W tym roku Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu obchodzi 120-lecie istnienia. Kolejnym ważnym punktem obchodów jubileuszu „Mechanika” była powiatowa konferencja pn.: „Przyszłość kształcenia zawodowego w powiecie olkuskim”. W spotkaniu udział wzięło liczne grono osobistości. Oprócz starosty Bogumiła Sobczyka nie zabrakło dyrektorów szkół średnich, przedstawicieli uczelni wyższych, kuratorium oraz lokalnych pracodawców.

Debata została podzielona na pięć obszarów tematycznych: wpływ kształcenia zawodowego na rozwój powiatu olkuskiego, kształcenie na potrzeby rynku pracy, doposażenie szkół, promocja kształcenia zawodowego oraz kwalifikacje nauczyciela.

Słowo wstępne wygłosiła dyrektor ZS Nr 1 Aldona Nowicka, która później przedstawiła wyniki analiz dotyczących polskiego i europejskiego rynku pracy według raportu Rady Programowej ds. Kompetencji. Z raportu jasno wynika, że rynek pracy w Polsce charakteryzuje się wzrostem wynagrodzeń oraz niskim wskaźnikiem bezrobocia. 3,3% stawia nasz kraj na 4. miejscu wśród państw Unii Europejskiej. Co ciekawe, według ekspertów w przyszłości przez nowe technologie może zniknąć z rynku pracy część zawodów, m.in. kierowcy czy osoby sprzątające, a inne zostaną przekształcone. Zautomatyzowane zostaną zawody wymagające niskiego poziomu wykształcenia oraz związane z rutynowymi zadaniami manualnymi. Spodziewany jest także wzrost liczby nowych miejsc pracy związanych z technologią sztucznej inteligencji.

Następnie głos zabrał Piotr Grojec, dyrektor Zespołu Szkół w Wolbromiu, który przedstawił sylwetkę absolwenta szkoły zawodowej. Lokalny rynek pracy, a także różnice pomiędzy Barometrem zawodów, a Monitoringiem Zawodów Deficytowych i Nadwyżkowych zaprezentowała Kierownik Działu Usług Rynku Pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu Beata Jackowska, natomiast o promocji szkół technicznych i branżowych w powiecie olkuskim opowiadał dyrektor ZS Nr 4 w Olkuszu Marida Zoń.

Głosy dyrektorów uzupełnili zaproszeni goście. Starosta B. Sobczyk podkreślał wagę i znaczenie szkół zawodowych, zapewniał również o wkładzie powiatu w rozwój tych placówek zarówno przy poszerzaniu oferty naukowej, ale także i odpowiednim wyposażeniu sal dydaktycznych. Z kolei dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości Rafał Solecki docenił starania osób realizujących projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego” w powiecie olkuskim, zapewniając o jego kontynuacji w następnych latach. Ważne okazały się również opnie przedsiębiorców, którzy potrzebują do pracy osób nie tylko z dokumentem potwierdzającym zdobycie zawodu, ale przede wszystkim takich, które mają fach w rękach. A niestety dzisiaj, zdaniem właścicieli firm bywa z tym spory problem.

Na zakończenie, jeszcze przed wnioskami, głos zabrał Prodziekan WIŚ Politechniki Krakowskiej Jarosław Müller, który omówił kwestie związane ze współpracą pomiędzy szkołą i wyższą uczelnią.

Choć w ZS Nr 1 konferencje to żadna nowość, to jednak w tym temacie odbyło się pierwsze, ale jak zapowiadają jej organizatorzy i uczestnicy, dobrze byłoby gdyby nieostatnie spotkanie. Wypracowanie wspólnej drogi w kształceniu zawodowym na terenie powiatu olkuskiego leży bowiem na sercu wielu osobom i instytucjom.

Piotr Kubiczek Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze