Przekształcić szpital? – to już niemal przesądzone. Ale kto tego dokona?  Na ten temat znowu dyskutowali olkuscy radni. Tym razem pod lupę wzięli prace komisji konkursowej, która oceniała oferty firm złożone na ogłoszony przez zarząd powiatu konkurs. Spośród trzech zgłoszonych ofert dwie znalazły się w drugim etapie, a ostatecznie tylko jedna z nich spełniła kryteria konkursowe. Zarządowi zarzucono nie tylko, że nie informuje o podejmowanych działaniach radnych, lecz że wręcz dezinformuje olkuskie społeczeństwo. – Nie rozdajemy kart pod stołem! – stanowczo zaprzeczał wicestarosta Kazimierz Ściążko.
Sprawa przekształcenia Szpitala Powiatowego w Olkuszu nabiera tempa. Zarząd realizuje, podjętą 13 maja, uchwałę intencyjną w tej sprawie. Trwają rozmowy z przedstawicielami szczecińskiej spółki „Nowy szpital”, która ma utworzyć i poprowadzić niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, czyli niejako stary szpital – po nowemu. Do rad gmin, których mieszkańcy leczą się w olkuskim szpitalu, skierowano już prośby o wyrażenie opinii w tej sprawie. Szykują się też zmiany w kierownictwie. Radni, którzy są przeciwni zmianom, nie odpuszczają jednak. W środę, podczas sesji Rady Powiatu, znów wywołano temat przeprowadzonego konkursu. Wątpliwości budził fakt, że ostatecznie w finale pozostała tylko jedna firma, a jej oferty nie można było porównać z innymi. Regulamin konkursu mówił np. o możliwości przyznawania punktów za każde konkursowe kryterium. Jednak od takiej oceny odstąpiono. Sekretarz Ewa Klich wyjaśniała, że komisja przyznała grupie „Nowy Szpital” wysoką ocenę w każdym z wymienionych kryteriów – było ich sześć –  z braku konieczności porównywania ofert zrezygnowano z oceny punktowej ze względu na to, iż w finale znalazła się tylko jedna firma.
Dyskusja rozgorzała, po tym jak radny Jan Orkisz przytoczył artykuł opublikowany na początku lipca w „Gazecie Krakowskiej”. Zamieszczono w nim m.in. wypowiedź Jolanty Stańczykiewicz, wiceprezes Centrum Medycznego „Ujastek” z Krakowa, a więc firmy, która w ostatniej chwili wycofała się z udziału w konkursie, mimo że została zakwalifikowana do drugiego etapu. – Nie złożymy swojej oferty, ponieważ pojawiło się zbyt wiele niejasności i znaków zapytania. Nie ma do dziś jasno określonych warunków współpracy ze Starostwem. Nie poinformowano nas nawet o tym, w jakim stanie finansowym jest placówka – podawała za Jolantą Stańczykiewicz „Krakowska”. Jan Orkisz zwrócił uwagę, że artykuł ten sugeruje, iż jeden z oferentów miał problem z dostępem do informacji w przeciwieństwie do spółki ze Szczecina, która już wcześniej dostała całą dokumentację z 5. poprzednich lat.
Wicestarosta Kazimierz Ściążko powiedział, że nikt w tej sprawie nie wnosił protestu, a zarząd nie miał możliwości odniesienia się do tej wypowiedzi w artykule. Jak zapewnił, gdyby spółka chciała uzyskać te informacje, to miała do nich wolny dostęp, jednak nie zwróciła się do właściwego źródła.
Przypomnijmy więc, że komisja konkursowa powołana do wyboru firmy, która ma utworzyć i poprowadzić niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, odbyła cztery posiedzenia. Pierwsze dwa z nich dotyczyły formalnej oceny zgłoszeń. Dopiero po przejściu tego etapu spółka mogła zostać dopuszczona do uzyskiwania wszelkich możliwych informacji. – Zarząd przyjął taką koncepcję, żeby informacji, często objętych tajemnicą służbową, nie mógł pozyskać  ktoś, kto jest zbyt mało wiarygodny na rynku, bądź jeśli jest nie do końca możliwe sprawdzenie jego wiarygodności – podkreśliła sekretarz Ewa Klich. Aby przekonać się, czy firma ma rzeczywiście wystarczające kompetencje, wymagano od niej informacji dotyczących doświadczeń oferenta na rynku oraz referencji jednostek samorządu terytorialnego. Okazało się jednak – jak powiedział wicestarosta Ściążko – że jedna z firm w ogóle nie złożyła sprawozdania finansowego z działalności firmy w ubiegłym roku.
Spośród trzech firm, które zgłosiły się do pierwszego etapu, wszystkie wymagane kryteria spełniło konsorcjum „Nowy Szpital”, natomiast wątpliwości wzbudziła oferta Centrum Medycznego „Ujastek”. Komisja jednak warunkowo zwróciła się do firmy o uzupełnienie oferty, wyznaczając dodatkowy, kilkudniowy termin. -Uzupełnienie dotarło, i mimo że nadal budziło pewne wątpliwości, komisja dopuściła je do kolejnego etapu, by dać firmie szansę na przygotowanie oferty. Firma została poinformowana, że jest dopuszczona do drugiego etapu, oraz skąd może pozyskiwać wszelkie niezbędne dane. Firma trzykrotnie umawiała się na spotkanie z dyrekcją szpitala i trzykrotnie spotkania te odwoływała. To oferent był zobligowany do tego, by zwrócić się o informacje, czego nie uczynił – mówiła w czasie sesji Ewa Klich.
Jednak zdaniem Jana Orkisza radni mają zbyt mały wpływ na planowany proces przekształceń. – Zarząd Powiatu przygotował projekt uchwały, który opiniują teraz gminy. Jeżeli my jako Rada Powiatu będziemy chcieli dokonać w nim zmian, to trzeba będzie go skierować do ponownego zaopiniowania. W tej chwili nie mamy wpływu na  kształt tego projektu – mówił Jan Orkisz. Podawał przy tym przykład powiatu pilskiego, gdzie to Rada opracowuje projekt uchwały o przekształceniu, zaś tamtejszy starosta  przeprowadził szereg konferencji z udziałem nie tylko samorządowców i pracowników szpitala, którego sprawa dotyczy, ale też mieszkańców oraz przedstawicieli Ministerstwa. Prace nad przekształceniem szpitala trwają tam 7 miesięcy, co zdaniem radnego gwarantuje pełną jawność wszystkich działań. Tego zabrakło mu w przypadku działań władz powiatu olkuskiego. Przewodnicząca Rady Lidia Gądek skwitowała to krótko: – Nie znam sprawy powiatu pilskiego. Dyskusja toczy się tam 7 miesięcy, ale co w ten sposób powiat zyskał? Czy przyniosło to jakieś efekty? To nie jest tak, że w naszym powiecie rozmowy zaczęły się przed kilkoma miesiącami. Programy restrukturyzacyjne wprowadzane są od lat, a tematem zajmowała się nie tylko poprzednia Rada, ale nawet Rada pierwszej kadencji – podkreśliła przewodnicząca.
Zarzuty, że pewne działania podejmowane są niejako za plecami radnych, a jeszcze bardziej pojawiające się wśród opinii publicznej spekulacje, iż z góry założono, która oferta będzie najlepsza i która firma wygra konkurs, wzburzyły władze powiatu. Lidia Gądek przypomniała, że również radnym opozycyjnym proponowano udział w  komisji konkursowej, dzięki czemu mieliby bezpośrednie informacje na temat przebiegu prac. Żaden z nich jednak tej propozycji nie przyjął. – Nie mogłem brać udziału w pracach komisji konkursowej, skoro nie zgadzam się na przekształcenie szpitala – tłumaczył radny Marek Dąbek, przyznając jednak przy tym, iż faktycznie złożono mu taką propozycję.
– Nie rozdajemy kart pod stołem – zdecydowanie powiedział wicestarosta Kazimierz Ściążko. Kilkakrotnie podkreślił, że wszelkie dane są przekazywane radnym na bieżąco i że jedyną intencją władz powiatu jest to, by zapewnić mieszkańcom jak najszerszy dostęp do opieki medycznej oraz by przekształcenie ZOZ odbyło się w sposób najbardziej korzystny dla pracowników szpitala i dla powiatu. Przyznał, że nie może ujawniać jeszcze pewnych założeń dotyczących np. tego, jaki ma być procentowy udział powiatu w przekształconym zakładzie, gdyż jest to obecnie temat negocjacji. Zapewnił jednak o jednoznacznym stanowisku władz powiatru w kwestii majątku. – Majątek szpitala będzie dzierżawiony. To będzie nadal nasz majątek i nie zamierzamy się go pozbywać. Nie ma też wątpliwości co do tego, że nie sprzeda wszystkich udziałów w nowym podmiocie. Ile ich pozostanie we władaniu powiatu – pokażą negocjacje.
Iwona Krzystanek

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jan Orkisz
Jan Orkisz
14 lat temu

Zachęcam Państwa do przeczytania artykułu pt. Co dalej ze szpitalem? na stronie Powiatu Pilskiego. Porównacie Państwo sposób podejmowania decyzji, w imieniu mieszkańców , dotyczącej losów szpitala publicznego przez Starostę Pilskiego i StarostęOlkuskiego. Róznica ogromna. Jednocześnie pragnę zwrocić uwagę Pani Przewodniczacej Rady Powiatu w Olkuszu, że mówi nieprawdę twierdząc że proponowała Pani opozycji udział w komisji konkursowej. Proponowała Pani udział w komisji tylko niektórym radnym z opozycji. Wynika z tego ,że opozycja może mieć w komisji radnego tylko pod warunkiem że to Pani kandydat. Taką demokrację to już przerabialiśmy.Chcę także dodać, że do pracy w tej komisji nie zostali dopuszczeni przedstawiciele pracowników szpitala w Olkuszu, pewnie również z tego samego powodu, bo co by było gdyby Rada Pracowników lub Związki Zawodowe ZOZ u wskazały pracownika bez Pani akceptacji?.Mój wniosek o konsultacje wśród mieszkanców powiatu , jakiego chcą szpitala został odrzucony.

Jan Orkisz
Jan Orkisz
14 lat temu

Jeżeli chcecie Państwo porównać jak w innych powiatach prowadzone są konsultacje ze społeczeństwem, w tak ważnych sprawach jak likwidacja jedynego w powiecie publicznego szpitala, zachęcam do przeczytania artykułu pt.”Co dalej ze szpitalem ?- Powiat Pilski”. Jestem przekonany ,że sami Państwo zobaczycie różnce w postępowaniu władz Powiatu Pilskiego i Olkuskiego przy podejmowaniu tak ważnej dla mieszkańców decyzji. Cytat z tego artykułu :” W czasie debaty zorganizowanej dla mieszkańców w sprawie likwidacji publicznego szpitala Starosta mówił ;Spotykamy się – mówił do zgromadzonych mieszkanców starosta pilski Tomasz Bugajski – z otwartą przyłbicą . Żadne wiążące decyzje nie zostały jeszcze podjęte.Chcemy wspólnie rozważyć czy droga którą Zarząd Powiatu w Pile proponuje jest rzeczywiście najlepszym rozwiazaniem dla tego szpitala”. 13 maja br. na sesji Rady Powiatu w Olkuszu Starosta Olkuski Leszek Konarski mówił :” Żeby sprawować opiekę zdrowotną wcale nie potrzeba mieć szpitala”