domofony 1

Z końcem stycznia, pod osłoną nocy w kilkunastu klatkach schodowych bloków na osiedlu Młodych nieznani do dzisiaj sprawcy podłożyli ogień. Dzięki szybkiej reakcji mieszkańców, oprócz okopconych ścian i tablic ogłoszeniowych, nie doszło do większych zniszczeń. Mieszkańcy, nie czekając na ruch policji i spółdzielni mieszkaniowej, wzięli sprawy w swoje ręce, podejmując decyzję o założeniu domofonów na własny koszt.

Niedawne podpalenia mocno poruszyły społeczność os. Młodych. Na specjalnie zwołanym spotkaniu dla mieszkańców w Szkole Podstawowej nr 2, oprócz lokatorów bloków gdzie doszło do podpaleń, pojawili się też ci, którzy wobec ostatnich wydarzeń poczuli się zagrożeni. Wszyscy jednym głosem mówią o potrzebnie powrotu do zamykanych na klucz klatek schodowych oraz do instalacji domofonów. To w znacznym stopniu ma poprawić bezpieczeństwo. Na spotkanie dotarli też przedstawiciele firm trudniących się w zakładaniu instalacji domofonowych. Mieszkańcy otrzymali cenniki kosztów oraz gwarancję, że przy większym jednorazowym zamówieniu będą mogli liczyć na korzystne rabaty. Tak czy inaczej, z wyciągów najkorzystniejszych ofert wychodzi na to, że założenie domofonu w danym mieszkaniu będzie kosztowało ich lokatorów od 200 zł w górę.

Na chwilę obecną nie ma co liczyć na jakąkolwiek partycypację w kosztach ze strony Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, choć tak naprawdę większość zainteresowanych instalacją domofonów, od samego początku liczyła się z wydatkiem tylko i wyłącznie z rodzinnego budżetu. Co zrozumiałe, najbardziej zdeterminowani są mieszkańcy tych klatek, gdzie ogień już podłożono. Oni jako pierwsi podjęli rozmowy z firmami wykonującymi instalacje.

Domofony oraz zamknięte na klucz klatki schodowe to jednak nie wszystko. W imieniu mieszkańców o poprawę bezpieczeństwa na terenie osiedla do burmistrza Romana Piaśnika zaapelował radny Wojciech Ozdoba.

– Niestety na naszym osiedlu wybryki chuligańskie zdarzają się nadzwyczaj często. Podpalone czy porysowane samochody, skradzione rowery z klatek, dewastacje ławek, koszy, przystanków, znaków drogowych czy elewacji bloków, to raczej normalność niż odosobniony przypadek – zaznacza radny Rady Miejskiej, będącym mieszkańcem osiedla Młodych.

domofony 2

Samorządowiec, jak to podkreśla – w trosce o wspólne dobro – w interpelacji skierowanej do włodarza miasta prosi o zabezpieczenie w tegorocznym budżecie gminy odpowiedniej kwoty na stworzenie systemu monitoringu. – Nieustanne koszty remontów zniszczonego mienia należącego do gminy z pewnością są wyższe niż jednorazowy wydatek na bezobsługowy system monitoringu. Pewnie zostaną podniesione głosy, że kamery i tak nie uchronią przed wandalami czy rabusiami. Jednak obecność monitoringu przyczyni się do zmniejszenia poczucia bezkarności, a nagrania video z pewnością będą dowodami w śledztwach i pomogą policji w schwytaniu przestępców – dodaje Wojciech Ozdoba.

Jednocześnie radny w imieniu lokalnej społeczności zaapelował o zwiększenie częstotliwości patroli straży miejskiej na terenie osiedla Młodych. Pismo skierowane do szefa magistratu zostało podpisane przez kilkudziesięciu mieszkańców. Czy okaże się skuteczne? Czas pokaże.

Przy okazji ostatniego spotkania w SP 2 nie zabrakło również przedstawicieli policji. Funkcjonariusze jeszcze raz podkreślili ważną rolę mieszkańców w sprawie ujęcia sprawców niedawnych podpaleń. Wszyscy, którzy w swojej okolicy dojrzą coś niepokojącego bądź dziwnie zachowujące się osoby powinni niezwłocznie skontaktować się z komendą dzwoniąc na numer alarmowy 997.

24
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
23 Wątków
1 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
SENI O Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
KOLA
KOLA

NIESTETY ALE MIESZKANCY MUSZA NA WLASNY KOSZT KUPOWAC DOMOFON A TO POWIENN BYC ZASRA…..OBOWIAZEK SPOLDZIELNI!!!!!! chore to wszsytko!!!!

SENI O
SENI O

hah spoldzielnia moze sobie kupić i możesz to nazywać obowiązkiem ale jak spoldzielnia to zrobi to dowali wam czynsze że się zesracie! Lepiej samemu to zrobić, znaleźć wśród mieszkańców kogoś kto się zna i założy albo ma kontakt do taniego instalatora. Spółdzielnia weźmie przetarg, koszty z kosmosu. Nie, wbrew pozorom, zwalania na spoldzielnie nie jest korzystne dla mieszkańców.

z Osiedla
z Osiedla

[quote name=”KOLA”]NIESTETY ALE MIESZKANCY MUSZA NA WLASNY KOSZT KUPOWAC DOMOFON A TO POWIENN BYC ZASRA…..OBOWIAZEK SPOLDZIELNI!!!!!! chore to wszsytko!!!![/quote]
zgadza się! niestety spółdzielnia w obecnej formie to relikt przeszłości. Na nic nie ma pieniędzy a czynsze wyższe niż w większych miastach. Nie słyszę też nic o pozyskiwaniu środków z funduszy europejskich na ocieplenia, imprezy kulturalne, tylko doić od mieszkańców.

pakos
pakos

Kampania wyborcza ruszyła, temat zastępczy domofony.

Henryy
Henryy

A dlaczego nikt nie chce zakłądać domofonów na osiedlu czy też teraz ul. Sosnowej w Kluczach? Pijani okupują klatki. Kradną rowery i wózki. Dlaczego w Kluczach nikt takiego pomysłu nie raczy podać?

Mat
Mat

Nie rozumiem całego zamieszania. Domofony to „wynalazek” który funkcjonuje na olkuskich osiedlach od blisko 25 lat. Nie pamiętam, aby miasto, czy spółdzielnie dofinansowywały taką inwestycję kiedykolwiek. Kto się chciał zabezpieczyć – zrobił to bez większego problemu. Teraz to już bicie piany i próba zbierania poparcia w zbliżających się wyborach.

musk
musk

a co to za (moderacja) w dresie za radnym Ozdoba na drugim foto?

Młody
Młody

Uważam że należy docenić inicjatywę Radnego Wojciecha Ozdoby ale przecież są osoby i instytucje mające środki i kompetencje a nawet obowiazek zajęcia się tymi problemami zresztą opłacani przez mieszkańców tych blokowisk jak:
– policja,
– straz miejska,
– zarząd i rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej,
– rada osiedla,
– władze miasta,
– władze kościelne,
……
Może te instytucje też głos na łamach przeglądu zabiorą i chociaż więzieniem i piekłem sprawców tego wandalizmu postraszą …

łolkuszanin
łolkuszanin

Osiedle młodych, to powinni ogrodzić wysokim murem i odciąć od reszty miasta. Straszne slumsy się tam zrobiły od jakiegoś czasu.

abc
abc

[quote name=”łolkuszanin”]Osiedle młodych, to powinni ogrodzić wysokim murem i odciąć od reszty miasta. Straszne slumsy się tam zrobiły od jakiegoś czasu.[/quote]
Brzmi to strasznie ale jest w tym trochę prawdy którą można przenieść do olkuskiej rzeczywistości z Pana wypowiedzi jak i poety którego link podaję. 🙁
https://www.youtube.com/watch?v=tgulIVe0xqY

Kościelny
Kościelny

[quote name=”Młody”]Uważam że należy docenić inicjatywę Radnego Wojciecha Ozdoby ale przecież są osoby i instytucje mające środki i kompetencje a nawet obowiazek zajęcia się tymi problemami zresztą opłacani przez mieszkańców tych blokowisk jak:
– policja,
– straz miejska,
– zarząd i rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej,
– rada osiedla,
– władze miasta,
– władze kościelne,
……
Może te instytucje też głos na łamach przeglądu zabiorą i chociaż więzieniem i piekłem sprawców tego wandalizmu postraszą …[/quote]
Mszę ŚWIĘTĄ zamówcie co ochota u proboszcza w Rodakach i to jest najlepsze zabezpieczenie i po problemie.

Mieszkaniec młodych
Mieszkaniec młodych

[quote name=”musk”]a co to za (moderacja) w dresie za radnym Ozdoba na drugim foto?[/quote]
To obłudnik i populista radny Michał Mrówka !

Olka
Olka

Około tydzień przed sprawą z podpaleniami, nieznany sprawca ukradł korki w niektórych blokach na oś. Młodych, np. Sosnowej i Krasińskiego (było to pamiętam z soboty na niedzielę ok. 23). Mieszkańcy nie mieli prądu ponad godzinę. Pomimo, że w klatce na Sosnowej jest domofon, niestety to złodzieja nie powstrzymało.

klucznik Gerwazy
klucznik Gerwazy

[quote name=”Olka”]Około tydzień przed sprawą z podpaleniami, nieznany sprawca ukradł korki w niektórych blokach na oś. Młodych, np. Sosnowej i Krasińskiego (było to pamiętam z soboty na niedzielę ok. 23). Mieszkańcy nie mieli prądu ponad godzinę. Pomimo, że w klatce na Sosnowej jest domofon, niestety to złodzieja nie powstrzymało.[/quote]
posiadanie domofonu to połowa sukcesu. Druga połowa to przekonanie opornych do zamykania drzwi od klatek chociaż po zmierzchu. Dobrze, że temat nabrał rozgłosu to może dotrze do co niektórych, że tak jak zamykają drzwi od mieszkań, niech pozostawią za sobą zamknięte klatki

Jo antek
Jo antek

[quote name=”Mieszkaniec młodych”][quote name=”musk”]a co to za (moderacja) w dresie za radnym Ozdoba na drugim foto?[/quote]
To obłudnik i populista radny Michał Mrówka ![/quote]
MICHAŁ MRÓWKA jako radny ZAWSZE DLA MIESZKAŃCÓW OSIEDLA COŚ ROBI I DZIAŁA w każdym przypadku W KIERUNKU OSIEDLA aby coś było dobrego na osiedlu.NATOMIAST NAJWIĘKSZY OBŁUDNIK POPULISTA ŁOBUZ JUDASZ KORYCIORZ SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ TO JEST Z KLUCZ TEN SIWY SPOŁECZNIK RADY RAZ OSIEDLOWEJ ZA KASĘ RAZ NADZORCZE I TAK W KÓŁKO OD PONAD 30 LAT CHACHMĘCI.ZERSZTĄ KAŻDY ZNA TEGO ŁOBUZA NAWET Z KILKU ZAKŁADÓW PRACY CO TO ZA GAGATEK.

zarząd osiedla
zarząd osiedla

[quote name=”Jo antek”][quote name=”Mieszkaniec młodych”][quote name=”musk”]a co to za (moderacja) w dresie za radnym Ozdoba na drugim foto?[/quote]To obłudnik i populista radny Michał Mrówka ![/quote] MICHAŁ MRÓWKA jako radny ZAWSZE DLA MIESZKAŃCÓW OSIEDLA COŚ ROBI I DZIAŁA w każdym przypadku W KIERUNKU OSIEDLA aby coś było dobrego na osiedlu.NATOMIAST NAJWIĘKSZY OBŁUDNIK POPULISTA ŁOBUZ JUDASZ KORYCIORZ SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ TO JEST Z KLUCZ TEN SIWY SPOŁECZNIK RADY RAZ OSIEDLOWEJ ZA KASĘ RAZ NADZORCZE I TAK W KÓŁKO OD PONAD 30 LAT CHACHMĘCI.ZERSZTĄ KAŻDY ZNA TEGO ŁOBUZA NAWET Z KILKU ZAKŁADÓW PRACY CO TO ZA GAGATEK.[/quote]To nie radny Mrówka coś robi dla Osiedla… Czytaj więcej »

emer.kier. z PKSu
emer.kier. z PKSu

[quote name=”zarząd osiedla”][quote name=”Jo antek”][quote name=”Mieszkaniec młodych”][quote name=”musk”]a co to za (moderacja) w dresie za radnym Ozdoba na drugim foto?[/quote]To obłudnik i populista radny Michał Mrówka ![/quote] Wojciech Ozdoba jako radny ZAWSZE DLA MIESZKAŃCÓW OSIEDLA COŚ ROBI I DZIAŁA w każdym przypadku W KIERUNKU OSIEDLA aby coś było dobrego na osiedlu.NATOMIAST NAJWIĘKSZY OBŁUDNIK POPULISTA ŁOBUZ JUDASZ KORYCIORZ SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ TO JEST Z KLUCZ TEN SIWY SPOŁECZNIK RADY RAZ OSIEDLOWEJ ZA KASĘ RAZ NADZORCZE I TAK W KÓŁKO OD PONAD 30 LAT CHACHMĘCI.ZERSZTĄ KAŻDY ZNA TEGO ŁOBUZA NAWET Z KILKU ZAKŁADÓW PRACY CO TO ZA GAGATEK.[/quote]To nie radny Mrówka coś robi… Czytaj więcej »

członek zarządu
członek zarządu

[quote name=”emer.kier. z PKSu”][quote name=”zarząd osiedla”][quote name=”Jo antek”][quote name=”Mieszkaniec młodych”][quote name=”musk”]a co to za (moderacja) w dresie za radnym Ozdoba na drugim foto?[/quote]To obłudnik i populista radny Michał Mrówka ![/quote] Wojciech Ozdoba jako radny ZAWSZE DLA MIESZKAŃCÓW OSIEDLA COŚ ROBI I DZIAŁA w każdym przypadku W KIERUNKU OSIEDLA aby coś było dobrego na osiedlu.NATOMIAST NAJWIĘKSZY OBŁUDNIK POPULISTA ŁOBUZ JUDASZ KORYCIORZ SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ TO JEST Z KLUCZ TEN SIWY SPOŁECZNIK RADY RAZ OSIEDLOWEJ ZA KASĘ RAZ NADZORCZE I TAK W KÓŁKO OD PONAD 30 LAT CHACHMĘCI.ZERSZTĄ KAŻDY ZNA TEGO ŁOBUZA NAWET Z KILKU ZAKŁADÓW PRACY CO TO ZA GAGATEK.[/quote]To nie radny… Czytaj więcej »

Poirot
Poirot

Na miejscu policji na celownik wziąłbym pracowników tych „operatywnych” firm montujących domofony.
Pewnie szef powiedział, że jeśli sobie znajdą chętnych to będą pracować.
A po złapaniu zbiry powinny zarobić co najmniej po 10 lat za stworzenia niebezpieczeństwa pożaru lub wybuchu dla dużej liczby osób.
Trzeba skończyć z terroryzmem nowego typu.

Poirot
Poirot

[quote name=”z Osiedla”][quote name=”KOLA”]NIESTETY ALE MIESZKANCY MUSZA NA WLASNY KOSZT KUPOWAC DOMOFON A TO POWIENN BYC ZASRA…..OBOWIAZEK SPOLDZIELNI!!!!!! chore to wszsytko!!!![/quote]
zgadza się! niestety spółdzielnia w obecnej formie to relikt przeszłości. Na nic nie ma pieniędzy a czynsze wyższe niż w większych miastach. Nie słyszę też nic o pozyskiwaniu środków z funduszy europejskich na ocieplenia, imprezy kulturalne, tylko doić od mieszkańców.[/quote]
Więc zbierzmy się na zebraniu i odwołajmy tego warchoła.
W każdym bloku powinny być automaty zapalające światło.

KLUCZNIK
KLUCZNIK

W Kluczach na oś xxx lecia PRL/teraz oś.Sosnowe domofony ponad 20 lat temu były montowane-mieszkańcy prywatnie składali się klatkami w blokach i gość/ p.Tabak/ też z osiedla montował domofony.TYLKO w niektórych klatkach jak się sprowadził i wynajmował mieszkanie typowy burak-pajac bo szkoda było burakowi 4 zł dorobić sobie klucz do drzwi wejściowych i odłączył-uszkodził
elektromagnez przy drzwiach wejściowych.Pomieszkał trochę burak-pajac i się wyprowadził drzwi-elekromagnesu oczywiście nie naprawił.TAK TO WYGLĄDA SZANOWNI MIESZKAŃCY.

Jo antek
Jo antek

[quote name=”KLUCZNIK”]W Kluczach na oś xxx lecia PRL/teraz oś.Sosnowe domofony ponad 20 lat temu były montowane-mieszkańcy prywatnie składali się klatkami w blokach i gość/ p.Tabak/ też z osiedla montował domofony.TYLKO w niektórych klatkach jak się sprowadził i wynajmował mieszkanie typowy burak-pajac bo szkoda było burakowi 4 zł dorobić sobie klucz do drzwi wejściowych i odłączył-uszkodził elektromagnez przy drzwiach wejściowych.Pomieszkał trochę burak-pajac i się wyprowadził drzwi-elekromagnesu oczywiście nie naprawił.TAK TO WYGLĄDA SZANOWNI MIESZKAŃCY.[/quote]A co społecznik na oś.Sosnowym w Kluczach siwy obłudnik radny osiedla/rady nadzorczej SM/ opłacany przez SM nie podziałał.Pewnie jakby coś z tego wpadło mu do kieszeni kasy to by… Czytaj więcej »

Big brader
Big brader

Ten osiedlowy czynnik społeczny budzi się zazwyczaj wtedy kiedy juz się coś wydarzy. Od kilku lat apeluję aby na terenie osiedli mieszkaniowych zainstalować monitoring. Niekoniecznie tak wypasiony jak na rynku i niekoniecznie zainstalowany na stałe. Ciągła zmiana monitorowanych terenów nie była by przez to tak uciążliwa dla mieszkańców, ale była by batem na osiedlowych wandali. Taka inwestycja mogła by się szybko zwrócić po złapaniu kilku na goracym uczynku i skutecznie wyleczyć z głupoty.

SENI O
SENI O

Kara przez publiczne podpalenie powinna być w kodeksie karnym i stosowana dla podpalaczy. Jak można być zrytym żeby celowo podpalać mieszkania, piwnice czy samochody. Na to już nie ma ratunku.