dawca bukowno

Kolejnych 28 osób dołączyło do Fundacji DKMS w ramach Dnia Dawcy Szpiku, jaki w minioną sobotę odbył się w Bukownie. Rejestracja potencjalnych dawców idealnie wkomponowała się w miejskie święto, a wśród osób chcących oddać cząstkę siebie dla ratowania życia bliźnich, znalazło się też kilku uczestników rajdu rowerowego, który już po raz drugi towarzyszył akcji.

Rejestracja potencjalnych dawców ruszyła w sobotę o godz. 16:00. Do wpisania się do coraz większej bazy DKMS zapraszali wolontariusze Stowarzyszenia „Zielone Światło”, a także Olkuskiej Drużyny „S”. Nieco później do rejestrujących dotarli cykliści z grupy „Rower, Lubię Go!”, którzy nie tylko zachęcali do udziału w akcji, ale sami wypełniali fundacyjne wnioski.

Cel jest przecież szczytny. Być może w przyszłości, w gabinecie lekarskim nawet na drugim końcu Polski, uda się odnaleźć swojego genetycznego bliźniaka i uratować mu życie. Gra jest więc warta świeczki, tym bardziej, że niesienie pomocy innym wcale nie wiąże się bólem oraz przymusową hospitalizacją. – To stereotypy, które należy jak najszybciej obalić – mówi Grzegorz Ludwiczak z „Zielonego Światła”. Przypomnijmy, że w 80% przypadków, komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. Procedura ta stosowana jest w medycynie od 1988 roku. Przed pobraniem przez pięć dni dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka np. w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania krew Dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, następnie przechodzi przez maszynę, gdzie separowane są komórki macierzyste i wraca do organizmu poprzez drugą rękę.

Tylko w 20% przypadków szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego. Zabieg wykonywany jest dodatkowo w znieczuleniu ogólnym, przy użyciu specjalnej igły. Od znajdującego się w narkozie dawcy pobiera się około jednego litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu dwóch tygodni.

W ciągu sześciu lat, a więc od momentu powstania Fundacji DKMS Bazy Dawców Szpiku Komórek Macierzystych Polska w 2008r., udało się zarejestrować ponad 670 tysięcy potencjalnych dawców. Kolejna akcja w powiecie, tym razem przeprowadzona w Bukownie, zapewniła fundacji 28 nowych potencjalnych dawców. 

Fot. Stowarzyszenie Zielone Światło

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jan
jan
8 lat temu

A czy pobór jest realizowany w Niemczech? Kto i ile płaci Fundacji za pobranie?