Olkusz

Uschnięte czy mocno przechylone drzewa – zwłaszcza przy porywistym wietrze – stanowią zagrożenie. Tak jest np. na ul. Skłodowskiej w Olkuszu – napisała do nas Czytelniczka. Olkuski magistrat zamierza uporządkować zieleń w tym rejonie.

Drzewa, o których mowa, znajdują się w pasie zieleni pomiędzy ulicą a chodnikiem. – Od dawna są w całości uschnięte, z niektórych płatami odpada kora i łamią się kikuty gałęzi. Czy naprawdę nie da się ich wyciąć, a w to miejsce nasadzić zdrowe, młode drzewka? Wystarczy silniejszy wiatr, a wówczas te uschnięte konary połamią się jak zapałki, stwarzając zagrożenie dla ludzi i budynków w pobliżu – pisze nasza Czytelniczka.

– Po dokonaniu przeglądu drzewostanu przy ul. Skłodowskiej jeszcze w lipcu br. wystąpiliśmy do starosty olkuskiego o zezwolenie na wycinkę 27 drzew gatunku jarząb mączny. Decyzją z dnia 28.10.2020 roku starosta zezwolił na wycinkę 22 drzew w terminie do 31.10.2021 roku. Za każde z wyciętych drzew dokonamy nasadzeń zastępczych gatunków przystosowanych do funkcji terenu (mogą to być: lipa, jarząb, brzoza, grab, dąb, robinia, wierzba). Z uwagi na zły stan większości drzew wycinka planowana jest jeszcze w tym roku, natomiast nasadzenia zostaną dokonane wiosną – odpowiedź tej treści otrzymaliśmy z olkuskiego magistratu.

Gdzie jeszcze przydałoby się uporządkować zieleń? Czekamy na na Wasze opinie!

3
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
2 Wątków
1 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
3 Autorzy komentarzy
koloraff77zEN Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
raff77
Udzielający się czytelnik
raff77

Matko Bosko, nie wskazujecie skweru do rewitalizacji dla UMiG bo wytną wszystkie drzewa jak na Czarnej Górze … A tak swoją drogą, czy ktoś mi może coś wytłumaczyć: „Decyzją z dnia 28.10.2020 roku starosta zezwolił na wycinkę 22 drzew w terminie do 31.10.2021 roku”. Czy ja rozumiem, że decyzja starosty wygasła a my drzew nie wycięliśmy? UPSIK.

kolo
Udzielający się czytelnik
kolo

2021 – rozumiesz co czytasz, czy sie popisujesz??

zEN
Udzielający się czytelnik
zEN

Wypadałoby dokonać kompleksowej rewitalizacji olkuskiego Skweru. Moim skromnym zdaniem, powinniśmy wyłonić zwycięski projekt w konkursie dla studentów architektury i urbanistyki, ale z pewnymi warunkami. Skwer zawsze przyciągał rodziny z dziećmi, dlaczego nie utworzyć parku z dużym placem zabaw? Na Skwerze jest ujęcie wody, które mogłoby służyć dzieciakom, podobnie jak ma się to w Parku Jordana w Krakowie. Duża piaskownica z wodą i elementami z nierdzewki na pewno będą dobrze służyć najmłodszym. Przy okazji firma która do tej pory wyspawała z INOX’a jakieś badziewie na całe miasto, będzie mogła się wykazać w tej materii. Do tego jakiś mały pawilon z toaletami… Czytaj więcej »