oświata

Początek roku szkolnego to dobry moment na to, aby przyjrzeć się edukacji niejako „od kuchni”, czyli od strony jej finansowania. Jak w edukację dzieci i młodzieży inwestują Powiat Olkuski i gmina Olkusz?

W ostatnich dwóch latach wydatki gminy Olkusz na oświatę wzrosły o prawie 10 milionów złotych (z 61,1 mln na 71,5 mln). – W szkołach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Olkusz, powiększyła się liczba oddziałów oraz zatrudnienie nauczycieli specjalistów. Do tego dochodzi wydłużony czas pracy przedszkoli oraz świetlic szkolnych, a także wzrost liczby zajęć ponadprogramowych – informuje Michał Latos, rzecznik prasowy olkuskiego magistratu.

Z urzędu docierają również informacje dotyczące podejmowanych przez gminę dodatkowych działań, które skierowane są dla uczniów w różnym wieku. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć utworzenie trzech nowych oddziałów sportowych, organizację dodatkowych zajęć z gimnastyki korekcyjnej w szkołach wiejskich, opiekę logopedyczną i zajęcia hipoterapii w salach do terapii integracji sensorycznej w Przedszkolach nr 4 i 9, poszerzenie szkolnej współpracy międzynarodowej w SP 1, 4, 9 i SP w Braciejówce oraz plan utworzenia w każdej podstawówce gabinetu opieki zdrowotnej w ramach ministerialnego programu „Gabinety pielęgniarskie w każdej szkole”. Ponadto w pięciu szkołach prowadzone są nieodpłatne SKS-y, a już niebawem we wszystkich przedszkolach publicznych zostaną zamontowane oczyszczacze powietrza najnowszej generacji. W placówkach edukacyjnych na bieżąco są również wprowadzane nowe programy m.in. „Niepodległa”, „Godność. Wolność. Niepodległość.”, „Bankowcy w Edukacji”, „Blok, podwórko, kamienice – a gdzie podziały się świetlice”, czy „Erasmus”.

Podejmowane przez gminę działania wychodzą też poza szkolne mury. W trakcie wakacji i ferii zimowych uczniowie mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej, a na krytym basenie w Olkuszu przy ul. Kochanowskiego zaczął funkcjonować program „Multisport” gwarantujący atrakcyjne zniżki na korzystanie z obiektów sportowych.

– Nie jest to pełna lista inicjatyw, które wprowadzamy. Doszliśmy do etapu, w którym nasza szkolna młodzież naprawdę może angażować się w szereg różnych projektów i inicjatyw. Dodatkowo, dzięki temu, że gmina Olkusz chętnie wspiera rozwój najmłodszych, nasze szkoły są naprawdę dobrze wyposażone. Można powiedzieć, że wkroczyliśmy już w XXI wiek. Tylko w ubiegłym roku na same remonty szkół i przedszkoli gmina Olkusz przeznaczyła ok. 1,5 mln zł. Uszczelniliśmy dachy, wymieniliśmy okna, dostosowaliśmy pracownie. W tym roku suma pieniędzy i zakres prac będą jeszcze większe – zapewnia Paulina Polak, dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w Olkuszu.

Reforma oświaty sprawiła, że program edukacyjny stał się wymagający. Przykładowo uczeń 4 klasy w tygodniu spędza 27 godzin w szkole, a im staje się starszy, tym przybywa mu obowiązków – do 36 godzin w klasie 7. W takich warunkach ciężko jest wdrażać kolejne zajęcia mając na uwadze niezbędny czas na wypoczynek i regenerację sił. – Dlatego wszystkie dodatkowe zajęcia ustalane są w dialogu z dyrekcjami oraz rodzicami. To właśnie ta współpraca pozwoliła na wydłużenie czasu pracy świetlic, czy organizację dodatkowych godzin dla psychologów i pedagogów. W czasie wakacji i ferii zimowych szkoły prowadzą zajęcia opiekuńcze z możliwością korzystania z przyszkolnych obiektów sportowych. Z bardzo dobrymi efektami realizowana jest też współpraca międzynarodowa szkół. Na każdym kroku zauważamy profesjonalizm naszych współpracowników, dyrektorów szkół oraz zatrudnianych nauczycieli i dlatego wierzymy, że podołamy kolejnym, czekającym nas wyzwaniom – stwierdza zastępca burmistrza Bożena Krok.

W szkolnictwo ponadgimnazjalne mocno inwestuje powiat. – Szkoły muszą odzyskać blask i stać się edukacyjną wizytówką powiatu – mówi starosta Paweł Piasny. W ciągu ostatnich miesięcy zrealizowano szereg prac w kilku placówkach: remont chodników oraz dachów w II LO i IV LO, utwardzenie terenu przy ZS nr 4 i ZS w Wolbromiu, budowa wielofunkcyjnego boiska przy IV LO. Na ostatnie z wymienionych zadań powiat otrzymał unijne wsparcie w wysokości 135 tys. złotych z programu Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie „Małopolskie boiska”.

I LO, ZS nr 3 i ZS nr 4 – w tych trzech placówkach wykonywana jest termomodernizacja. Łączny koszt tych prac to ponad 7 mln złotych. Zakres robót obejmował także w części wymianę stolarki okiennej, odwodnienie, wymianę centralnego ogrzewania, instalację oświetlenia LED, montaż paneli fotowoltaicznych na dachach tych szkół.
Poza tym trwa przygotowywanie dokumentacji dotyczącej budowy nowych segmentów z salami lekcyjnymi w ZS nr 1 w Olkuszu.

– W ciągu czterech lat zainwestowaliśmy w nasze szkoły kilkanaście milionów złotych. A przecież wydatki dotyczą nie tylko infrastruktury, ale i edukacyjnych programów. Dość wspomnieć o projektach: „Erasmus”, „Inwestujemy w zawodowców” czy „Małopolska Chmura Edukacyjna”. To kolejne kilkanaście milionów, przy udziale środków zewnętrznych. Cały czas inwestujemy w naszą młodzież, a to jest bezcenne – mówi starosta Paweł Piasny.

Gdy prawie dwa lata temu pisaliśmy o reformie oświaty starosta twierdził, że powiat jest do niej doskonale przygotowany. Dziś jest tego samego zdania. – Racjonalizacja sieci szkół oraz zatrudnienia w sferze administracji i obsługi oświaty zostały dawno zakończone. Powiat nie musi się martwić o zmiany związane z reformą. W przyszłym roku szkolnym licea będą znowu czteroletnie, a technika pięcioletnie. Od 1 września 2020 roku mają zostać uruchomione szkoły branżowe II stopnia, w których uczniowie będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego. Zarówno powiat, jak i szkoły są do tego przygotowane. To w dużej mierze kwestia systematycznego – od kilku lat – inwestowania w szkolną infrastrukturę – uważa starosta Paweł Piasny.

 Fot. UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jadwiga
Jadwiga
5 lat temu

No i super! Tylko dlaczego niektóre szkoły na pierwsze dni nauki przypominają wielki plac budowy?! Czy Pan Starosta i Dyrektorzy szkół zadbali o bezpieczeństwo?

Zalewska
Zalewska
5 lat temu

[quote name=”Karol”]” W ostatnich dwóch latach wydatki gminy Olkusz na oświatę wzrosły o prawie 10 milionów złotych (z 61,1 mln na 71,5 mln).” Proszę o precyzyjną informację, czy te wydatki poniesione przez Gminę Olkusz zostały, zgodnie z początkową deklaracją minister Zalewskiej, zrefundowane samorządowi ?[/quote]
Nie

Karol
Karol
5 lat temu

” W ostatnich dwóch latach wydatki gminy Olkusz na oświatę wzrosły o prawie 10 milionów złotych (z 61,1 mln na 71,5 mln).” Proszę o precyzyjną informację, czy te wydatki poniesione przez Gminę Olkusz zostały, zgodnie z początkową deklaracją minister Zalewskiej, zrefundowane samorządowi ?