Bolesław, Olkusz

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad kończy prace na drodze serwisowej wzdłuż DK 94, biegnącej od ul. Osadowej w Bolesławiu do ul. Wspólnej w Olkuszu. Dotychczasowa droga, jeszcze niedawno zaniedbana i ze względu na stan techniczny nieużywana, po remoncie warstw konstrukcyjnych i wyasfaltowaniu, stanowić będzie ciąg pieszo-jezdny, przedłużający ścieżkę rowerową z Bolesławia do Olkusza.

Przypomnijmy, że w sierpniu otwarty został wyjazd z Bolesławia (przy ul. Osadowej) bezpośrednio na krajową trasę. Na DK 94 powstał  dodatkowy pas, dzięki czemu kierowcy mogą bezpiecznie włączać się do ruchu bez konieczności czekania na zmianę koloru świateł przy pobliskiej sygnalizacji. Obok łącznika biegnie ciąg pieszo-rowerowy, będący kontynuacją ścieżki zbudowanej równolegle do drogi powiatowej od skrzyżowania z ul. Kluczewską do ul. Osadowej w Bolesławiu.

Po oddaniu inwestycji do użytku w sierpniu bieżącego roku część naszych Czytelników pytała w komentarzach, dlaczego ścieżka budowana ze środków Gminy nagle „urywa się” w środku lasu. Jak się okazuje, był to jedynie stan przejściowy. Od kilku tygodni drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prowadzą tam generalny remont, utwardzają i asfaltują drogę serwisową biegnącą równolegle do „krajówki”. – To ciąg pieszo-jezdny o charakterze drogi serwisowej. Jego długość wynosi 1849 metrów. Prace prowadzone są w wyniku wspólnej inicjatywy: Urzędu Gminy w Bolesławiu, Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu oraz GDDKiA Kraków. Ich koszt wynosi około 1,25 mln zł brutto. Samorządy nie partycypują finansowo w tej inwestycji — informuje Iwona Mikrut, rzecznik prasowy krakowskiego oddziału GDDKiA.

Przedsięwzięcie stanowi powrót do idei porozumienia, jakie zawarła w 2017 roku Gmina Bolesław i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zgodnie z jego zapisami Gmina miała opracować dokumentację projektową, GDDKiA zobowiązała się do wykonania remontu drogi serwisowej. Ze względu na problemy proceduralne remont został jednak odłożony w czasie. Sprawa wróciła ponownie w połowie bieżącego roku. 

– Z początkiem roku 2021 rozpocząłem rozmowy dotyczące powrotu do porozumienia z roku 2017 i rozpoczęcia procedowania wykonania takiego połączenia, stanowiącego również, a może przede wszystkim drogę serwisową. Jej powstanie na tym odcinku znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zabezpieczy możliwość ruchu pojazdów w przypadku konieczności dojazdu służb ratunkowych. Na pewno przysłuży się ona również  pieszym i rowerzystom oraz stworzy im możliwość bezpiecznego poruszania się na trasie Bolesław-Olkusz — mówi Krzysztof Dudziński, wójt Gminy Bolesław.

Jak zauważa wójt Dudziński, dzięki bardzo dobrej i jak widać owocnej współpracy pomiędzy Gminą a GDDKiA,  prace rzeczywiście zmierzają do końca, zatem będziemy mogli bezpiecznie poruszać się po tej drodze. – W imieniu swoim i mieszkańców, a także wszystkich osób, które będą korzystały z wyremontowanej drogi serwisowej składam serdeczne podziękowania Dyrektorowi Oddziału GDDKiA w Krakowie panu Tomaszowi Pałasińskiemu oraz Zastępcy Dyrektora ds. Zarządzania Drogami i Mostami pani Agnieszce Wachowskiej, za przychylność i pozytywne nastawienie oraz przeznaczenie środków finansowych na przeprowadzenie tak ważnego dla lokalnej społeczności remontu. Dziękuję również pracownikom GDDKiA, a szczególnie zastępcy Kierownika w Krakowie panu Czesławowi Okrzesowi oraz Kierownikowi Służby Liniowej w Olkuszu pani Iwonie Wleciał, za determinację i ogromne zaangażowanie w realizację zadania – dodaje włodarz Bolesławia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze