kościół św. Katarzyny Kopiowanie

Sejmik Województwa Małopolskiego podjął uchwałę o dofinansowaniu w 2015 roku remontów i prac konserwacyjnych dla 129 małopolskich zabytków. W wykazie podmiotów, którym zostanie udzielone wsparcie na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa małopolskiego jest parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej D.M. w Wolbromiu, która od trzech lat remontuje dach na XVII wiecznym kościele. To już drugie dofinansowanie tego ogromnego zadania z funduszy wojewódzkich.

Konieczny remont dachu na wolbromskim kościele parafia prowadzi głównie własnymi siłami, czyli ze składek wiernych. W roku 2013 ks. proboszcz Zbigniew Luty rozpoczął renowację od  remontu wieżyczki, która została wykończona blachą miedzianą i pozłacaną kulą. Następnie kontynuowana była kosztowna wymiana starej więźby dachowej i pokrycia z blachy cynkowej na miedzianą. W roku ubiegłym udało się skorzystać z pierwszej dotacji z wojewódzkich funduszy na ochronę zabytków w wys. 55 tys. zł. Z udziałem tych środków wyremontowano dach nad główną nawą kościoła. W tym roku parafia pw. św. Katarzyny otrzyma wsparcie w wysokości 60 tys. zł, co oczywiście jest kroplą w morzu potrzeb, więc większość wydatków znowu pokryją składki wiernych i ewentualni sponsorzy, gdyby tacy się znaleźli.

 

Dodatkowo wolbromska parafia św. Katarzyny otrzyma wsparcie w wysokości 15 tys. zł na konserwację ornatu złożonego z późnogotyckiej haftowanej kolumny (1 poł. XV w.) i tkaniny wschodniej (XVII w.).

Wsparcie w wysokości 20 tys. zł otrzymają też siostry Norbertanki z klasztoru w Imbramowicach na kontynuację prac konserwatorskich w obrębie pomieszczenia westiarni. W ramach drugiego etapu prowadzonych prac konserwatorskich województwo dofinansuje konserwację zabytkowych barokowych komód.

Opieka nad zasobami regionalnego dziedzictwa kulturowego jest jednym z zadań samorządu województwa, a udzielenie dotacji z budżetu Województwa Małopolskiego w odpowiedzi na wnioski właścicieli zabytków pozwoli na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, które zapobiegną zniszczeniu wielu cennych dzieł architektury murowanej i drewnianej, polichromii ściennych, rzeźb, obrazów i rzemiosła artystycznego. Konserwacja i renowacja tego typu zabytków zwykle znacznie przekracza możliwości społeczności lokalnych i prywatnych właścicieli, dlatego wsparcie zewnętrzne jest tak potrzebne.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
felik100
felik100
8 lat temu

A olkusz dostanie kasę na zabytki 😆 🙂