacja mocno kontrastowały z zadbanym i cichym sąsiedztwem osiedla domków jednorodzinnych.

W 2015 roku przedstawiciele fundacji Shalom z grupą wolontariuszy ze Stanów Zjednoczonych i Polski zdemontowali część macew. Odzyskane nagrobki przewieziono na nowy kirkut. W listopadzie 2017 r. miała miejsce druga akcja ratowania żydowskich zabytków, tym razem przeprowadzona przez lokalnych historyków i społeczników.

Gmach jest prywatną własnością, która przez długi czas wystawiona była na sprzedaż. Ze względu na dużą kubaturę i koszty koniecznego remontu, inwestorzy nie kwapili się do zakupu tej nieruchomości. Od pewnego czasu teren ten jest jednak ogrodzony, a w obrębie działki krzątają się robotnicy. Na chwilę obecną został rozebrany dach dawnej szkoły. Jak udało nam się ustalić, ma tutaj powstać blok mieszkalny z podziemnym garażem i windą. Nie wiadomo jeszcze, z ilu mieszkań będzie się składał.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o